قالب وردپرس درنا توس
خانه / رویدادهای دامپزشکی / استان ها / کشتارگاه های کهگیلویه و بویراحمد به سمت خصوصی شدن حرکت کنند

کشتارگاه های کهگیلویه و بویراحمد به سمت خصوصی شدن حرکت کنند

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: آن دسته از کشتارگاه های دام استان که زیر نظر شهرداری ها مدیریت می شوند باید به سمت خصوصی شدن حرکت کنند زیرا در این صورت خدمات بهتری به مردم ارائه خواهند داد.

به گزارش فاخته نیوز به نقل از ایرنا، عزیز فیلی در نشست ستاد ساماندهی کشتارگاه های دام و طیور کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج اظهار داشت: شهرداری های این استان به دلیل کمبود اعتبار و امکانات توانایی مدیریت مطلوب کشتارگاه های دام موجود در شهرهای مختلف استان را ندارند.
وی افزود: صدور مجوز برای ساخت کشتارگاه های جدید دام در کهگیلویه و بویراحمد باید بر اساس توجیه اقتصادی و نیازسنجی منطقه مورد نظر باشد.
معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: کمیته ای با مسئولیت اداره کل دامپزشکی این استان و با حضور نمایندگان فرمانداران، شهرداران، اداره کل حفاظت محیط زیست، سازمان جهاد کشاورزی، اصناف و دفتر امور شهری استانداری استان برای نظارت بر عملکرد کشتارگاه های دام تشکیل و فعال شود.
فیلی عنوان کرد: نتیجه این نظارت نیز برای تصمیم گیری لازم به معاونت عمرانی استانداری کهگیلویه و بویراحمد اعلام شود.
وی ابراز داشت: صاحبان کشتارگاه های دام وابسته به بخش خصوصی در کهگیلویه و بویراحمد ملزم به تجهیز، رفع مشکلات و بهبود شرایط آنها در کمترین زمان ممکن هستند.
فیلی گفت: سعی می شود کمبودهای امکاناتی و زیرساختی کشتارگاه های دام کهگیلویه و بویراحمد که زیر نظر شهرداری ها اداره می شوند به زودی برطرف و اعتبارات لازم نیز به آنها پرداخت شود.
مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد نیز با اشاره به وجود حدود چهار هزار بیماری مشترک بین انسان و دام، گفت: برخی از این بیماری ها از جمله «تب کریمه کنگو» خطرناک و کشنده است.
عبدالله بهمنش اظهار داشت: کشتار غیرمجاز دام دلیل بروز و شیوع بسیاری از بیماری های مشترک بین انسان و دام است.
وی افزود: یکی از عوامل مؤثر در انتقال بیماری خطرناک و کشنده «تب برفکی» نیز نبود میدان عرضه دام و جابه جایی غیربهداشتی دام است.
مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: نظارت جدی و مستمر بر عملکرد کشتارگاه های دام استان در 2 بخش بهداشتی و نحوه کشتار توسط کارشناسان و بازرسان این اداره کل انجام می شود.
بهمنش عنوان کرد: کشتارگاه دام یاسوج مشکل خاصی ندارد اما میزان مسائل و مشکلات دیگر کشتارگاه های دام این استان چنان بالاست که نیازمند تجهیز اساسی و یا تعطیل شدن هستند.
وی ابراز داشت: کتابچه شرح وظایف دستگاه های مختلف اجرایی کهگیلویه و بویراحمد در زمینه سلامت و بهداشت غذایی توسط کارشناسان اداره کل دامپزشکی این استان در حال تهیه و تدوین است.
مهمترین مسائل و مشکلات کشتارگاه های دام کهگیلویه و بویراحمد شامل پایین بودن ظرفیت سردخانه نگهداری لاشه، نداشتن ماشین حمل بهداشتی لاشه، کمبود روشنایی سالن کشتار، نبود برق اضطراری و نامناسب بودن سیستم دفع فاضلاب است.
کهگیلویه و بویراحمد دارای هفت کشتارگاه دام در شهرهای یاسوج، سی سخت، دوگنبدان، باشت، دهدشت، لیکک و لنده است که از این تعداد 2 مورد وابسته به بخش خصوصی بوده و پنج مورد زیر نظر شهرداری ها مدیریت می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *