قالب وردپرس درنا توس
خانه / اخبار مهم / انتقاد از صدور مجوز واردات واکسن در شرایطی که امکان افزایش تولید هست

انتقاد از صدور مجوز واردات واکسن در شرایطی که امکان افزایش تولید هست

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: متاسفانه برخی افراد با طرح موضوع کمبود واکسن به دنبال دریافت مجوز واردات هستند، کما اینکه با وجود امکان افزایش تولید در موسسه رازی، مجوز واردات یک پارتی واکسن آنتروتوکسمی صادر شده است.

به گزارش فاخته نیوز به نقل از ایسنا، دکتر علی اسحاقی در خصوص تعهد موسسه رازی به سازمان دامپزشکی در خصوص تولید واکسن آنتروتوکسمی (بیماری گوارشی که معمولاً با تغییر ناگهانی در جیره دام واکسینه نشده بروز می‌کند و بیشتر مواقع منجر به مرگ دام می‌شود)،  اظهار کرد: به طور کلی چه در مورد واکسن‌هایی که موسسه مستقیم و بی واسطه تحویل سازمان می‌دهد و چه واکسن‌هایی که به صورت آزاد و با نظارت این سازمان در کشور توزیع می‌شود، پیش از شروع هر سال طی جلساتی با مسئولان سازمان دامپزشکی، مقدار مورد نیاز واکسن‌های دامی طبق جدول زمانبندی مشخص می‌شود و موسسه رازی بر اساس همین جدول در طول سال واکسن‌های دامی را تولید می‌کند و به این سازمان تحویل می‌دهد.

وی گفت: در مورد واکسن آنتروتوکسمی در چند سال اخیر مصرف سالانه حدود ۷۰ تا ۷۵ میلیون دز و حتی گاهی کمتر از این بوده و بر همین اساس نیز برنامه‌ریزی شده و واکسن تولید شده است.

اسحاقی با بیان اینکه برای امسال ۸۵ میلیون دز  تعهد تولید واکسن آنتروتوکسمی پیش‌بینی شد که تا پایان آبان ماه ۴۸ میلیون دز در موسسه تولید شده است، یادآور شد: حداکثر تا دو هفته آینده ۷ میلیون دز دیگر تولید می‌شود و مابقی تعهد طبق جدول زمانبندی تا پایان سال نیز تولید و توزیع خواهد شد.

رئیس موسسه رازی با اشاره به اینکه در مورد این واکسن نیز مانند سایر واکسن‌های دامی موسسه بر اساس جدول زمانبندی عمل کردیم، تاکید کرد: طبق جدولی که دی ماه سال گذشته با سازمان دامپزشکی برنامه‌ریزی کردیم، واکسن تولید و در کشور توزیع شده و از برنامه اصلا عقب نیستیم؛ حتی در برخی واکسن‌ها جلوتر از جدول زمانبندی عمل کردیم و فرآورده مورد نیاز سازمان را در اختیارشان قرار دادیم.

اسحاقی در عین حال از افزایش تولید واکسن آنتروتوکسمی در موسسه رازی خبر داد و افزود: با توجه به کمبودهایی که در کشور گزارش شده، تولید را بالا برده‌ایم؛ اما تا واکسن‌ها تولید شود و به دست مصرف‌کننده برسد، شاید یک ماه طول بکشد؛ ولی خوشبختانه هم از نظر ظرفیت و هم به لحاظ مواد اولیه آمادگی تولید بیشتر در موسسه وجود دارد.

رئیس موسسه رازی تصریح کرد: متاسفانه برخی افراد با طرح موضوع کمبود واکسن به دنبال دریافت مجوز واردات هستند، کما اینکه با وجود امکان افزایش تولید در موسسه رازی مجوز واردات یک پارتی واکسن آنتروتوکسمی صادر شده است.

به گفته دکتر اسحاقی، ظرفیت سالانه تولید این واکسن در موسسه رازی ۱۵۰ میلیون دز است و امکان تولید بیش از این نیز در موسسه وجود دارد.

رئیس موسسه رازی، با بیان اینکه نهادها و سازمان‌های ناظر باید هوشیار باشند تا در دام سودجویان گرفتار نشوند، تاکید کرد: موسسه رازی نه تنها هر چه نیاز سازمان دامپزشکی به این واکسن باشد را می‌تواند تولید کند، بلکه برای صادرات نیز برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: متاسفانه واکسن آنتروتوکسمی موسسه رازی به برخی کشورها قاچاق می‌شود که تلاش می‌کنیم به کمک نهادهای نظارتی مانع این کار شویم.

مطلب پیشنهادی

آنفلوآنزای پرندگان تاکنون باعث ایجاد بیماری انسانی نشده است

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت اعلام کرد: نوع آنفلوآنزای اخیر پرندگان که مواردی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *