مجموعه

یادداشت

یادداشت؛ دکتر محد بیات:

مشکلات بهداشتی مزارع پرورش آبزیان و نقش دامپزشکان مسئول فنی در کاهش آنها

خلاصه خبر: آنچه می خوانید؛ یادداشتی از دکتر «محمد بیات» که روایتی دارد از حضورش به عنوان مسئول فنی در واحدهای پرورش آبزیان و مشکلات بهداشتی این واحدها و نقش دامپزشکان در کاهش این معضلات.
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

خجالت نَکِش مارکُو ! ؛ بگو : برای ما چه آورده ای؟ / واردات گوشت گوسفند و گوساله چاره اساسی نیست...

خلاصه خبر: گاهی کمبود و گرانی گوشت قرمز هم پدیده بدی هم نیست و بیماری های قلبی  و عروقی و به ویژه نقرس(گُوُت) به دلیل وجود هسته پورین و منشای اسید اوریک در خون انسان و موجود در  بافت گوشت قرمز که در صورت مصرف بالا به ویژه در بیماران کلیوی ، گریبانگیر سلامتی انسان می شود و گرایش اجباری به مصرف گوشت سفید با قیمت مناسب به ویژه مرغ ضامن سلامتی...
یادداشت؛ دکتر رضا افشاریان:

برنامه پنج ساله هفتم توسعه و بومی‌سازی دستورالعمل‌های سازمان دامپزشکی؛ مزایا و چالش ها!

خلاصه خبر: یکی از موضوعات مهم که در برنامه پنج ساله هفتم توسعه باید مد نظر قرار گیرد بومی‌سازی دستورالعمل‌های سازمان دامپزشکی در سطح کشور و استانها می باشد.
 |  خراسان رضوی
یادداشت: دکتر مهرداد ملایی دامپزشک عمومی و کارشناس حقوق؛

عدالت مالیاتی را ازخودمان آغاز کنیم؛ نظام دامپزشکی جلسه ای تحت عنوان نکات مورد نیاز برای پر کردن اظهارنامه مالیاتی برای اعضا برگزار کند

خلاصه خبر: باز تیرماه از راه رسید و فصل تب و تاب پر کردن اظهارنامه و اداره دارایی و....
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

تهی شدن "محتوا از تحلیل" و درج اخبار سرسام آور کارهای موظف اداری و دفتری

خلاصه خبر: در این غوغای هنر هشتم در گرداب عمیق و ژرفی مانند  گودترین استخر جهان درشهر دُبی به عمق ۶۰ متر، حجم ۱۴ میلیون لیتر آب شیرین، دمای ثابت ۳۰ درجه، ۶۵ دوربین حفاظتی، برق اضطراری و...  در بیخ گوش ما! دست و پا می زنیم
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

مهندسی معکوس/ این بار "سفره ماهی ها" از "سفره مصرف صید و ناپدید" شده اند...!

خلاصه خبر: وقتی قلاب ماهیگیری بی تدبیری ها موجب مهندسی معکوس می شود، این بار سفره ماهی ها از سفره مصرف ، صید و ناپدید شده و متوسط سرانه مصرف ماهی با شیب کاهش به قلاب گرانی آویزان شده است. 
 |  آبزیان و زنبور عسل
سرمقاله؛

حضور 3 پزشک مدعی ریاست جمهوری؛ نهادهای دامپزشکی و غفلت از پرورش مدیر!

خلاصه خبر: 8 تیرماه، روز انتخاب بزرگ مردم است و طی آن، رئیس جمهور این کشور باید انتخاب شود. در این دوره از انتخابات، از جمع 80 داوطلب، فقط 6 نفر از سوی شورای نگهبان تایید شدند و از این جمع 6 نفره؛ 3 نفر، یعنی آقایان، مسعود پزشکیان، امیر حسین قاضی زاده و علیرضا زاکانی، پزشک هستند!
 |  سازمان دامپزشکی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

کشف و استوکِ ۷۰ تُن گوشت گرم گوسفند وارداتی فاسد توسط فراجا؛ ضرر 21 میلیارد تومانی به بیت المال!

خلاصه خبر: رییس پلیس امنیت اقتصادی فراجا از جلوگیری این پلیس از توزیع ۷۰ تن گوشت فاسد در کشور خبر داد.
 |  سازمان دامپزشکی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

به سوی دگرگونی آبی در جهان... BLUE TRANSFORMATION

خلاصه خبر: به منظور دستیابی به هفت هدف جهانی صنعت آبزی پروری (یا همان تعیین واژه کاربردی کِشتاب وَرزی در سال ۱۳۶۶)  در سال های  پیش رو باید یک سری اقدامات برای رسیدگی به امنیت غذایی و در عین حال حفظ منابع طبیعی را تسریع بخشید.
 |  آبزیان و زنبور عسل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

لزوم تشدید نظارت ها بر کیفیت، بهداشت و سلامت گوشت قرمز و سفید مصرفی خانوارها در سراسر کشور

خلاصه خبر: گزارش ها و آمار کشفیات گوشت‌های فاسد و غیرقابل مصرف گوشت های قرمز ؛ سفید گرم و منجمد تاریخ گذشته در سراسر کشور طبق اخبار مکتوب و برخط متاسفانه موجب نگرانی و تشویش افکار عمومی شده است.
 |  سازمان دامپزشکی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

ایراد از گوساله و گاوها نیست! اشکال از زخم کاری بی توجهی هاست...

خلاصه خبر: «جایی از فیلم فروشنده‌ ساخته اصغر فرهادی، دانش‌آموزی از معلم خود می‌پرسد: آدم چطوری گاو می‌شه؟! معلم در جواب می‌گوید: به مرور!این دیالوگ علاوه بر یک جمله کپشن‌پسند، شاید بهترین تفسیر از بازی عزت ا... انتظامی در "فیلم گاو" ساخته داریوش مهرجویی باشد. روایت داستانی از یک روستایی با بازی انتظامی که به مرور از مش حسن تبدیل به گاو مش حسن می‌شود!  عزت ا...انتظامی برای بازی در این نقش  یک فرایند آهسته اما پیوسته در پیش گرفته که با اغراق‌های به جا و مناسب، مخاطب را برای جنون نهایی آماده کند تا در نهایت بیننده او را انسانی حیوان‌نما ببیند. انتظامی در این فیلم نه تنها یکی از درخشان‌ترین نقش‌آفرینی‌های خود را در کارنامه هنری‌اش ثبت کرد بلکه در آن دوره توانست استانداردهای بازیگری را در سینمای ایران تغییر دهد. رقم خوردن حماسه‌ای که شاید تا به امروز تکرار نشده است.»
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ دکتر رضا افشاریان:

سیاست برون سپاری امور در دامپزشکی؛ از مزایا تا معایب

خلاصه خبر: با عنایت به این مطلب که یکی از برنامه های پنج ساله هفتم توسعه تقویت اتحادیه ها وتشکلها است؛ لذا درراستای سیاست برون سپاری دامپزشکی می تواتد بسیاری از وظایف نظارتی خودرا به اتحادیه ها وتشکلات واگذار نماید البته این واگذاری  می‌تواند مزایا و معایب مختلفی داشته باشد. در زیر به برخی از این مزایا و معایب اشاره می کنم 
 |  خبرهای تشکل ها
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

جردن، تهران، البرز و نام نیکی که از یاد نرفت...

خلاصه خبر: دکتر ابوالقاسم بختیار نخستین پزشک ایرانی است که " تا ٣٩ سالگی تحصیلات ابتدایی " داشت ! و خدمتکار یکی از خوانین بزرگ ایل بختیاری بود. او هر روز فرزندان خان را به مدرسه می برد و همان جا می ماند تا مدرسه تعطیل می شد و دوباره آن ها را به منزل می برد.
 |  تهران
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

از واشرِ بلژیکی تا اتحادیه و تعاونی های سراسری طیور گوشتی و تخم گذار ایران

خلاصه خبر: آیا تاکنون شنیده بودید در تاریخ لیگ فوتبال ایران بازیکنان، کادر فنی، سرمربی و مربی یک تیم پس از باخت ۳ بر صفر در رختکن حریفِ میزبان جشن گرفته ؛ پایکوبی و شادی برپا نمایند؟
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

گربه های اشرافی واکسینه شده انعطاف ناپذیر طبقات زیر شیروانی های داغ..‌.!

خلاصه خبر: می گویند وقتی مجبور به اقامت در هتل بودید انتخاب طبقات خیلی مهم است.
 |  حیوانات خانگی
یادداشت؛ دکتر رضا افشاریان:

تفاوت های برنامه های ششم و هفتم توسعه کشور در حوزه دامپزشکی؛ تاکید برنامه هفتم بر نگاه تخصصی به دامپزشکی و درک سختی شرایط کار این حرفه

خلاصه خبر: برنامه پنج‌ساله هفتم توسعه و برنامه پنج‌ساله ششم توسعه در چندین زمینه کلیدی با یکدیگر تفاوت دارند. این تفاوت‌ها به ویژه در حوزه مسئولین فنی بهداشتی دامپزشکی مشهود است.
 |  خراسان رضوی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

استخرهای ذخیره آب کشاورزی؛ فرصت یا تهدید!

خلاصه خبر: احداث استخرهای سیمانی ذخیره آب کشاورزی یا استخرهای "دومنظوره معیشتی" جلوی "چاه های کشاورزی با سطح تبخیر بالا" در  روستاهایی که دارای سکنه و فعالیت های مرسوم کشاورزی هستند ضرورتی انکار ناپذیر است.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

آماری از پاسخگویی به بهره برداران کشاورزی نیست! ضرورت جهاد تبیین در پاسخگویی

خلاصه خبر: مسائل و مشکلات کشاورزی، زمین، آب، دامداری، مرغداری، ماهیگیری (عنوان گلوبال و قابل مفهوم سازمان فائو)، مراتع، نهاده ها، اعتبارات، بیمه محصولات، سند تک برگ زمین، مستثنیات، تداخلات و کاربری اراضی، گاز، چاه های برقی، تعرفه ها، قیمت تضمینی...
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ دکتر افشین ابراهیمی، نایب رئیس انجمن صنفی داروخانه‌های دامپزشکی خراسان رضوی

تعهد به اخلاق، تعهد به سلامت؛ ضرورت تدوین و اجرای کد جامع اخلاق حرفه ای دامپزشکی

خلاصه خبر: حرفه دامپزشکی نقشی حیاتی در حفظ سلامت انسان، حیوان و محیط زیست ایفا می‌کند. دامپزشکان با ارائه خدمات تشخیصی، درمانی، نظارتی، پیشگیرانه و آموزشی، به طورمستقیم در ارتقای سلامت جامعه نقش دارند.
 |  خراسان رضوی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

سوء تغذیه ۱۸۱ میلیون کودک در جهان/ یونیسف نابرابری های جوامع را عامل نخست عنوان نمود....

خلاصه خبر: صندوق کودکان سازمان ملل متحد یعنی "یونیسف"  (• Unicef )  در گزارش جدید خود اعلام کرد که اکنون ۱۸۱ میلیون کودک زیر پنج سال معادل ۳۷ درصد خُردسالان جهان از فقر شدید غذایی و سوء تغذیه در رنج به سر می برند.
 |  خبرهای بین الملل
یادداشت؛

قطع شریان های بهداشتی شهرها با اخراج کلینیک های دامپزشکی

خلاصه خبر: طی سالیان اخیر، تلاش های زیادی از سوی مراجع مختلف برای خارج کردن کلینیک های دامپزشکی از شهرها شده است و هر بار در هر شهری، به شکلی رخ نشان داده؛ در مشهد اتحادیه گل و گیاه، در تهران شهرداری، در برخی شهرها، مراجع دیگر و ...
 |  حیوانات خانگی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

طلب کاری هایم را بخشیدم؛ از مال دنیا یک تیشه و ماله دارم ؛ آن را هم به  جهاد سازندگی بدهید

خلاصه خبر: ۲۷ خرداد ماه که فرا می‌رسد تداعی تشکیل نهادی مردمی و خدمتگزار در سال ۱۳۵۸ در اذهان زنده می شود و با پیام بنیانگذار فقید انقلاب اسلامی(ره) زن و مرد، جوان،نوجوان،میانسال، کهنسال، روستایی، شهری،دانشجو، دانش آموختگان رشته های دانشگاهی و...برای مرمت خرابی های رژیم سابق و به منظور سازندگی در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته و یا به طور کلی فراموش شده مانند بشاگرد با همت جهادگر بی ادعا "زنده یاد حاج عبدا... والی" شتافتند.
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

عدم پیش بینی ها و مدیریت کنترل سیلاب در ۷۵ امین روز فصل بهار "سیل مشگین شهر" تنه و طعنه زمستان به بهار...!

خلاصه خبر: به گزارش همشهری آنلاین از شهر اردبیل،آب‌شدن برف سبلان سیل به راه انداخت و با گرم شدن هوا برف ارتفاعات سبلان ذوب شده و سیلی را در مشگین‌شهر جاری ساخت.
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ دکتر رضا افشاریان:

راهبردهای نوآورانه برای بهبود سلامت عمومی: چالش‌ها و راهکارهای حمایتی مسئولان فنی بهداشتی

خلاصه خبر: ازقرن20 تا امروز: دامپزشکی به عنوان یک علم مستقل شناخته شد و مسولین فنی بهداشتی دامپزشکی نقش مهمی در بهبود سلامت عمومی ایفا کردند. مسئولین فنی بهداشتی دامپزشکی در این دوران بیشتر به کنترل بیماری‌ها و تضمین سلامت محصولات دامی و مواد غذایی پرداختند.
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

گرگور مِندل، جیمز واتسون ، فرانسیس کریگ و گوشت گوسفند کیلویی ۱/۳ میلیون تومانی برای خوش نشینان!

خلاصه خبر: در مقطعی از تاریخ معاصر که گرگور مِندل آلمانی_ اتریشی پایه گذار علم ژنتیک در جهان، دکتر جیمز واتسون زاده ایالات متحده و فرانسیس کریگ بریتانیایی که با کشف واحد ژن و دَبِل هلیکس  DNA برنده جایزه نوبل پزشکی و فیزیولوژی شدند
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ دکتر کامران شریفی:

شهرِ بدون کلینیک دامپزشکی اصلاً شهر نیست: خِرَد بهداشتی شهر را کور نکنیم

خلاصه خبر: واژۀ شهر با این که سه حرف است، بار معنایی وسیعی دارد. حکومت‎هایی که در یونان باستان شکل گرفت را دولت‎شهر می‎نامیدند، زیرا کلیۀ قوارۀ یک دولت در قامت یک شهر تجلی یافته بود. تخت جمشید را نیز پرسه پولیس یا شهر پارسیان نام نهاده بودند. پیچیدگی تدبیر امور برای ادارۀ شهر حتی در همان دولت‎شهری چون آتن، موجب شد که...
 |  حیوانات خانگی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

سیر "سقوط نظام سبز سلامت" با قهرمان المپیک؛ حضور وزنه بردار قهرمان هم بی اثر شد!

خلاصه خبر: زمانی که قهرمان کشور و رکورددار وزنه برداری جهان و المپیک زیر وزنه های بیشتر از واسیلی آلکسیف وزنه بردار مشهور جهانی( متولد سال ۱۹۴۲ در استان ریازان روسیه و فوت شده در سال۲۰۱۱ به علت ایست قلبی در آلمان با ۸۰ بار رکورد زدن وزنه های جهان و المپیک) که در ۶۹ سالگی درگذشت،  عَرق ریزان و نفس زنان در زیر پولاد سرد بی احساس سهمگین به صید مدال های رنگارنگ و به ویژه زرین جهان مشغول وزنه زدن بود،  افرادی اما در ایران بودند که به فکر آبگوشت خوردن با دَمَه قُپان (پیژامه و راحتی کُردی) برای عملیات پروپاگاندایی خود برای سازمان های نظام دامپزشکی، جنگل ها، مراتع و آبخیزداری داری سابق (منابع طبیعی و آبخیزداری کنونی) باشند.
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

آژیر قرمز اخطار برگشت خوردن کالای صادراتی هندوستان با ماده غیرمجاز "اتیلن اکساید" / ادویه های انسان کُشِ با آفت کُش...

خلاصه خبر: به نظر می رسد برخی انسان‌ها  و تولیدکنندگان غرق شده در سرعت فناوری های روز همچنان اسیر مطامع بازار دل آزار و کسب درآمد های چرکین خود به بها و قیمت سلامتی و تندرستی بیش از ۸ میلیارد جمعیت در جهان هستند  و  "اخلاق زیستی" و "سلام وسلامتی"  قربانی   عدم رعایت الگوهای رفتاری توسعه پایدار در بزنگاه و مسلخ مصلحت گرایی و انباشت دلارهای چرک باد آورده در این نمونه لو رفته از طریق صادرات ادویه های آغشته به آفت کُش ها به منظور ماندگاری بیشتر و مثلا با هدف آفت زدایی در کشور "هندوستان"  است!.
 |  خبرهای بین الملل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

سراب های آبی برزیل/ استخرها و تپه های شنی خارق العاده نقش زیبای بوم رنگ طبیعت...

خلاصه خبر: "لنچویس مارانهنسس" در برزیل یک منطقه طبیعی است که شهرت زیادی به خاطر زیبایی‌های طبیعی خود دارد. این منطقه شامل تپه‌های شنی با رنگ‌های مختلف، استخرهای آبی طبیعی و مناظری بی‌نظیر است. تپه‌های شنی در این منطقه به دلیل فرمولاسیون‌های خاص زمینی و رسوبات معدنی، طیف وسیعی از رنگ‌ها و الگوهای زیبا ایجاد کرده‌اند که برای عکاسان و گردشگران جذابیت زیادی دارد.
 |  خبرهای بین الملل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

دل به دریای سراب کَهمانِ سِلسِله سِپار و لمس کن فصل نوین رویش پرورش ماهی قزل آلا در لرستان را...

خلاصه خبر: مواهب خدادادی طبیعت چهار فصل ایران در استان های کشور از شمال تا جنوب، شرق به غرب از شمار بُرون است و اگر بخواهیم به همه این ظرفیت های طبیعی بپردازیم شاید زیره به کرمان بردن است.
 |  آبزیان و زنبور عسل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

افسانه روستای کویری که "ققنوس وار" از دل "خاکستر" ویرانه های "زلزله ۸/۷ ریشتری" زاده شد/ روشنایی"اصفهک" فقط با فانوس و چراغ نفتی گِرد سوز فتیلیه ای

خلاصه خبر: این یادداشت که ثمره یک پژوهش کوتاه است در دل خویش خاطره ها و گذشته های بسیار نوستالژیکی دارد که برای نگارنده نیز قابل توجه است.
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ دکتر رضا افشاریان؛

«نظام سبز سلامت»؛ نظرات کارشناسی و برخی ابهامات و الزامات

خلاصه خبر: روز گذشته مطلبی با عنوان «آزموده را آزمون دوباره باید؟ احیای «نظام سبز سلامت»؛ آری یا نه؟» منتشر کردیم و با توجه به اهمیت موضوع، امروز نیز در یادداشتی کوتاه به قلم دکتر «رضا افشاریان» از کارشناسان مسلط در این حوزه، به مواردی شامل نظرات کارشناسی و ذکر برخی ابهامات و سئوال ها پرداخته شده.
 |  خراسان رضوی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

دو میلیارد نفر شاغل در بخش کشاورزی و سهم ۴۳ درصدی بانوان با عنوان مدیر، کارآفرین، تولیدکننده و کارگر در جهان

خلاصه خبر: به گزارش سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی ملل متحد یعنی فائو (FAO) تا پایان سال ۲۰۲۱ میلادی از حدود جمعیت ۸ میلیارد و ۵۰ میلیونی جهان نزدیک به ۲ میلیارد نفر در جهان به کشاورزی و تولید مواد غذایی در مزارع مشغول به کار هستند.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

مراقبت از بخش کشاورزی در هنگامه بارش های تُندری و رگباری (Downpours)

خلاصه خبر: سومین ماه بهار در سال ۱۴۰۳ نیز از راه رسید و همان گونه که از اسفندماه پارسال پیش بینی ها و هشدارها مبنی بر بارش های مطلوب بهاری اعلام شد در عمل نیز این پدیده رحمت و برکت بر کام تشنه زمین پس از سال ها خشکسالی به حلاوت و شیرینی فرود آمد.
 |  یادداشت
یادداشت؛ دکتر رضا افشاریان:

ماده 19 آئین نامه نظارت بهداشتی دامپزشکی؛ از پیچیدگی و ابهام تا لزوم بروزرسانی و شفاف سازی!

خلاصه خبر:  ماده ۱۹ آیین‌نامه اجرایی نظارت بهداشتی دامپزشکی که در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد، به مقررات و ضوابط مرتبط با نظارت بهداشتی در زمینه دامپزشکی می‌پردازد.
 |  خراسان رضوی
یادداشت؛ دکتر محسن زاهدی فرد:

ما، سگ ها و حیوانات بی صاحب؛ از دلسوزی غیراصولی پرهیز کنیم

خلاصه خبر: اخیرا رییس دانشگاه علوم پزشکی سمنان بابیان اینکه حیوان گزیدگی طی سه سال گذشته در مناطق تحت پوشش این دانشگاه افزایش داشته است، گفت: ۶۳ درصد این موارد مربوط به حمله سگ‌ها است. 
 |  یادداشت
یادداشت؛

«کانون سراسری انجمن های صنفی مسئولین فنی دامپزشکی» و مسئولیتی فراموش شده!

خلاصه خبر: پاسخگویی در امور اجرایی، سیاستگذاری و ... از جمله مواردی است که در تمام ساختارهای حکومتی جایگاه خاصی دارد
 |  یادداشت
یادداشت؛ دکتر قادر خضریان:

‍ کنگره جامعه دامپزشکان چگونه بود؟

خلاصه خبر: چهره‌های پیشکسوتان و اساتیدم از قبیل آقایان جناب دکتر تاجبخش ،کیوانفر، نادعلیان و.....را که دیدم سراسر وجودم شور و شعف فرا گرفت و هزار آفرین گفتم به مدیریت محترم و دست اندرکاران جامعه دامپزشکان که این فرصت را فراهم کردن که با تمام وجود احساس خوبی بکنم.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

مدرسه شبانه روزی که پرچم گردشگری یک منطقه روستایی را برافراشت/ گیلان، رودسر، رحیم آباد، اِشکِوَر، زیاز، کاکرود و بچه های همت...

خلاصه خبر: هفته گرامیداشت مقام معلم هر ساله از دوازدهم اردیبهشت ماه آغاز می شود و این بهانه ای شد تا نگارنده این مقاله با تلفیق آموزه ها و اندوخته ها و داشته های معلمان و اساتید فرهیخته خود؛ آموزش و پرورش، هنر و گردشگری روستایی در ایران یادداشتی تقدیم نمایم ...
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ «دانستن» حق مردم است؛

«سایه» دامپزشکی را گسترش دهید

خلاصه خبر: دیروز در رسانه ها، خبری منتشر شده بود مبنی بر اقدام جالب توجه شبکه دامپزشکی شهرستان کرج و اجرای طرحی با عنوان سامانه یکپارچه استعلام همشهریان موسوم به «سایه» که در آن امکان استعلام وضعیت کیفی و بهداشتی واحدهای عرضه فرآورده‌های دامی برای شهروندان فراهم شده است.
 |  یادداشت
بحر طویل روز جهانی دامپزشکی!

چیست سبب این همه مظلومی و گمنامی ما؟

خلاصه خبر: آخرین شنبه ی آوریل رسید و دَهد این مژده که غم از قفس قلب رَهید...
 |  اصفهان
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

شیر شتر و آینده ای که ناگزیر از دیدن آنیم! افسار رهاشده نظارت و هدایت و ذکاوت مسؤولانه در بیابان محمل ها/ بخش دوم

خلاصه خبر: ماهیت وجودی ، استخوان‌بندی و آناتومی  و به قول امروزی ها استراکچر شتر، مقاوم بودن، کم توقعی، همنشین با سختی های کویر، بیابان و صحراها، تحمل بالا، سختکوشی، بی توجهی های تحمیلی و ناخواسته خشکسالی های طبیعت و رها شدن افسار نظارت، هدایت و ذکاوت مسؤولانه است. 
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت: جواد معتمدی؛ دبیر شورای نظام دامپزشکی استان چهارمحال و بختیاری

قراردادهای مسئولین فنی بهداشتی؛ صوری یا واقعی؟

خلاصه خبر: گهگاه شاهد مصاحبه ها و مقاله هایی در خصوص مشکلات عدیده مسئولین فنی بهداشتی دامپزشکی و ماده ۱۹ توسط افراد مسئول بوده و هستیم که هر یک به زعم خود و خارج از گود برای فرار از مسئولیت توپ را به میدان دیگری می اندازند...
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

فرصت طلایی حفظ و صیانت از "دیلاق و لوک" دشتِ مُغان و مشگین شهر استان اردبیل/ شترداری "دولا دولا" نمی شود ...!/بخش نخست از پنجم

خلاصه خبر: سازمان ملل متحد (UN) و فائو (FAO)  سال‌های  ۲۰۲۳ را "سال جهانی" و ۲۰۲۴ میلادی را "سال بین المللی شتر"  نامگذاری نموده اند.
 |  اردبیل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

توهم «معنی»؛ از من تا تو؛ ثانیه ها را دریابیم!

خلاصه خبر: درک ما از گذر زمان چگونه است؟
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

در جستجوی «مهر»؛ از دانشکده دامپزشکی تا 14 مهر؛ یادی از «سهراب سپهری» و «قیصر امین پور»

خلاصه خبر: شور حیات و زیبایی های نیمه های بهار با عطر گُل های شکفته و مینیاتوری از رنگ ها در دامان طبیعت به لاله های واژگون (اشک مریم) این گُل وحشی و نمادین اردیبهشت ماه پیوند می خورد تا به خواستگاه این شکوفایی یعنی لرستان،  کاشان ، خوزستان ، یاسوج ، شهرکرد و...سلامی دوباره دهیم و تقدیربه گونه ای رقم خورده که "زنده یادان سهراب سپهری و قیصر امین پور" سهم و میراث بهاری خود را از بهشت ماه ها یعنی اردیبهشت یا به عبارتی "اردی به عشق" از طبیعت ستانده  باشند.
 |  خبرهای آموزش
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

دبیرخانه رویداد مرکب* کاپ ۲۸ را آب بُرد/ آیا برخی از کشورهای منطقه با "باور" به "بارورسازی ابرها" دچار سیل سهمگین شدند!؟

خلاصه خبر: برای کشور امارات متحده عربی که سال ۲۰۲۳ میلادی میزبان کنفرانس بین المللی  تغییرات اقلیم و آب و هوایی کشورهای عضو سازمان ملل متحد موسوم به کاپ ۲۸ بود در دوهفته اخیر اتفاقات بسیار عجیبی در رابطه با بروز گسترش سیل در این کشور خشک و بیابانی رخ داده است به طوری که دولت مرکزی اعلام کرده که تهیه فیلم، خبر و عکس از این رویداد نابهنگام ممنوع می باشد.
 |  خبرهای بین الملل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

تَردستی برخی خوش نشینان صندلی مدیریتی با "مکعب سِحِر آمیز روبیک"

خلاصه خبر: مرداب یا باتلاق و حتی یک برکه آب وقتی راکد و بدون ورودی و خروجی آب باشد قریب به یقین تبدیل به  سیاهچاله ای عمیق می شود که گرداب و این سیاهچاله همه چیز را در خود خواهد بلعید.
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

زنگ کارگری (کُلنگ زنی) ۱۰۰۰ روزه پروژه وزارت جهاد کشاورزی در پایتخت که هنوز نواخته نشده است/ سبقت استان ها از تهران...!

خلاصه خبر: در حُسن نیت و انگیزه دغدغه مندانه برخی از مسوولین عالی و میانی وزارت جهاد کشاورزی به ویژه در خصوص رسیدگی به امور رفاهی کارمندان که در ناترازی امتیازات برحق خود نسبت به برخورداری کارکنان سایر وزارتخانه ها در حسرت و غم دوشینه ها  هر روز بیش از دیروز می سوزند و می سازند شاید هیچ گونه شک و تردیدی نباشد اما  حدود ۴  سال از رفتن دو وزیر جهادکشاورزی وقت و آمدن ۶۶ روزه  و موقت سرپرست قبلی پس از عید سعید فطر سال ۱۴۰۲ گذشت و استان های  کشور گوی عملیات اجرایی را از وزارتخانه و  استان تهران ربوده اند و به نظر می رسد که هنوز اندر خم یک کوچه ایم و ضعف اطلاع رسانی ولو به هر دلیلی در این راستا   بر ابهام ها افزوده است.
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

آب خوردن پرندگان در آببندان خاکی ۱۵ هکتاری منهای پسماند/ "سقالکسار" روستای بدون رهاکردن زباله توسط بومی ها

خلاصه خبر: یکم اردیبهشت ۱۴۰۳ آغاز هفته ملی بهداشت و سلامتی با محور تندرستی خانواده هاست که به مدت هفت روز ادامه دارد.
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

۳/۲/۱ هفته ملی بهداشت و سلامت در هفت روز و محور هفتگانه در کشور

خلاصه خبر: " ۰۳/۲/۱"  آغاز هفته ملی بهداشت و سلامت  امسال با عدد تاریخ منظم یکم اردیبهشت سال ۰۳ در هفت روز و محور هفتگانه  (پوستر پیوست مقاله)در سراسر کشور برگزار می شود.
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

سامانه «نانینو» در تنور عدم زیرساخت ها ، سوخت و جزغاله شد! / ۴۰ نقد اساسی به طرح هوشمند سازی آرد و نان در بستر خطا و آزمون ها.../بخش پلاس ۳

خلاصه خبر: ۳۱ فروردین سال ۱۴۰۳ روز ملی گندم و نان است  و در دوبخش قبلی این یادداشت از دیدگاه زراعت، تولید، برکت گندم و قُوُتِ لایَمُوتِ بر اساس ضرب المثل های کهن و داستان های فُولکلُور عامیانه و احترام به نعمت نان بر اساس آموزه های اعتقادی به طور خلاصه اشاره شد اما اینک پس از گذشت دوسال از طرح هوشمند سازی آرد و نان توسط وزارتخانه ها و سازمان های ذیربط کجای کار هستیم؟
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

بیابان زایی اقیانوسی و دریایی ؛ عجیبا و قریبا...!

 |  خبرهای بین الملل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

حلقه زرّین صنعت و کشاورزی در ایران/ نقش ترانسفورماتورهای تولید انرژی در بخش دام و طیور؛ بخش نخست

خلاصه خبر: عرصه تولید دام و طیور پس از صنعت نفت بالاترین سقف سرمایه گذاری را تا ماه مرداد سال ۱۴۰۲ در زنجیره کامل خود به میزان ۶۰۰۰ میلیارد ریال( ۶۰۰ همت) به خود اختصاص داده که نشان از نقش راهبردی آن در زمینه امنیت غذایی، اشتغال زایی و ۱۰۰ درصد فعالیت متعلق به بخش خصوصی اما با حمایت ها و نظارت و کنترل بخش دولتی شایسته تقدیر و تکریم در شرایط تحریم است.
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

My right ؛ My health «سلامت من ؛ حق من»... به مناسبت ۷۶ سالگی سازمان بهداشت جهانی(WHO) ملل متحد

خلاصه خبر: خوراک سالم، دام سالم، غذای سالم، انسان سالم زنجیره ای است که در کل جهان می تواند به ترتیب اهمیت نوید بخش نعمت بهداشت  و سلامتی جمعیت  انسانی باشد.
 |  وزارت بهداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

۵۰ میلیون ریال جریمه پرداخت کن و با ۵۴۰ ساعت سیزده به گشت؛ چهار روباه بی زبان را «به قنارّه بِکِش و بُکُش!»

خلاصه خبر: قصد نداشتم در آستانه فرارسیدن ضیافت پرشکوه فطر و تبریک  به سرافرازان آزمون ربیع القرآن و با آرزوی قبولی طاعات و نیایش همگان با این یادداشت کام مخاطبان را به تلخی بکشانم. اما رسالت و منشور اخلاقی رسانه ها زمان و مکان و فرصت بعدی نمی شناسد و قلم در پیشگاه خداوند قلم آفرین مسئول و پاسخگوست.
 |  حیات وحش
یادداشت؛ دکتر صدیقه کاظمی نیا:

همزمان با روز جهانی بهداشت اعلام شد؛ دامپزشکان پیشتازان تامین سلامت و بهداشت جامعه

خلاصه خبر: هفتم آوریل، روز جهانی بهداشت و سالگرد تاسیس سازمان جهانی بهداشت می باشد که همه ساله در کشور‌های مختلف جهان گرامی داشته می‌شود.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

از چالانچولان و گهررود تا آب اَسک و رضوانشهر مستقیم به جاده اهواز - آبادان / برخی زخم ها و آسیب ها هرگز التیام نمی یابند...

خلاصه خبر: «ما انسان ها گرچه طوری ساخته شده ایم که التیام می یابیم یا دست کم دوام می آوریم و فراموش می کنیم، اما رنج و درد چنان الگوهای عمیق فکری در ذهنمان را حک می کند که گمان می کنیم برخی آسیب ها هرگز التیام نمی یابند، حتی اگر خاطره هایشان مدت ها پیش پاک شده باشد اما به همین دلیل باور کن ما حالمان خیلی خوب خراب است!.»
 |  خوزستان
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

روح آب و زمین و گندم هر روز به کامِ مَردُم.../ برکت سُفره و لُقمه از شادمانه خوشه های "طلایی" سنابل؛ بخش نخست

خلاصه خبر: زنجیره آب، زمین، بذر، کود، سم، کاشت، داشت و برداشت گندم، آرد، نانوا، تنور گرم و نان و سفره و ضرب المثل کهن قُوُتِ لایمُوت  و به ویژه برکت پنهان از یک خوشه طلایی به سنابل و دستان پینه بسته کشاورز گندم کار و ساج سیاه فام پخت نان در دل طبیعت و زندگی روستایی و عشایری  همه دست به دست هم دادند تا روز ملی گندم
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

از چوپانی تا «گونگادین»، از «گونگادین تا آسمان»؛ یادی از «علی میردریکوندی» دهقان زاده فقیری که ۱۸ کتاب به انگلیسی نوشت!

خلاصه خبر: علی میردریکوندی زاده سال 1272 در روستایی بین اندیمشک و خرم آباد در یک خانواده فقیر روستایی به دنیا آمد.فقر و ناداری در کودکی و در بحبوحه جنگ خانمان سوز دوم جهانی وی را به حرفه شریف اما طاقت فرسای چوپانی کشاند...
 |  خبرهای آموزش
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

"پرنسیپ و کاریزمای" مجموعه وزارت جهاد کشاورزی را به رایگان خرج برخی مصاحبه های رسانه ای نکنید!

خلاصه خبر: یک پرسش اساسی این است که وزیر هر وزارتخانه ای به عنوان بالاترین مقام اجرایی تحت مدیریت کلان وی ؛ حتما باید همه رویدادها و گزارش عملکرد ریز زیر مجموعه خود را در سراسر کشور بداند؟ هر وزیری دهها معاون تخصصی، مدیرکل، روسای سازمان ، موسسه ، شرکت و...  دارد که با توجه به موضوع هر برنامه رسانه ای در قالب مصاحبه زنده "رو در رو"  یا ضبط شده به ویژه در صدا وسیما باید تمهیدات و برنامه ریزی خاص و لازم را اندیشید.
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

شگفتی های احداث کانال آب ۱۳۵۷ کیلومتری در کویر خاک سیاه / زایش ستون فقرات اقتصاد کشاورزی ترکمنستان

خلاصه خبر: در سال ۱۹۵۶ مطابق با سال ۱۳۳۵ احداث این کانال آب خاکی  تقریبی ۱۳۵۷ کیلومتری  کویری موسوم به خاک یا شن سیاه در آسیای میانه در زمان شوروی سابق آغاز و در سال ۱۹۸۸ با عرض یا پهنای ۱۶۰ متر و عمق ۶۰ متر که بتدریج از مبدا به انتها عمق آن  کاهش می یابد در حدود ۱۳۸ کیلومتر ابتدایی قابل کشتیرانی بوده...
 |  خبرهای بین الملل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

حفاظت از هوای پاک، نگاهبانی از زندگی خویشتن است...

خلاصه خبر: خداوند هستی بخش ، آب و هوای پاک را برای همه مخلوقات زنده در سراسر کره خاکی در نهایت بخشندگی محض فراهم نموده است و شُکر این نعمت همواره موجب برکت و افزونی آن به یقین خواهد شد.
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

حمل و نقل اصولی دام زنده! چوپان جوان و بیش از ۱۰۰ گوسفند زبان بسته قربانی اهمال کاری

خلاصه خبر: حمل و نقل اصولی و قاعده مند "دام زنده سبک و سنگین" و حتی طیور طبق دستور العمل و آیین نامه های اجرایی سازمان دامپزشکی در داخل کشور یا خارج از کشور و بالعکس با اخذ مجوز های لازم صورت می پذیرد که رعایت نکات فنی آن می تواند موجب عدم بروز حوادث و تلفات شود.
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

"زمستان" پا به پای "بهار" دمای یازده استان را به زیر صفر کشاند/ بارش رحمت الهی؛ باران و برف و خروش رودخانه ها...

خلاصه خبر: بارش باران و برف در آغاز بهار سال ۱۴۰۳ در سرزمینی که متوسط ۳۰۰ روز آفتابی، ۷۰درصدمتوسط تبخیر سالیانه یعنی سه برابرسطح تبخیر جهانی و بیش از ۹۰ درصد کشت آبی را در پیشینه خود دارد اتفاق مبارکی است که بر اساس پیش بینی ها هنوز در برخی استان ها ، زمستان پا به پای بهار دلبریایی کرده...
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

به شکوفه ها ، به باران برسان سلام ما را.../ برای زنده یاد "مهندس فرّداد خادم" که "فردا" را ندید و "خادم" روستاییان و کشاورزان بود

خلاصه خبر: گاهی برخی از سوگ واره ها تا مغز استخوان انسان را می سوزاند و شاید در متن اش هرگز خبری نباشد جز وداع سخت با همکاری جوانمرگ، با اخلاق، سرشار از انگیزه، شوق خدمت، مهربان، خوش پوش و با چهره‌ای همیشه متبّسم و بنده نواز که بسیار سخت است پذیرش این هجرت به سوی کوی دوست در عُنفوان جوانی و شوق زندگی در کنارخانواده، همسر، و یگانه دخترش.
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

فرصت بازدید از بزرگترین"موزه سرپوشیده کشاورزی ایران در ایام سَبُک دُوشی نوروز" در سال «۱۴۰۳»؛ اگر درب های بسته اش گشوده باشد!

خلاصه خبر: گاهی اختلاف‌ سلیقه و چندگانه نوع و روش  مدیریت بین مسؤولین باز هم گریبان گیر بخش کشاورزی می شود که  تصمیمات خاکستری منجر به عدم پذیرش مسؤولیت مشخص شده و کسی هم شاید پاسخگو نباشد و پاس و پاسکاری شود!.
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

پدیده نوظهور فرهنگی و برپایی پنج دوره اُردوی «کوچ کتاب» در میان جامعه عشایری

خلاصه خبر: عشایر و ایلات فرهنگ اصیل خاص و منحصر به فرد خود را قرن هاست که حفظ کرده و در بسیاری از مناطق ایران این نوع زندگی ریشه در آداب و رسوم بُومی و بِکر فرهنگی گسست ناپذیر آنان دارد.
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

2 میلیون و ۲۰۷ هزار صفحه مقاله مکتوب پژوهشی بخش کشاورزی !/ کجای کار هستیم؟

خلاصه خبر: بر اساس آمارهای رسمی 4 دهه اخیر منتهی به پایان سال ۱۴۰۲ تعداد ۵۱ نشریه مکتوب پژوهشی/ علمی در قالب دوماهنامه، فصلنامه و سالنامه(تعداد اندک) مرتبط با مقالات تحقیقاتی بخش کشاورزی در موضوعات گندم، دام، طیور، آب و خاک، فناوری های نوین، آموزشی، ترویجی ،...
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

«آب برای صلح» شعار "روز جهانی آب"/ نیایشِ " آناهیتا الهه آب " در ایرانِ باستان...

خلاصه خبر: روز سوم فروردین سال ۱۴۰۳ مطابق با ۲۲ ماه مارس  سال ۲۰۲۴ میلادی روز جهانی آب(WWD) است و شعار" آب برای صلح " برای امسال در نظر گرفته شده است که پیشاپیش فرا رسیدن این روز را تبریک عرض نموده و گرامی  می داریم.
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ دکتر هادی زارعی:

دامپزشکی؛ سخت و زیان آور؛ اما فراموش شده!

خلاصه خبر: مشاغل به طور کلی در کیفیت زندگی افراد تاثیرگذار هستند. به همین دلیل، به مشاغلی که سلامت جسمی و روانی انسان را به خطر می‌اندازند، مشاغل سخت و زیان‌آور می‌گویند. مشاغل سخت و زیان آور به وسیله، اداره کار مشخص می‌شوند.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

گُل طلایی دامپزشکان و پیرادامپزشکان استان خراسان رضوی در دقیقه ۱۲۰ به دروازه تَک سُم ها

خلاصه خبر: «نگارنده این یادداشت بر این دیدگاه و باور است که انجام وظیفه مسئولانه در هر جایگاهی و در هر زمینه ای ادای احترام و دین به صف مقابل است ولی آنچه که خیلی مهم است که آنچه از وظایف محوله هر شخص مسئولی باقیمانده است به مراتب بیشتر از آنچه است  که از بار مسوولیت انجام شده است.»
 |  خراسان رضوی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

شمایل افتخار از آنِ توست/ به پایان آمد این دفتر ؛ حکایت همچنان باقیست...

خلاصه خبر: چه تقدیر شگرف و مانایی است که خداوند  هستی آفرین برای همه بندگان درگاه مقدس اش رقم می زند و چه زیباست که انسان در این مسیری که به تقدیراش بی تکلف سرتعظیم فرود می آورد و گویی که حکمت و مصلحت آفریدگار است نَفَس می کشد.
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

گوسفند به فکر جُونِه قصاب به فکر.../ توزیع گوشت عالیست ، اما حال ما ، خوب خراب است!

خلاصه خبر: در آخرین روزهای اسفند ماه و فقط چندروز مانده به نخستین روز سال جدید و نوروز ۱۴۰۳ همیشه تقاضا در در میدان عرضه  و یک فضای التهاب، عجله ، احساسی و استرس زا بر آرامش سبقت می گیرد...
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

افزایش نرخ تلفات انبوه "ماهی‌ پرورشی سالمون" / ۸۶۵ میلیون قطعه تلفات ماهی سالمون در یک دهه

خلاصه خبر: محققان می‌گویند رویدادهایی که با مرگ انبوه ماهی سالمون پرورشی همراه است، در یک دهه گذشته به تلف شدن صدها میلیون قطعه ماهی منجر شده است.
 |  آبزیان و زنبور عسل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

لطفا بیا و برای همیشه اینوُ تیترِ یک کُن..‌./ بشکند آن «قَلَمی» که به جز برای رضای «پروردگار» بنویسد!.

خلاصه خبر: خداوند مِهرنواز در قرآن کریم به قَلَم و آنچه می نگارد قَسَم خورده است و قَلَم حرمت و قداست الهی دارد و کلام شریف و مقدس پروردگار یکتا تکلیف نگارش گران را مشخص و شفاف نموده است.
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ دکتر رضا اسدی؛ مدیر کل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های دامی سازمان دامپزشکی کشور:

نگاهی تحلیلی به سیاست های پیشگیرانه سازمان دامپزشکی در حوزه بیماری های دامی

خلاصه خبر: در ابتداء لازم است توضیح بدهم که راهبردها  و ابزارهای سازمان دامپزشکی در کنترل بیماریهای دامی به طور معمول به عنوان  یک برنامه ملی وسرتاسری  مبتنی بر منفعت عمومی جامعه در نظر گرفته می شود  چرا که  همه جمعیت ها و نسل های آینده از آن سود می برند و این مزایا صرفا  بهره وری جمعیت دامی را شامل نمی شود و عاملی در جهت ایمنی و امنیت مواد غذایی است.
 |  سازمان دامپزشکی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

تَر و خشک یک واگذاری به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان ، روستاییان و عشایر با حضور " گُلمراد "

خلاصه خبر: واگذاری ۸۰ درصد سهام تیم فوتبال  پرسپولیس به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و زیر مجموعه های آن یعنی سازمان تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشوری و صندوق بیمه اجتماعی "کشاورزان، روستاییان و عشایر" موجب تعجب دست اندرکاران بخش کشاورزی شد زیرا این واگذاری ۲ هزار میلیارد تومانی در ازای بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی و برخی زیرمجموعه های وابسته به آن کارسازی شده است. 
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

آن سال عجیب ۱۳۷۲ / وقتی نه از پزشکان کاری برآمد و نه از دامپزشکان!

خلاصه خبر: گاهی یاد کردن از خاطرات و روند رشد و توسعه از دهه ها قبل یادآور فراز و فرود هایی است که می توان در عصر فضای آنلاین رسانه بهتر و وزین تر از گزارشات قدیمی که فقط روی  کاغذ و پرینت بود! و (جامعه هم سریع متوجه راستی آزمایی این گزارشات نمی شد) اکنون و سریع در اینجا می توان از خاطرات قدیمی  یادداشتی ارایه نمود.
 |  سازمان دامپزشکی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

ویژه نامه ها و سالنامه های نوروزی ۱۴۰۳ روزنامه ها دیگر نازکِش ندارند...!

خلاصه خبر: ویژه نامه ها و سالنامه های نوروزی روزنامه های بخش دولتی و غیر دولتی برای اصحاب رسانه، پژوهشگران، اهل قلم و مطالعه و سایر علاقمندان به عنوان یک مرجع و آرشیو مناسب سالیانه از مهمترین وقایع، رویدادها، تحلیل ها و رمز و راز پرداختن به موضوعات اقتصادی ، اجتماعی، فرهنگی و ...تلقی گشته و معمولا در هفته پایانی اسفندماه هرسال با اطلاع رسانی قبل از انتشار بر روی دکه های نیمه جان یا همان کیوسک مطبوعات قرار می گیرد.
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

بی‌‌نهایت "اقیانوس" و راه‌اندازی ناوگان دریایی از "کِشتی‌های عظیم روباتیک"

خلاصه خبر: شرکت دو ملیتی  "بی نهایت اقیانوس" در حال راه اندازی ناوگان دریایی عظیمی از کِشتی های بزرگ و غول پیکر روباتیکی است که در آینده قادر خواهد بود تحولی شگرف در صنعت دریانوردی، کشتیرانی، صید و ماهیگیری مسئولانه در جهان معاصر پدید آورد.
 |  خبرهای بین الملل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

همت پیر "پالان دوز" مانع سقوط است و هموارکننده صعود !

خلاصه خبر: زندگی روستاییان، عشایر و دامداران متحرک و مساله کوچ و انتقال و حمل نقل بار و بَنه اشان به ویژه در راه ها و ایل روهای صعب العبور کوهستانی وابستگی بسیاری به زین و پالان (بالون یا حتی بالان)  چهارپایان مانند اسب، قاطر ، الاغ و حتی شتر دارد و از آنجا که بهره‌برداران تلاش می‌کنند که این حیوانات نجیب و کم توقع زخمی نشده و طاقت به دوش کشیدن افراد مانند کودکان، کهنسالان، ناتوانان بیمار و همچنین حمل وسایل را داشته باشند با خرید و تهیه "پالان" یا همان "بالون و زین" مناسب به سلامت و راحتی  چهارپایان صبور کمک می کنند.
 |  دام
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

هر جایِ جهان ، جانِ تو جاریست.../ هفته منابع طبیعی و روز درختکاری تو را می‌خواند

خلاصه خبر: هفته گرامیداشت "منابع طبیعی و روز ارزش نمای درختکاری" از راه رسید و اگر قلم نامی و یادی از شادروان "استاد کریم ساعی" طلایه دار و پیشقراول عِلمِ جنگلداری نوین، جنگلبانی، درختکاری، منابع طبیعی و چنارهای طولانی ترین خیابان خاورمیانه از میدان راه آهن تا میدان تجریش و بوستان ها و پردیس های سرسبز تهران به میان نیاورد تو گویی گمشده ای را در هُبوط خود می جوید.
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

زیان " آب " به آب " زیان "/ سیل و سیلاب خط پایان زندگی " آبزیان "

خلاصه خبر: بحث کیفیت فیزیکو شیمیایی  و سالم بودن "آب"  مصرفی و مورد نیاز زندگی و رشد مطلوب "آبزیان " پرورشی ماهیان گرم آبی مانند خانواده کپور ماهیان در استخرهای خاکی، ماهیان سردآبی مانند ماهی‌ قزل آلا در استخرهای سیمانی و پیش ساخته آماده ، میگوی گونه وانامی در استخرهای خاکی ، ماهیان خاویاری با گونه غالب فیل ماهی(بلوگا) در استخرهای خاکی و تا حدودی سیمانی و پیش ساخته و انواع ماهیان زینتی مانند کوی(koi) در حوضچه های سیمانی و خاکی کوچک در اولویت نخست و بسیار راهبردی رشد، سلامت و ادامه زندگی آبزیان می باشد.
 |  آبزیان و زنبور عسل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

خیابان و پیاده راه شهرها در قُرقِ غذاهای آماده "کیلویی" / لزوم نظارت های دامپزشکی بر مواد اولیه این غذاها

خلاصه خبر: وقتی ذائقه های افراد را تغییر دادند و پس از آن آشپز خانه های صنعتی رشد و توسعه یافت گرفتاری انسان معاصر برای مصرف یک 《غذای سالم و بهداشتی》 آغاز شد و غذاهای آماده به دلایل بسیار از جمله شهرنشینی، زندگی کاری و اداری بدون فرصت وفقدان توجه به ساعت صرف غذا، زمان اندک و تنوع بسیار گستره غذاهای آماده،اکثریت افراد را اسیر این دام خوش خط و خال فقط《شکم پُر کُن》نمود...
 |  سازمان دامپزشکی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

سرمازدگی تهدیدی برای حفظ امنیت زیستی و غذایی/ هوش مصنوعی،حسگرها و تونل خورشیدی راهکار مقابله با "هیپوترمی"

خلاصه خبر: سرمازدگی یا هیپوترمی  محیطی و غیرمحیطی تهدیدی بالقوه برای انسان و دام و گیاه، محیط زیست، پوشش گیاهی و به ویژه درختان به عنوان ریه های تنفسی زیست بوم انسان ها می باشد که پیشگیری، مقابله با آن و پیش‌بینی آن از بروز خسارت ها و آسیب های جدی در صورت بالفعل شدن با اعمال مدیریت نرم و سخت گذار از بحران و تنش های سرمایی و دمای محیطی و داخلی ارگان های مختلف انسان، دام و گیاه به طور نِسبی جلوگیری خواهد نمود. 
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

زنان روستایی و توسعه روستایی مکمّل ارتقای معیشت و درآمد مستقل/ تقدیم به مادران و زنان روستایی سرزمینم ایران

خلاصه خبر: از سال ۱۹۷۹ میلادی "سازمان ملل متحد" در جستجوی راهکارهای مناسب و حمایت همه جانبه مالی از طریق فائو (FAO) برای زنان روستایی شاغل در بخش کشاورزی در برخی کشورهای جهان پیشگام بوده و خط السیر تدوام این راه نشان از بهبود وضعیت کسب و کارهای کشاورزی توسط زنان ساکن روستاها داشته که به نوبه خود به مبحث تامین امنیت غذایی منطقه خود کمک شایان توجهی نموده اند.
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

ضرورت مدیریت تأخیر "کوچ بهاره عشایر و دامداران متحرک" در آستانه سال ۱۴۰۳

خلاصه خبر: بارش سنگین برف و باران و کاهش شدید درجه هوای در ۳۱ استان کشور به ویژه در مناطق شمالی، شمالغربی، غرب و مناطق مرکزی ایران در روزهای ششم و هفتم اسفند ۱۴۰۲ و پیش بینی ادامه این وضعیت تا پایان هفته جاری به طور یقین نسبت به سالیان گذشته می تواند....
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

خروج روسیه از توافق ماهیگیری با انگلیس/ اسب ها به آرامی مهار می شوند اما سریع می تازند...

خلاصه خبر: روسیه اعلام کرد از توافق ماهیگیری سال ۱۹۵۶ که توسط «نیکیتا خروشچف» رهبر وقت اتحاد جماهیر شوروی با انگلیس منعقد شده بود خارج شد و این نشان می دهد چقدر شکاف میان روسیه و غرب پس از دوسال لفاظی های جنگ سرد عمیق شده است.
 |  خبرهای بین الملل
یادداشت مدیر مسئول:

هزار راه نرفته از دامپزشکی تا بهارستان

خلاصه خبر: این روزها، روزهای التهاب و انتخاب است. روزهای انتخابات مجلس که به فرموده مقام معظم رهبری هر فردی که مخاطب و رسانه ای دارد باید به سهم خود در شور انتخابات بیفزاید.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

بازار کشاورزی ترکیه در اندیشه فتح الفتوح بازارهای جهانی/ از راز و رمزها درس بگیریم... بخش دوم

خلاصه خبر: به تاریخ ترکیه که نگاه کنیم، صنعت کشاورزی در نقطه به نقطه کشور ترکیه دیده می شود. صنعت کشاورزی در ترکیه سهم عمده ای در تولید ناخالص داخلی دارد به طوری که توانسته بخشی از بازار کار را نیز به خود اختصاص دهد. صنعت کشاورزی در ترکیه هنوز درگیر فضای سُنتی است و مدرنیته سازی به طور محسوس دیده نمی شود. ترکیه از معدود کشورهایی است که از نظر غذایی به خودکفایی رسیده است.
 |  خبرهای بین الملل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

طوفان "بازار دیجیتالی کشاورزی" ترکیه فاتح بازارهای صادراتی دنیا... کمی فکر کنیم!

خلاصه خبر: برای باز تعریف مدل های توسعه کشاورزی در کشورهای همسایه ایران نگاهی به آمار تولیدات این  کشور و رتبه یک در صادرات برخی محصولات کشاورزی ترکیه در سطح جهان ، نخستین ویژگی این بخش «اتکای محض عمل گرا و رویکردی مثبت به اشتیاق سرمایه گذاران داخلی و خارجی و بی اعتنا به شخصیت کاریزماتیک ...
 |  خبرهای بین الملل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

گرمای نیم سوز نمایشگاه رسانه های ایران و سرمای ماه های پایانی زمستان در "هنگامه شایستگی ژورنالیست ها"

خلاصه خبر: روزگاری نه چندان دور و سال های رونق مطبوعات چاپی که هنوز فضای آنلاین و نشریات نوظهور غیر بَر خط این عرصه را در معرض جولان خویش نداشتند به جرأت  می توان گفت...
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛

حقوق ماده 19 پیشکش؛ سلامت روان ما دامپزشکان و پیرادامپزشکان را دریابید!

خلاصه خبر: دو شب قبل، طی بازدیدی که از یک کشتارگاه طیور داشتم، فرصتی دست داد تا با دامپزشک و همکاران سایر رده ها یا همان پیرادامپزشکان گفتگویی نسبتا طولانی داشته باشم.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

صنعت دامپروری و چنبره مثلث شوم

 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

تالاب ها و رفاه انسان/ دنیای زیبای زیر آب تالاب ها

خلاصه خبر: مهم ترین کارکرد تالاب ها (wetland)در سراسر جهان گرفتن انرژی رودخانه های وحشی و طغیان گر و انتشار آهسته آب ذخیره شده با شیب ملایم و فیلتر شدن طبیعی آلاینده ها و رسوبات با هدف  فراهم نمودن بستر  زیستگاه کلیدی برای حیات وحش و حفاظت از تنوع زیستی گیاهی و جانوری است اگر در کانون توجه و مراقبت بهره مندان و بهره برداران باشد!.
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ دکتر حسام اشعریون:

بحران سگ های ولگرد

خلاصه خبر: روند رو به رشد جمعیت سگ­های ولگرد که به اشتباه بلاصاحب خوانده می­شوند (سگ ولگرد به سگی گفته می‌شود که فارغ از صاحب‌دار بودن یا نبودن، کنترلی روی رفتار آن نباشد.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

انسان ها را در سوگ زیست بوم خود از دست «سولاستالجیا» "Solastalgia" برهانیم / همه ما مسؤولیم...

خلاصه خبر: تعلق خاطر انسان ها به زیست بوم خود ازخاطرات کودکی تا کهنسالی در نوع سبک زندگی، تعیین هویت فردی و جمعی موجب تعلق خاطر و وابستگی روحی و روانی شده و در مقابل، آن زمانی که تغییرات محیطی این آرامش و احساس تعلق را دچار عدم توازن می کند به نوعی دلتنگی تبدیل حادث شده و در هنگامه رنج و عذاب تحمیل شده زیست بوم بر همه انسان ها چیره و غالب می شود.
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

دیگر جوجه ها را آخر پاییز نمی شمارند! / جوجه ها را اول اسفند ۱۴۰۲ شمارش می‌کنند جناب رییس...

خلاصه خبر: تهدید بازار، سرمایه گذار، دامدار، مرغدار، صیاد، ماهیگیر و ... به علت ناکارآمدی  مدیریتی و خط و نشان کشیدن احساسی که درون را به برون تخلیه کنی نشان از بی برنامه گی، گرفتن کاسه چه کنم؟ چه نکنم؟
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

روحانی " آفت بزرگ کشاورزی ایران" در یک قرن اخیر...؛ بخش نخست

خلاصه خبر: از "رحیمی تا روحانی" وابستگی و نابودی بخش کشاورزی با واردات سرسام آور و «از هم پاشیدن بنیان زندگی» روستاییان و مهاجرت های بی رویه آنان به حاشیه شهرهای بزرگ طبق نسخه های شفا ندهنده اصل چهار "تِرومَن و کِندی"  روسای پیشین ایالات متحده تحت عنوان کمک های بلاعوض و اصلاحات ارضی و اصول ۱۴ گانه انقلاب سفید وضعیت اداره کل "فلاحت" پیشین به مجموعه "فلاکت" بعدی تبدیل و کشور ما تبدیل به سرمایه گذاری اغیار و کشاورزی فرا سرزمینی استکبار جهانی در دشت های مغان، خوزستان و قزوین شد و جز غارت منابع خدادادی و مالی و افزایش ضریب وابستگی ۱۰۰ درصدی و...برای کشور در عمل حاصلی نداشت. 
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

فرهنگ سازی برای ‌یازده درصد از اراضی قابل کشت کشاورزی ایران فقط تحمیل هزینه برای ترسیم کاریکاتور است ؟!

خلاصه خبر: از زمان وزیر اسبق جهاد کشاورزی که در دولت قبلی مجبور به استعفاء شد حدود چهار سال می‌گذرد و در زمان ایشان فردی از مرکز تحولات اداری وزارتخانه  و بدون هیچ گونه تجربه و تخصصی به مسؤولیتی گمارده شد که هر روز خدا مصاحبه رسانه ای، سمیناری، همایشی، نمایشی، گردهمایی، تبلیغات سرسام آور و دمیدن در بوق و کرنا و نه کُرونا!...
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت:

من یک دامپزشکم! یک دامپزشک و این همه مسئولیت...

خلاصه خبر: آره دامپزشکی خیلی گسترده تر از اون چیزیه که فکرشو بکنی حتی به تازگی شنیدم که می خوان  کنترل بهداشت رستوران ها و هتل های بزرگ رو هم بسپرن به دامپزشکا! یعنی کنترل غذای مردم از مزرعه تا سفره! از قدیم گفتن عقل سالم در بدن سالم و بدن سالم هم مساوی با جامعه سالم و غذای سالم هم یعنی جامعه سالم! واقعا یک دامپزشک و این همه مسولیت!؟
 |  یادداشت
یادداشت؛ سخنی با مسئولین و منتخبین نظام دامپزشکی؛

قدردان اعتماد خانواده خود باشید؛ ساز و کار ارزیابی شوراهای استانی را فراهم کنید

خلاصه خبر: پنجمین دوره انتخابات شوراهای استانی برگزار شد و به گواه آمار، بیش از 52 درصد از خانواده دامپزشکی در این فرایند سرنوشت ساز شرکت کردند که این رقم، در نوع خود می تواند یک دستاورد بزرگ برای سازمان مرکزی تلقی شود.
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

اِکو موزه روستایی و نقش سرمایه گذاری بخش خصوصی برای رشد و توزیع متوازن ثروت

خلاصه خبر: طبق آخرین آمارها حدود ۳۸ هزار روستا در کشور وجود دارد که مینیاتوری از ظرفیت ها و جذابیت های کشاورزی، دامپروری‌، باغات، صنایع  کوچک، ورزش های بومی، سوارکاری، گردشگری‌‌‌، سلامت و هوای پاک‌...
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

پاسخگویی "مسؤولانه و نه فرافکنی" برای تامین "امنیت غذایی و خود اتکایی بخش کشاورزی" ایران

خلاصه خبر: رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی پخش مستقیم تلویزیونی در نخستین روز از سال ۱۴۰۱ با اشاره به عقب‌تر بودن بعضی از بخش‌های تولید همچون کشاورزی از ویژگی‌های دانش‌بنیان افزودند: «مسئله کشاورزی و دامداری بسیار مهم است و کشور باید در  محصولات پایه غذایی همچون گندم، جو، ذرّت، خوراک دام و دانه‌های روغنی به امنیت کامل و خودکفایی لازم دست پیدا کند.
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

هیاهوی متاورس! آیا نمایشگاه های دام و طیور مجازی می شوند؟

خلاصه خبر: در یادداشت گذشته  در خصوص مِتاوِرس  عنوان شد که این "اینترنت فرا جهانی" به نظر می رسد که در آینده ای نه چندان دور موجب این خواهد شد که " نوپا میخ زن های آماتور"  را در  عرصه های نمایشگاهی به"چهار میخ و صُلابه" خواهد  کشانید.
 |  خبرهای بین الملل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

کاسه و کوزه های "آب مصرفی" را لطفا بر سَرِ کشاورزان نشکنید! آبخورهای دیگر را هم محاسبه کنید...

خلاصه خبر: "بان کی مون" دبیرکل پیشین سازمان ملل متحد(UN) در سخنرانی روز جهانی آب در "مارس ۲۰۱۲ میلادی" گفت: «در بسیاری از نقاط جهان کمبود آب در حال افزایش است و نرخ "رشد تولیدات کشاورزی"  کُند شده است.درعین حال، تغییرات اقلیمی مخاطرات و غیرقابل پیش بینی بودن را برای کشاورزان به ویژه برای " کشاورزان فقیر"  در "کشورهای کم درآمد" تشدید می کند". این چالش ها ، رقابت میان جوامع و کشورها را برای منابع کمیاب آب افزایش داده و معضلات امنیتی قدیمی را تشدید می کند، معضلات جدید هم مانع دستیابی به حقوق اساسی بشر در مورد غذا ، آب و بهداشت می شود.»
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

خبری در راهست.... ویترین مافوق تصور مِتاوِرس؛ ایل و تبار "نوپا میخ زن های آماتور" را به " چهار میخ و صُلابه "' خواهد کشید!

خلاصه خبر: جمع متخصصانی  که در سال ۱۳۳۸ در اراضی و تپه های کج و محدّب و مقعر خاکی و بی درخت و چمن واقع در شمال تهران و در جوار بزرگراه  شهیددکتر چمران کنونی را به عنوان انتخاب و جانمایی نخستین سایت نمایشگاه بین المللی ایران* که بعدها به نام "شرکت سهامی نمایشگاه بین المللی تهران" به شهره جهانی و منطقه ای معروف شد در دستور کار داشتند،
یادداشت؛ دکتر افشین ابراهیمی:

لطفا به این ۱۱ فرد رای ندهید!

خلاصه خبر: نایب‌رئیس انجمن صنفی داروخانه‌های دامپزشکی خراسان رضوی در یادداشتی کوتاه به موضوعی جالب در حوزه انتخابات نظام دامپزشکی پرداخت.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

توجه به " تامین امنیت روانی جامعه " در عرصه تولید و عرضه گوشت قرمز و سفید؛ بخش دوم  و ماقبل پایانی

خلاصه خبر: التهابات  عرضه و تقاضای نهاده های دام و طیور در بازارهای جهانی و تاثیر پذیری از تحولات سیاسی دنیا، اروپا و منطقه ای، رشد روز افزون جمعیت، کمبود منابع، مخاطرات زیست محیطی  و همچنین ناسازگاری اقلیم، گرمایش زمین، گازهای گلخانه ای، سوخت فسیلی تغییرات آب و هوایی، عدم تعادل معادلات و تبادلات آب، خشکسالی و کاهش زیرکشت علوفه، ذرت و سایر اقلام موردنیاز خوراک دام در عرصه های گلوبال و فراسرزمینی ،  گزینه واردات دام زنده و گوشت قرمز در مواقع کنترل و تنظیم بازار داخل ؛ بخشی از مسایل پدید آمده در بحث امنیت غذایی و تامین ضروری "بیومس  پروتئین حیوانی" و کنترل نسبی بازار مصرف و عرضه است که کاملا در هم تنیده در "تار و پود" نوع مدیریت، اولویت بندی نیاز ها و...بوده و هست.
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

دامداران را دلالان به سلاخ خانه می فرستند/ جوجه ها در باغ گردش می کنند! بخش نخست

خلاصه خبر: طبق منابع و گزارش های رسمی  در نیمه نخست سال ۱۴۰۲ میزان استحصال گوشت دام سبک و سنگین در کشتارگاه‌های رسمی  به حدود ۴۰ تُن رسیده  است.
یادداشت؛ روزبه مریدپور:

نقش دامپزشکان در آسا زیستی حیوانات (Animal Welfare)

خلاصه خبر: امروزه رفاه یا آسایش یا به مفهوم کامل‌تر، آسا زیستی حیوانات به‌عنوان دانشی پویا و بین‌رشته‌ای مطرح بوده و الزام علمی و اخلاقی به‌سلامت جسمی و روانی حیوانات به‌عنوان بخشی از مخلوقات خداوند و تأثیرات اخلاقی و مذهبی آن در زندگی اجتماعی و فرهنگی انسان، یکی از مهم‌ترین ابعاد کاربردی آن است...
 |  حیات وحش
یادداشت؛ دکتر کامران شماعی:

چهارمین دوره، برگی برای تجربه؛ ادعاها و شعارهای تبلیغاتی خارج از عرف قانونی و متضاد ممنوع!

خلاصه خبر: دوره چهارم شوراهای نظام دامپزشکی در آخرین روزهای فعالیت خود به سر می برد، ولی در شرایط برگزاری انتخابات دوره جدید، آنچه پیش از عملکرد شوراها در این دوره واجد اهمیت بررسی و مورد توجه اعضا است، شرایط و اتفاقات حاشیه ای زمان انتخابات و آغاز فعالیت دوره جاری شوراهاست.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

چُوبدار، وَرزا، چِمِر، رَسِن سَری گاو ، گوساله ، گوسفند، کَش کُش و داد و ستد "دام زنده" در ایران

خلاصه خبر: از زمان های قدیم و حتی تاکنون "چوبدار" و چوبداری  شغل موروثی در روستاها و حاشیه شهر ها بوده است که کارشان  خرید و فروش دام زنده گاو، گوساله و گوسفند بوده است که با واسطه گر و دلال امروزی تفاوت ماهوی داشته است که الان این دلالان مجهز به "لب تاب و اینترنت!" به خریدار و مصرف کننده  "کبیر و صغیر" رحم نمی کنند.
 |  دام
یادداشت؛ دکتر کامران شماعی:

انتخابات نظام دامپزشکی، آرزوها، خواسته ها، رنجنامه ماندگار!

خلاصه خبر: اگر قصد رجوع به ادبیات پارسی باشد هیچ کلام نظمی در خیال نمی گنجد، حتی بیتی از سر بیان ذوق زائد الوصف چون »آب زنید راه را هین که نگار می رسد«، چون که با اوصاف  موجود و اخبار رسیده چنان ذوق بر لب اهلش خشکیده، که از سیل شکرریز طوطیان مخبر، داوطلبین ورود به شوراهای نظام استان به قدر پیاله اعضای اصلی نیز ثبت نام نکرده اند، که باید سرود »شبهای هجر را گذراندیم و زنده‌ایم« قصد آن بود که کامل و کافی به برخی کم و کاستی های عدیده دوره های قبلی و جاری انتخابات پرداخته شود، ولی اخبار این روزها نشان از وجود دیواری از بی اعتمادی به قدر و وسعت دژ حصین، میان اعضا و مدیران دارد.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

نذر گندم، علوفه و دانه و پهن کردن سفره مهربانی به نیت سیر نمودن شکم زبان بسته ها در سرما و کولاک و برف+ تصاویر

خلاصه خبر: زمستان و سرما و بارش برف و باران به ویژه در مناطق کوهستانی و حیوانات زبان بسته پناهنده به انسان؛ به فکر یاری رساندن به حیوان و پرنده همانا تفسیر "هدیه آرامش به آنهاست که موجب خشنودی و رضای خداوند منان و بندگان خیّر اوست.
یادداشت مدیر مسئول:

لزوم ارائه شفاف عملکرد شورای نظام دامپزشکی استان ها در آستانه انتخابات! از پراکنده گویی ها در فضای مجازی دست بردارید

خلاصه خبر: در هفته ای قرار داریم که تبلیغات و معرفی داوطلبان حضور در انتخابات نظام دامپزشکی در حال انجام است.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

سال ۱۴۰۳ از " گندم و نان " تا " عسل و زیتون" / پیشنهاد نامگذاری "هفت محصول کشاورزی" ایران در تقویم سال آینده

خلاصه خبر: دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور با اشاره به ثبت "هفت روزمحصول" در تقویم رسمی کشور بنابر جشن‌ها و آیین‌های شکرگذاری محصولات، این اقدام را با هدف "توسعه نشاط اجتماعی، احیای فرهنگ روستا و تولید کشاورزی" عنوان کرد.
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

چگونه "کداک" مغلوب تحولات عصر "دیجیتال" شد و "اپل" پرواز کرد؟ از«نوچه پروری» تا «نخبه پروری»!

خلاصه خبر: ۵۴ سال پس از پا نهادن "نیل آرمسترانگ" بر روی کره ماه در در ۲۱ ژوئیه ۱۹۶۶ برابر با ۳۰ تیر ۱۳۴۸ به عنوان "نخستین بشر" در پروژه "آپولو ۱۱" دوربین کانن و فیلم خام Kodak از محصولات این شرکت واقع در ایالات متحده، این نقطه عطف علوم نوین دنیا را ثبت نمود و در مقابل ۵۰۰ میلیون نفر از جمعیت دنیا که به طور زنده شاهد این پدیده نادر بودند سر به آسمان ها سایید.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

حیات حیوانات بازیچه هوس انسان ها...حکایتی از آرامش «تورگن»

خلاصه خبر: نگهبان قوچ‌های وحشی* داستانی پر عاطفه است که دوستداران حیوانات ، طبیعت خدادادی و به ویژه نوجوانان  می‌توانند با آن ارتباط خوبی برقرار کنند.
 |  حیوانات خانگی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

صورت حساب "بدهکاری ما" به "روستائیان و عشایر" کشورمان

خلاصه خبر: نقش "اقتصاد روستایی" در توسعه کشور و پیشران موتور تولیدات متنوع کشاورزی از دیرباز تاکنون از مباحث راهبردی و قابل توجه کارشناسان، متولیان، متخصصان و...بوده است که در مقاطع گوناگون زمانی و مکانی مورد بحث و بررسی هدف گرایانه قرارگرفته است.
یادداشت؛ دکتر ملیسا پوردنیا:

به استقبال انتخابات نظام دامپزشکی برویم؛ انتخاباتی که بعد از تاخیر یک ساله بالاخره استارت آن زده شد!

خلاصه خبر: واژه ی “انتخابات” از ریشه ی “نَخَبَ” به معنی برگزیدن افراد شایسته می باشد و در واقع، روشی است که اعمال و اجرای آن در هر نظام از طرف اعضای تشکیل دهنده ی آن نظام به رسمیت شناخته می شود.
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

"اعتماد" از دست رفته "اعتبار" / "کشاورز" کارت، "دامدار" کارت و... کارت ها کجاست؟

خلاصه خبر: قائم مقام وزارت جهاد کشاورزی در جدیدترین مصاحبه خود در مورد "وضعیت گرانی افسار گسیخته قیمت گوشت قرمز و سفید" بسیار آه و ناله کرده و "آسمون و ریسمونی" به هم بافته که نیاز به ترجمه "فارسی" به "زبان فارسی" دارد! و به سهم خود بنده مطلب خاصی را متوجه نشدم مگر آنکه ترجمه این مصاحبه منتشر شود.
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

"اعتیاد" به اسراف در مصرف "آب"... آب "شریان" حیات "کشاورزی و دام و طیور"

خلاصه خبر: گاهی احساس می شود که در خصوص صرفه جویی در "مایع حیات" بشر یعنی "آب" شاید بزرگترها نیاز بیشتری به آموزش و آموزه های تاکیدی دارند تا کودکان! "البته اگر" پدر و مادرهای عزیز و در یک کلام "موسپیدان خانواده"به طور عملی موجب الگوی آموزشی و ترویجی کودکان این ثروت و سرمایه های آینده "جمعیت انسانی" در راستای این امر مذموم یعنی اعتیاد اسراف در مصرف آب شوند، خلاف آن ثابت خواهد شد!
یادداشت؛ دکتر میرجلال سیدرسولی:

ماجراهای عجیب انتخابات شوراهای استانی نظام دامپزشکی به داستان‌های هزار و یک شب بدل شده است!

خلاصه خبر: انتخابات قبلی یعنی دوره چهارم با تاخیری شش ساله و پس از ۱۰ سال برگزار شد! بدلیل رخداد این تطویل عجیب و غیرقابل توجیه در دوره سوم و گاهی برخی مسائل دیگر، شرایط در برخی استانها به گونه‌ای پیش رفته بود که از هشت عضو اصلی شورای آن استان، گاهی تا چهار عضو اصلی شورا استعفا داده و هر چهار عضو علی‌البدل فرصت حضور در شورای نظام استان خود را پیدا کرده بودند. حتی مواردی بود که از این جمع، باز هم افراد دیگری کناره‌گیری کرده یا در جلسات حضور پیدا نمی‌کردند و جلسات شوراهای مذکور تا انتخابات دوره چهارم، ناگزیر با تعداد کمتری برگزار شده بود!
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

کباب "آهو" با برگ "کاهو"... مدیونی و بریونی "کباب اصیل ایرانی" به زوال "مشکال و ظهور دامپروری صنعتی" در ایران/ بخش نخست

خلاصه خبر: در یک نگاه کلی گوشت قرمز و سفید موجب پدید آمدن یک حس نوستالژیک حداقل از ۱۵۰ سال گذشته در بین ما ایرانیان شده است به طوری که "فتحعلی خان قاجار" وقتی کباب "آهو" را با برگ "کاهو" توامان مصرف کرد به استقبال مرگ رفت و "فدای هوس کباب" خوردن شد.
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

اشتباه شما فقط به "دام" انداختن "کبوتر" نیست؛ شما "گندم" را "بی اعتبار" کردید..‌.!. قرار ما "راس" ساعت "هیچ" و "پوچ"

خلاصه خبر: اجازه می خواهم ، واگویه "دردی" که در برخی امور اجرایی  در حال باز آفرینی  و "تسلسل بیهوده" است را در اینجا تقدیم مخاطبان گرانقدر "فاخته نیوز" داشته باشم ...
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

همه به تو محتاجیم؛ بر ما ببار... دست به "دعا" برای طلب " بارش باران رحمت و برکت" بر کام تشنه زمین

خلاصه خبر: اگر با دقت نظر به بارش باران در مناطق مختلف ایران نگاه کنیم بارش ها در هر استان متفاوت است. بارش در تهران و استان های حاشیه جنوبی البرز  با سواحل دریای خزر  زمین تا آسمان با هم فرق دارد و  به یاد داریم  که وقتی از یک تونل راه های شمالی رد می شویم"آب و هوا" در ابتدای ورود به تونل و پس از خروج  از آن به کلی عوض می شود. در سواحل دریای خزر بارش زیادی وجود دارد ولی در مناطق پایین تر بارش کمتر است به عبارت دیگر عوامل اقلیمی در مجزا و منفک کردن برخی مناطق کشور نسبت به نقاط دیگر دخیل است.

افزایش مشارکت در انتخابات نظام دامپزشکی از طریق صندوق های سیار

خلاصه خبر: امروز، مطلبی کوتاه از دکتر کاظمی به دستمان رسید که حاوی پیشنهادی در خصوص برگزاری هرچه بهتر انتخابات نظام دامپزشکی به دستمان رسید که در قالب یک یادداشت کوتاه منتشر شده است.
 |  قزوین
یادداشت؛ دکتر هادی زارعی

ادعاهایی که نفس گیرند! صنوف دامپزشکی کجای کار هستند؟

خلاصه خبر: اخیرا مشاهده می شود که برخی دامپزشکان یا حتی دانشجویان دامپزشکی در مورد مسایلی اظهار نظر می کنند که یا دانش لازم در این خصوص را ندارند یا اصلا صلاحیت اظهار نظر در آن موضوع را ندارند؛ بدتر از آنچه عنوان شد زمانی است که در این اظهار نظرها، انگشت اتهام را سوی دیگر دامپزشکان و هم صنف های خود گرفته و آنها را در منظر عموم فاقد دانش، علم و تخصص لازم برای انجام فرایند مورد نظر توصیف می کنند.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

برخی رئیس دفترهای "امروزی" از جنس چوب های "دیروزی" با الزام به رعایت "فاصله اجتماعی"...

خلاصه خبر: وقتی که معماری کهن ایرانی با القای فاصله بین انسان ها و الزام به رعایت پروتکل های تشریفاتی از جنس چوب با همه ما سخن می گوید نباید از حکایت رئیس دفترها و منشی های اداری و غیر اداری گله مند باشیم...
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

برای نجات " زمین " هیچ فرصتی برای از دست دادن " زمان " نیست! اما به "آینده" خوش آمدید.../ بخش چهارم از قسمت پنجم

خلاصه خبر: «لطفا به من کمک کنید، نقشه راه برای حذف تدریجی سوخت های فسیلی را به من نشان دهید که توسعه اجتماعی__ اقتصادی پایدار را نیز تحت تاثیر قرار ندهد مگر اینکه بخواهید جهان را به زمان غارنشینی برگردانید!.»
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

مزد ترس مرغداران ؛ واقعیت یا واژگونی ماهیت...

خلاصه خبر: دبیر کانون مرغداران گوشتی کشور در مصاحبه ای اظهار داشته که مرغداران با ترس و لرز مرغ زنده را بین ۵۶ تا ۶۰ هزارتومان به فروش رسانده و با توجه به نوسانات بازار نهاده ها و کیفیت پایین جوجه ها که هم اینک بین ۱۳۰ تا ۱۴۰ میلیون قطعه در هر دوره جوجه ریزی صورت می گیرد...
 |  طیور
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

آيا تشنگی "ننه سرما"، "عمونوروز" و "بابانوئل" در ضیافت "چله بزرگ" رفع خواهد شد؟

خلاصه خبر: براساس گزارشات بین المللی تا سال ۲۰۴۰ میلادی اگر روند مصرف آب شیرین به همین منوال پیش برود پیش بینی ها از تنش آبی مافوق تصور در منطقه خاورمیانه خبر می دهد.
یادداشت؛ دکتر علیرضا کیهان پور:

"خبر" بی "نگار" ، "خبرنگار" نمی شود! شلیک خصم به "یکصد" قلب تپنده "خون نگاران" در "کربلای غزه"...

خلاصه خبر: به گفته "سازمان ملل"، باریکه در محاصره "غزه"، نه تنها خطرناک ترین مکان "جهان" برای "کودکان بی پناه" ، بلکه برای " "خبرنگاران" هم ناامن ترین جای دنیاست.
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

ضربه به قلب "اقتصاد ترکمنستان" با عقب نشینی آب از "سواحل" این کشور

خلاصه خبر: آیا  عقب‌نشینی آب  از سواحل ترکمنستان؛ آرام، آرام  به عنوان زنگ خطر برای کشورهای حاشیه "دریاچه خزر" به صدا درآمده است؟  در سواحل دریای خزر در ترکمنستان، "باتیر یوسپوف" که ملوان ۳۶ ساله است، دیگر نمی‌تواند مسافران خود را بین دو بندر جابجا  نماید؛ زیرا عمق آب دریاچه دیگر برای قایقرانی کافی نیست.
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

ساخت و جانمایی تندیس طلایی " نگران نباشند و نیستیم" در موزه امید و زندگی ...در پایان ۱۰۸ روز پی آیند

خلاصه خبر: مدتی است که برخی مدیران دلسوز مردم  به طور جد مطرح می کنند که بابت میوه و خرید ملزومات یک رسم کهن مانند شب یلدا در میادین تره بار کل کشور،  مراکز عرضه  مرغ و گوشت قرمز و ماهی هیچ نگرانی نداریم...
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

شماره سریال استاندارد بین المللی "ISSN" یا "شاپا" چیست؟ (بخش نخست)

خلاصه خبر: برای افراد به ویژه دانشجویان، اساتید و برخی ژورنالیست ها "ISSN" واژه‌ای بسیار آشناست. چون با این واژه در مقاله‌هایی که در طول تحصیل یا تدریس خود دانلود و یا از آن‌ها استفاده کرده‌اند، مواجه شده‌اند...
 |  خبرهای آموزش
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

" اتو کانیبالیسم" و " جانور ریز آبکی" که حتی به "مغز زنگ" زده خود نیز رحم نمی کند...!

خلاصه خبر: اتو کانیبالیسم پدیده نا بهنجاری است که در انسان مانند جویدن ناخن و جانوران و حیوانات مانند جفت خواری در گربه پس از زایمان و میل کردن بخشی از مغز خود در آب دزدک دریایی و....به عنوان یک رفتار سال هاست توسط دانشمندان پیگیری و در حال مطالعه است اما هنوز کامل نشده است.
یادداشت؛ دکتر علیرضا کیهان پور:

"کوچک" زیباست؟ یا "بزرگ" زیباتر؟ ... دیدگاه موافقان و مخالفان مباحث "توسعه پایدار" در بخش "کشاورزی جهان"/بخش پنجم و پایانی

خلاصه خبر: در جهان معاصر همه ما متاسفانه دچار موج "مدرنیسم" هزینه زا در تمامی موارد حیات شده ایم و زیست بوم، بهره وری غیراصولی از منابع تجدید ناپذیر، ناپایی سرمایه های انسانی...
یادداشت؛ دکتر علیرضا کیهان پور:

کشاورزی کودکانه فرصت یا تهدید؟ اشتغال ۱۰۰ میلیون نفر "کودک کشاورز" برای تولید غذا در "هلال حاصلخیز کشاورزی" جهان/ بخش چهارم از قسمت پنجم

خلاصه خبر: براساس گزارشات سازمان های "فائو و جهانی کار" تعداد ۱۰۰ میلیون کودک در عرصه کشاورزی دنیای پیرامونی که شامل سهم ۶۰ درصدی "اشتغال کودکان کار" است مشغول "تجربه اندوزی پایه محور" هستند که در تلاش برای کسب درآمد و ادامه حیات "هلال حاصلخیزی" در جوار رودهای پرآب از "خاک تا شام" را طی طریق نموده اند.
 |  یادداشت
یادداشت؛ دکتر علیرضا کیهان پور:

پیش بینی کاهش مزارع تولیدی بخش کشاورزی از ۶۱۶ میلیون کنونی به ۲۷۲ میلیون قطعه آینده؛ عدم سرمایه گذاری، خشکسالی، مهاجرت و خودکشی کشاورزان متهمان اصلی در جهان/بخش سوم از پنجم

خلاصه خبر: بر اساس مطالعات صورت گرفته در دانشگاه کلرادو که توسط پژوهشگران نخبه و چهره های علمی شناخته شده کشاورزی جهان صورت گرفته پیش‌بینی شده است که تعداد مزارع تولیدی بخش کشاورزی شامل دام، طیور، زراعت، پرورش آبزیان و....از ۶۱۶ میلیون کنونی به ۲۷۲ مزرعه تا سال ۲۱۰۰ میلادی خواهد رسید ...

یافته‌های ما پیرامون گاو سیستانی، دامی در معرض انقراض

خلاصه خبر: بر اساس کشفیات برجای‌مانده از شهر سوخته سیستان، گاو سیستانی ایران جزو قدیمی‌ترین نژادهای گونه زبو یا بوس ایندیکوس جهان با بیش از 5500 سال سابقه است. این گاو با شرایط سخت زیست‌محیطی منطقه سیستان نظیر بادهای 120 روزه سازش پیداکرده و درگذشته با اتکاء بر نیزارهای موجود در دریاچه هامون و دشت‌های الحاقی در امر توسعه پایدار دامپروری منطقه سیستان نقش مؤثری داشته است. امروزه به دلیل خشک‌سالی‌های متوالی، در پی عدم اختصاص حقآبه ایران توسط کشور افغانستان، اتخاذ سیاست‌های اشتباه در امر دورگ‌گیری این نژاد با نژادهای دیگر، پرواربندی و کشتار بی‌رویه و بالاخره عدم انسجام در تصمیم‌گیری پیرامون توسعه این نژاد، موجودیت این نژاد ارزشمند در معرض خطر قرارگرفته است.
 |  یادداشت
یادداشت؛ دکتر علیرضا کیهان پور:

شلیک از "پشت" به قلب تپنده "کشاورزی ایران"...

خلاصه خبر: روزنامه سراسری "هفت صبح" در روز دوشنبه بیستم آذر ۱۴۰۲ در صفحه نخست و در ادامه در صفحه ۳ با درج تیتر درشت درستون سمت چپ عمودی خود با عنوان "ساختمان ناآرام خیابان طالقانی" از واردات کالاهای اساسی و مدیریت اراضی طبیعی به عنوان "دوکانون مهم فساد اقتصادی در وزارتخانه جهاد کشاورزی" به نویسندگی شخصی به نام آقای "م.ا" به تحلیل پرداخته است.
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

از خار پُرس که در دشت زندگی، گر کاروان گذشت چه بر سر ساربان گذشت! جهاد سازندگی دوست داشتنی ما... من "ژورنالیست" نیستم امابا "افتخار" یک "جهادی" هستم

خلاصه خبر: از ۲۷ خرداد ۱۳۵۸ تا ۱۰/۱۰/ ۱۳۷۹ که تصویب نهایی ادغام دو وزارتخانه جهاد سازندگی و کشاورزی سابق صورت پذیرفت هم اینک شاهد ۲۳ سالگی این احساس ضرورت یکپارچگی نزد دولتمردان وقت هستیم و فقط ۲۱ سال طعم شیرین خدمات جهاد سازندگی پیشین را که ۸ سال آن  در دوران دفاع مقدس گذشت را اکثریت روستانشینان و عشایر چشیدند
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

صنعت ماهیگیری "ژاپن" در "CCU" اما زنده در بستر فرهنگ ساده و کاریزمای پیچیده ژاپنی ها.../قدردان پدافندهای عامل و غیرعامل کشورمان باشیم!

خلاصه خبر: فاجعه ناخواسته نیروگاه "فوکوشیمای ژاپن" و سرازیر شدن پساب مواد رادیو اکتیو به زیست بوم دریایی و البته با سرعت، دقت و کیفیت کنترل خاص و واکنش سریع ژاپنی ها  که کاریزمای فرهنگی جمعیت حدود ۱۲۵ میلیون نفری آنان در قالب ساده گی و پیچیده  ژاپنی ها در کره مسکون است ...
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

برداشتی آزاد از درسی شگرف در مورد توماس ادیسون؛ آنگاه که دست از زمین و زمان کوتاه است!

خلاصه خبر: " اديسون " در سنین پيري پس از كشف لامپ، يكي از ثروتمندان ایالات متحده به‌شمار مي‌رفت و درآمد سرشارش را تمام و كمال، در آزمايشگاه مجهزش كه ساختمان بزرگي بود، هزينه می‌كرد.اين آزمايشگاه، بزرگ‌ترين عشق «ادیسون» بود و  هر روز اختراعي جديد در آن شكل‌می‌گرفت تا آماده‌ی بهينه‌سازي و ورود به بازار شود. همين روزها بود كه نيمه‌هاي شب، از اداره‌ی آتش‌نشاني به پسر «اديسون» اطلاع دادند که آزمايشگاه پدرش در آتش مي‌سوزد و كاري از دست كسي برنمي‌آيد و تمام تلاش مأموران، فقط برای جلوگيري از گسترش آتش به ساير ساختمان‌هاست!
 |  خبرهای بین الملل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

رُوبات های هوشمند کشاورزی "ژاپن" منهای "بادیگارد" ورزیده حرفه ای...!

خلاصه خبر: وزارت کشاورزی ،جنگل داری و شیلات "کشور ژاپن" با استفاده از هوش مصنوعی رُوبات هایی را طراحی کرده که در تمام مراحل و زنجیره کاشت ،داشت و برداشت به دلیل کاهش نیروی کار کشاورزی و بالا بودن سن بالای ۷۰ سال کشاورزان نسل قدیمی؛ عرصه میدانی این حوزه را در سیطره خویش قرار داده اند.
 |  خبرهای بین الملل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

توسعه پایدار متضمن رسیدن به الگوی از " گهواره تا گهواره "...؛ بخش دوم

خلاصه خبر: سهم نسل های آینده در سراسر جهان از مواهب الهی آب، خاک، هوا و اتکا به داشتن نقشه راه و حفظ منابع طبیعی در تلاطم های اقلیمی و به ویژه گرمایش زمین و تلاش برای مدیریت و کاهش گازهای گلخانه ای و  توجه به "آمایش سرزمینی" در عصر پدیده های نو ظهور و پیش بینی نشده، تضمینی برای حفظ و بازسازی  ذخایر ازشمند تجدید ناپذیر طبیعت است
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

من عشایر را دوست دارم... امنیت، آب و مرتع شرط نخست برپایی "وارگه ایل" به بلندای تاریخ "ایل من بخارای من"؛ بخش دوم و پایانی

خلاصه خبر: ایلات و عشایر سلحشور و دوست داشتنی سرزمین من از دوران کودکی در قلب نگارنده جای بس والایی داشته و دارند...
از گهواره تا گهواره یا از گهواره تا گور..‌.

نگاهی به ارزیابی های متفاوت علمی به "توسعه پایدار" در جهان؛ استاد علیرضا کیهان پور؛ بخش نخست از قسمت پنجم

خلاصه خبر: جمعیت جهان در سیاره زمین آیا طلبکار یا بدهکار نعمات الهی در کره خاکی است؟ و یا در پس اندیشه های گوناگون و نوع تلقی فردی و گروهی خویش از توسعه پایدار از این بازار مکاره و دل آزار به دنبال رفاه نسل حاضر و بدهکاری به نسل های آینده و پیش خوری و غارت کردن منابع محیط زیست بدون توجه به الزامات و رفاه آیندگان است؟ و زمان و مکان شاید برایش مهم نیست و باری به جهت روزگار می گذراند تا چه پیش آید؟ و چه شود؟ و این بدترین اندیشه و ناعادلانه و ناعالمانه نوع نگرش  و مدیریت!!! مثلا بهینه است.
یادداشت؛ دکتر حامد شمس

دامپزشکی و اقتصاد/بخش دوم

خلاصه خبر: در تعاریف بازاری فعالیت اقتصادی به کاری اطلاق می شود که با انجام سرمایه گذاری در یک حوزه و انجام دادن یک سری اقدامات در نهایت از لحاظ مالی به سود دهی برسد...
 |  یادداشت
یادداشت؛ علی لقمانیان:

سختی کار دامپزشکی گلی بود که به سبزه ی افزایش سن بازنشستگی آراسته شد

خلاصه خبر: مدتی است درج سختی کار در مشاغل مرتبط با دامپزشکی دغدغه ی فعالان این حوزه است هرچند کارهای خوب و سازنده البته سازنده که نمی توان گفت ولی دست و پا شکسته رایزنی هایی صورت گرفته بود و همه دلخوش به این فعالیت ها ، امیدوار به آینده بودیم
 |  یادداشت
یادداشت: از "بن بست شمشاد" تا "دو راهی یوسف آباد"؛ از شوراهای نظام تا ادارات کل!

حاسبوا قبل ان تحاسبوا...

خلاصه خبر: در هفته بسیج مستضعفین قرار داریم و در آستانه انتخابات نظام دامپزشکی هستیم و قرار است کرسی های این نهاد مهم در حوزه امنیت غذایی در استان ها تغییراتی را شاهد باشند و انتظار این است که از پس از تغییر، تحول را شاهد باشیم.
 |  یادداشت
یادداشت؛ مدیران در کلام و نگاه امیرالمومنین علی علیه السلام؛

به بهانه انتصاب مدیران ستادی و استانی سازمان دامپزشکی کشور

خلاصه خبر: سازمان دامپزشکی کشور با انتصاب دکتر مجتبی نوروزی به عنوان رئیس جدید این سازمان در میانه راه دولت سیزدهم، تحولی نو در حوزه مدیریتی و منابع انسانی را تجربه می کند.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

"پرواز" بر "فراز" آشیانه "فاخته" در ۲۵ آبان ماه روز ملّی "پرنده نگری" یادآوری تلنگر "پرواز را به خاطر بسپار"...

خلاصه خبر:  امروز پنج شنبه بیست و پنجم آبان ماه یکهزار و چهار صد و دو "روز ملی پرنده نگری" است و این یادداشت با پرواز بر فراز آشیانه "فاخته" تقدیم مخاطبان فاخته نیوز، طبیعت دوستان و عاشقان پرواز پرندگان بومی و مهاجری است که در تالاب ها، مرداب ها، در جوار سواحل و جزایر آب های جنوب و شمال کشو به طول ۵۸۰۰ کیلومتر، همه ما را به شکرانه نعمات الهی در مینیاتوری از رنگ ها و صدای دلنشین موجوداتی سبکبال در فراز آبی آسمان و زیستگاه آبی و داشته هایمان ترغیب و تشویق  نموده و "روزی تغذیه" آنان از طریق زیست بوم آبزیان در تمامی فصول به ویژه در بهار(فصل زاد و ولد پرندگان) و پاییز "محفوظ" است و این راز بقاء و حفظ تنوع زیستی آن ها در بستر توجه، حفاظت و مراقبت از تکثیر آنان در فصل بهار ؛ تحکیم  امنیت زیستی اشان به ویژه از طریق فرهنگ سازی و مراقبت های مسؤولانه با  تفکر و دیدگاه بوم گردی و حفظ ذخایر ژنتیکی آنان است.
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

تعیین اعضای "انتصابی و انتخابی" شورای مرکزی سازمان "مردم نهاد" نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در ششمین دوره با ترکیب ۵ به علاوه ۱۰

خلاصه خبر: بر اساس ماده (۶) قانون تاسیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور مصوب "سوم تیر ماه یک هزار و سیصد و هشتاد جلسه علنی مجلس شورای اسلامی و سیزدهم تیرماه همان سال شورای نگهبان" شامل (۳۸ ماده و ۲۸ تبصره) اعضای جدید شورای مرکزی این سازمان در دوره ششم با ترکیب (۱۰ + ۵) افراد "انتصابی و انتخابی" تعیین تکلیف شدند.
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

تیغ زنی، مرمت، روکش و نگهداری ۱۱۶ هزار کیلومتر راه روستایی مرهمی بر دلِ ریشِ توسعه پایدار بخش کشاورزی

خلاصه خبر: سهم برخورداری روستاییان و  تا حدودی عشایر ایران از ۱۱۶ هزار کیلومتر جاده های ارتباطی خاکی، شوسه و آسفالت  مناطق روستایی و ایل راه ها  تاکنون به ۸۴ درصد برای بهره مندان رسیده است که در مقایسه با سال ۱۳۵۷ به هیچ وجه قابل قیاس نیست و رشد کیفی و کمّی این مهم موجب تسهیل  بیشتر راه های ارتباطی بین شهر و روستا و برخورداری مزایای آن برای تولید کننده روستایی در مزارع و مصرف کننده نهایی در تمامی ابعاد شده است. شریان های حساس راه ها و جاده های شهر و روستا گامی در راستای تحقق توسعه پایدار و همگرایی برای  حمایت از رسیدن و قلب تپنده و به موقع رسیدن محصولات دامی و گیاهی به بازارهای هدف داخلی و خارجی است.
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

کار تا پای «جان» و بی ارزش شدن «جان» در آینه بیمه های تکمیلی

خلاصه خبر: گاهی لازم است که اسیر تعریف ها، تعارف ها، بَه بَه و چَه و چَه ها و به اصطلاح عامیانه هندوانه زیر بغل ها نشویم تا روند طبیعی و پروسه کاملا منطقی زندگی کاری و شخصی دچار نوسانات غیر عادی نشود و بدانیم کار و تلاش برای زندگی کردن و دسترسی به حداقل های آرامش درونی و آسایش بیرونی است که هیچ مذمّت و نکوهشی هم بر این دیدگاه و طرز تفکر متّرتب نبوده و نیست!
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

گاو «مونت بیلیارد»؛ از سوئیس تا ایران، از زشتی جذام تا زیبایی سلامت

خلاصه خبر: همه داستان این یادداشت از سال ۱۳۱۰ با احداث آسایشگاه جذامیان "باباباغی" با وسعت ۷۵ هکتار زمین در ۱۵ کیلومتری شمال تبریز آغاز می‌شود که "سرپناه و مکانی برای مراقبت از بیماران مبتلا به جذام در شمال، غرب و شمالغرب کشور بوده تا مرهمی بر درد جانکاه آنان باشد که یادآور این جمله است که :«دنیا زشتی کم ندارد، زشتی های دنیا بیشتر بود اگر آدمی بر آن ها دیده بسته بود اما آدمی چاره ساز است.»
 |  دام
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

از واقعیت تا سراب تامین غذا و آب تا خدمات پزشکی سازمان ملل برای «کربلای غزه»؛ دغدغه یک ژورنالیست حوزه امنیت غذایی

خلاصه خبر: در اساسنامه، مرامنامه و منشور اهداف سازمان فائو (FAO) و برنامه جهانی غذای(WFP) ملل متحد(UN) در زمان های بحران ناشی از گرسنگی، خشکسالی، بیماری های اپیدمیک، آندمیک، سیل، رانش زمین، زلزله، مناطق آشوب زده، آتش سوزی...
 |  خبرهای بین الملل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

لطفا دست از "سوزندان برگه های علمی اساتید ما" بردارید...!

خلاصه خبر: سخنرانی و گفتگو در محیط و فضای دانشگاهی و عِلمی با مصاحبه های"تکراری و تبلیغاتی هدفمند" در عرصه های میدانی طرح و پروژه ها بسیار متفاوت است.
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

"وارگه ایل" و ۹۸ سالگی نخستین فیلم صامت سیاه و سفید "علف" همگام با کوچ عشایر ایران؛ بخش نخست

خلاصه خبر: نگارنده علاقه زیادی به بررسی تاریخی تحولات بخش کشاورزی، توجه خاص به کنکاش در آثار مستند و به جای مانده و نیز غفلت ناخواسته از تاریخ کنونی علیرغم برخورداری از این همه امکانات و فناوری های روز داشته و دارم ...
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

«هشتم آبان» سالگرد درگذشت زنده یاد استاد دکتر "قیصر امین پور"؛ این "ترانه" بوی "نان" نمی دهد...

خلاصه خبر: هشتم آبان سال ۱۳۸۶ دکتر قیصر امین پور به دلیل بیماری و عوارض ناشی از پیوند کلیه و نارسایی قلب در "بیمارستان دی تهران" جان به جان آفرین سپرد.
 |  سازمان دامپزشکی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

زیر پوست گاو، گوساله، گوسفند و بز و مرغ...؛ گرانی و کسادی خرید و فروش

خلاصه خبر: یکی از مهم ترین ارکان اطلاع رسانی و اخبار منتشر شده و به ویژه مصاحبه های پی در پی مسوولین و پاسخگویان فعالیت های بخش کشاورزی " دروازه بانی خبر" است که متاسفانه "کیفیت" را به مسلخ و قربانگاه "کمیّت" و به نظر می رسد
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

اگر به جای وزیر کنونی بودم...! اندر حکایت یک واگذاری غیرکارشناسی در حوزه درمان وزارت جهاد کشاورزی

خلاصه خبر: مؤسسه پزشکی شهید شوریده تهران وابسته به وزارت جهاد کشاورزی در سال 1364 با هدف ارائه خدمات پزشکی به کارکنان وزارت متبوع و خانواده آنان در "دوران جهاد سازندگی" آغاز به کار نمود.
 |  وزارت جهاد کشاورزی
دکتر حامد شمس؛ رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان درگز:

دامپزشکی و اقتصاد؛ قسمت اول

خلاصه خبر: خواندن این تیتر ممکن است خیلی نا آشنا و غریب و باشد . ولی هر چه بیشتر با دیده ذره بینی به وظایف دامپزشکی در ابعاد مختلف می نگرم چیزی جز اقتصاد در آن نمی بینم . اما مشکل کار کجاست که در سطح جامعه ، دامپزشکی را فقط به نام دام-پزشکی می شناسند!
 |  خراسان رضوی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

سازمان دامپزشکی، از صفر تا صد؛ روایت یک قرن تقلای بهداشتی؛ بخش نخست

خلاصه خبر: حدود یکصد سال از فعالیت های رسمی، قانونی و حاکمیتی دامپزشکی در کشور می گذرد و آنچه برای مردم قابل لمس است تلاش در راستای تامین بخشی از امنیت زیستی، تغذیه ای، بهداشت و سلامت جامعه است که دام سالم، غذای سالم و انسان سالم متضّمن سال ها آرامش درونی و آسایش بیرونی زیست بوم همه ما بوده ...
 |  سازمان دامپزشکی
یادداشت؛ دکتر رضا اسدی:

یک برنامه واکسیناسیون چگونه می تواند به کنترل بیماری کمک کند

خلاصه خبر: فرآیند واکسیناسیون به منظور پیشگیری و کنترل از بروز یک بیماری و کاهش انتقال عامل بیماریزای آن بکارگرفته میشود . در حالت ایده آل واکسن ها بایستی ایمنی لازم را ایجاد کنند تا بتوانند از آلودگی جلوگیری نمایند . البته برخی از واکسن ها ممکن است فقط از علائم بالینی جلوگیری و یا باعث کاهش تکثیر و گسترش عامل بیماری زا گردند .
 |  سازمان دامپزشکی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

توسعه فرهنگ "مربیگری در مدیریت"، یک راهبرد جامع است.‌‌..

خلاصه خبر: نه هر "ردایی" بر "قامت" هر فردی نشان از مدیریت" است! و نه هر "سخنرانی" در "جمعی" که شاید بهره ای از "عِلم و عَمل" مدیریت نبرده باشند
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

«۲۴ مهرماه روز جهانی غذا»؛ خوراک، دوایتان باشد و دوایتان خوراکتان... همه با هم برای غذای سالم

خلاصه خبر: شانزدهم اکتبر هر سال در سراسر جهان توسط کشورهای عضو سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (FAO)، توسط سازمان فائو، برنامه جهانی غذا و صندوق بین المللی توسعه کشاورزی "ملل متحد" در بیش از ۱۸۵ کشور روز جهانی غذا (WFD) به مناسبت سالروز تاسیس این سازمان در سال ۱۹۴۵ میلادی گرامی داشته شده و جشن می گیرند
یادداشت؛ دکتر هادی زارعی:

روزی نو برای «نوروزی»؛ از بیم و امیدهای بخش دولتی دامپزشکی تا پیکر نیمه جان بخش خصوصی!

خلاصه خبر: قدیمی تر های دامپزشکی «دکتر مجتبی نوروزی» را خوب می شناسند. مدیری از دیار ایلام، با همان چابکی و پویایی کابینه دولت های نهم و دهم؛ علاقه مند به تحولات زیرساختی و آشنا به فضای رسانه ای.
 |  یادداشت
یادداشت؛ دکتر عاطفه رحیمی:

یادداشت؛ نگرشی بر نقش دامپزشکی در جهاد تبیین

خلاصه خبر: جهاد تبیین مقوله ای ست که بارها در بین سخنان مقام معظم رهبری به آن اشاره شده و از منظر ایشان فریضه ای واجب، قطعی و مصداق استمرار بخشیدن به انقلاب محسوب می شود.
 |  اصفهان
یادداشت؛ رضا بایی لاشَکی؛ Ph.D بهداشت خوراک دام دامپزشکی:

ثبت نام دکتری تخصص نزدیک است؛ دامپزشکان رشته پرکاربرد و مهم «بهداشت خوراک دام» را فراموش نکنند

خلاصه خبر: رشته بسیار مهم و استراتژیک بهداشت خوراک دام یکی از تخصص های مقطع Phd دکتری تخصصی در رشته دامپزشکی می باشد که بنابر نیاز جامعه جهانی در چند سال گذشته در ایران راه اندازی شده است.
 |  یادداشت
سرمقاله؛ دکتر هادی زارعی:

دامپزشکی؛ یک قرن خدمت، یک قرن غربت!

خلاصه خبر: 14 مهرماه به عنوان «روز ملی دامپزشکی» فرصتی است برای تجلیل از قهرمانان سلامت و امنیت غذایی؛ به ویژه اینکه، امسال، شعار «دامپزشکی، یک قرن خدمت» برای گرامیداشت هفته دامپزشکی عنوان شده است.
 |  یادداشت
یادداشت؛ دکتر رضا اسدی:

توسعه نیروی کار دامپزشکی؛ به مناسبت روز ملی دامپزشکی 1402

خلاصه خبر: سازمان دامپزشکی نقش مهمی در حفاظت از سلامت و رفاه حیوانات ایفاء می‌کند و در خصوص موضوعاتی با رویکرد چندبخشی و سلامت واحد از جمله پیشگیری و کنترل بیماری‌های مشترک انسان و دام ، مسئولیت های مشترکی دارد. سرویس های دامپزشکی می تواند نیروی کار دامپزشکی آموزش دیده و دارای صلاحیت های مناسب را تضمین کنند لیکن در این زمینه بایستی  اطمینان حاصل شود که یک محیط مناسب برای دامپزشکان و پیرا دامپزشکان و سایر منابع انسانی وجود داشته باشد تا با ظرفیت بهینه خود، کار کنند. برای اینکه نیروی کار بتواند فعالیت های خود را به طور موثر انجام دهد، به محیطی توانمند نیاز دارد که شامل قوانین، مقررات، آموزش و مکانیسم های هماهنگی وهمکاری کافی و به روز شده باشد و پرواضح است که یک محیط توانمند فقط با اختیارات روشن، قوانین و مقررات مناسب، هماهنگی و همکاری دست اندرکاران و دوره های آموزشی تعریف می شود.
 |  سازمان دامپزشکی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

ایفای نقش راهبردی مقتدرانِ پیشران و شتاب دهنده امنیت غذایی و تغذیه ای

خلاصه خبر: پس از سال ها حضور در بخش کشاورزی و نگارش "تک نگاشت های تحلیلی" نه به عنوان یک وظیفه و دستور دیکته شده و یا سفارشی رپرتاژ آگهی بلکه از دیدگاه علاقه و احساس مسوولیت مضاعف نسبت به قشر شریف روستایی و عشایری و سال ها حضور در کنار آنان در اکثر استان های کشور ...
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

۱۴ مِهر ماه زیر سایه مُهرِ سلامتی و تیغ تیز ذابحین...؛ یادی از فراموش شدگان ایمنی غذا

خلاصه خبر: انسان معاصر بسیار مدیون فنّاوری های مدرن امروزی است که اگر کشتارگاه صنعتی "طیور و  سایر ماکیان حلال" نبود؛ با توجه به هزاران میلیون کشتار روزانه مرغ در سراسر جهان شاید متوسط مصرف روزانه این گوشت و پروتئین سالم سفید شیب تند و رو به افزایشی نداشت و  سبب عدم رشد و سوء تغذیه مصرف کنندگان  هم در یک زنجیره کاملا بهداشتی از فرآوری، عمل آوری ، بسته بندی، انجماد و آماده طبخ تا وعده نهار و شام از انسان ها را حتی موجب تامّه می شد.
 |  سازمان دامپزشکی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

زمستانی که "لرز" کرده و تابستانی که "تب" کرده و گندمی که گُل کرده...

خلاصه خبر: سال زراعی ۱۴۰۳--۱۴۰۲ هفته پیش در اکثر نقاط کشور و در نخستین هفته پاییز هزاررنگ آغاز شد که نوید بخش تلاش دوباره و برکت خاک و آب این سرزمین است...
یادداشت؛ مجتبی طباطبائی، مدیر ترویج بیمارستان دامپزشکی مرکزی تهران:

معنای نقش مدیریت جمعیت سگ‌ها در کنترل هاری

خلاصه خبر: مطابق آمارهای جهانی 99 درصد از ابتلای انسان به هاری بر اثر گزش سگ‌ها است. این مسئله اهمیت مدیریت اخلاقی جمعیت سگ‌ها را مهم و کلیدی می‌کند؛ اما براساس منابع علمی می‌دانیم که تراکم یا اندازه جمعیت سگ‌ها تأثیری بر کاهش هاری ندارد؛ پس چرا در بسیاری از متون از سازمان جهانی بهداشت حیوانات یا دیگر سازمان‌های اتحاد جهانی علیه هاری بارها به نقش مؤثر مدیریت جمعیت سگ‌ها در کاهش هاری اشاره شده است؟
 |  حیوانات خانگی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

رویای یک کشاورز "کارآفرین" برتر و نمونه روستای "آلاداغلوی آبیک" برای اصلاح و احیای میلیون ها هکتار "اراضی شوره زار" ایران

خلاصه خبر: چهره آفتاب سوخته و  دستان کارگری پینه بسته "مسعود اسدی" مدیر مسوول انتشارات "یادواره کتاب" در خیابان فخررازی روبروی "دانشگاه تهران" که در بُعد فرهنگی نیز ناشر کوشا و نمونه بوده و بیش از صدها کتاب مدیریتی و خودآموز های انگلیسی و بخش باغبانی را که توسط همکاری با نویسندگان و مولفان و اهل قلم دانشگاهی به سرمنزل مقصود یعنی چاپ و توزیع سراسری کشوری رسانیده نشان از عزم و همت فردی می باشد که در سال ۱۳۹۱ "کارآفرین برتر؛ الگوی برتر یازدهمین همایش ملی و دومین جشنواره مدیریت جهادی کشور(۱۳۹۶ مشهد مقدس) و در سال ۱۳۹۷ کشاورز نمونه" استان قزوین را به سوابق درخشان فرهنگی وی؛ در بخش کشاورزی نیز به خود اختصاص داده است.
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

"این سند "تحول اطلاع رسانی" جز تبدیل "خاک" به "طلا" آرام و قرار نمی گیرد...

خلاصه خبر: بخش کشاورزی ایران در تقدیری شگرف به سر می برد و در پی تحقق رویاهای خویش در باب اطلاع رسانی نوین با استفاده از "منابع انسانی ارزشمند" در بخش دولتی و خصوصی و ابزارها و فناوری های نوین به ویژه در "فضای آنلاین و رسانه ای برخط" می رود که فصل نوینی از تحول اطلاع رسانی به عنوان یک سند مکتوب اما اجرایی را در پهنه سرزمینی  ایران تا مراکز دهستان و عمق روستاها که 《نبض زندگی》در آنجا با مولفه های "امنیت غذایی و تغذیه ای" و" تَرنُم حرکت و برکت " با نیایش صبحگاهان تا آسودگی شامگاهان با توکل و توسل و بارش باران سپهر هستی جوانه های امید از دل بذر عشق و تمنا را با ترسیم یک تابلوی زیبای مینیاتوری زراعت، دام و طیور،باغات، کارو نشاط  به نشانه گرفته است《می تپد 》 با علم و عمل راستین خود رقم بزند ‌.
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

سقوط آزاد نشریات "غیرِ بَرخط"، حقیقتی انکار ناپذیر....؛ فروش کیلویی فرهنگ!

خلاصه خبر: سرعت، دقت و کیفیت رسانه های مجوز دار و رسانه‌ های فضای آنلاین به گونه ای است که سقوط آزاد نشریات غیر بَرخط شامل روزنامه، خبرنامه، بولتن، هفته نامه، دو هفته نامه، ماهنامه، دو ماهنامه را شاهد هستیم.
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

گشودن دفتر مشق پائیزی فرزندان عشایر با پیوند به "مهر" در آغوش "ییلاق"

خلاصه خبر: رمز و راز زندگی عشایری ایران یک ویژگی خاص دارد و آن این که هرگز از طبیعت خدادادی جدا نمی شوند و "قشلاق و ییلاق" از طریق "ایل راه های سخت و صعب العبور" به ویژه در زاگرس میانی  به فاصله ۶ ماه از یکدیگر اتفاق می افتد. فرهنگ منحصر به فرد و رسم و رسوم خاص ایلیاتی، نوع پوشش، استفاده از مراتع، آب چشمه ساران و حفاظت از طبیعت، محیط‌زیست و جلوه های گردشگری  و بوم گردی ارگانیک و سالم،
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

خداحافظی با "رنگ آبی" دریاها و اقیانوس ها تا سال ۲۱۰۰ با تهاجم "فیتوپلانکتون ها"

خلاصه خبر: بر اثر تغییرات اقلیمی و گرم شدن درجه حرارت زمین در اقصی نقاط کره مسکون و بالطبع افزایش درجه دمای آب دریاها و اقیانوس ها دانشمندان در مجله "نیچر" پیش بینی کرده اند اگر همین روند کنونی ادامه یابد با رشد و تکثیر وحشتناک فیتو پلانکتون‌ها(زی شناوران گیاهی) که دارای سبزینه و یا کلروفیل گیاهی هستند
 |  آبزیان و زنبور عسل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

تیپ شناسی رفتار شخصیتی مقابل رسانه های تصویری

خلاصه خبر: مقابل دوربین های عکاسی و تلویزیونی قرارگرفتن، آداب و پروتکل های خاص تشریفاتی خود را دارد و اگر افراد ملزم به "احترام گذاشتن به خود" نباشند هرگز قادر به ا"حترام نهادن به دیگران" نخواهند بود...
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

کاه سوزان خاک بر باد دِه! " خاک " سرمایه "ملی" قابل اتکاء

خلاصه خبر: بر اساس ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی، ماده ۲۰ قانون مدیریت پسماند و ماده ۴۵ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها، آتش زدن بقایای گیاهی جُرم محسوب می شود و مرتکبین به جزای نقدی و حبس تا یک سال محکوم می شوند.
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

عِلم، عِلم است اینجا، آنجا و همه جا ؛ اما نبرد ، پیکار نام ها و نشان ها نیست!

خلاصه خبر: مگر می شود که قلب تپنده کُشتی ایران  و اسطوره نازنین کُشتی جهان  بر اثر یک هدایت غلط مربیان و ناخودباوری در مسابقات جهانی ببازد و همه ما ناراحت و دمغ نشویم؟مگر می شود اشک های قهرمانان رده های نونهالان، جوانان، امید ها و بزرگسالان را پس از این باخت جدید و مسابقه فرسایشی بیش از هفت بار  "پهلوان جهاندار حسن یزدانی" مقابل "دیوید تیلور" کُشتی گیر ایالات متحده در مسابقات جهانی بلگراد نادیده گرفت؟
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ دکتر رضا اسدی:

اقتصاد مرزی؛ توسعه پایدار و اشتغال زایی در زیربخش دام

خلاصه خبر: مناطق مرزی، معمولا جزو مناطق محروم کشور به شمار می آیند که عموما از نظر ساختار اقتصادی با تنگناهای متعددی مواجه هستند . تبلور این امر را می¬توان در بیکاری و فقدان فرصت های شغلی متنوع، پائین بودن درآمد، پایین بودن تولید و بهره¬وری در بخش های مختلف اقتصادی، ناپایداری فعالیت¬های اقتصادی و درنتیجه ناپایداری روستاها در ابعاد مختلف دانست.
 |  دام
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

زندگی "دریایی" درگیر مثلث "انسان، آبزیان و سواحل"...به کجا چنین شتابان؟!

خلاصه خبر: پاکی، زیبایی و بِکر بودن لایه های آب دریاها و اقیانوس ها آرزوی بر دل مانده بیش از ۸ میلیارد نفر جمعیت کره مسکون است که در تار و پود چشمه های ریز و درشت تورهای پهن شده شعار و شاید بی تفاوتی ها، انسان سالم، موجودات سالم و جامعه سالم را درگیر یک مثلث شبیه "برمودا" نموده به طوری که اگر این زیستگاه "چشم آبی" و "نیلگون فام" نابود شود آیا باید به دنبال تحقق یک رویای "انسان، دام و جامعه سالم" در خشکی بود؟ که سال هاست خود در گرد و غبارطاقت فرسای شبه تاریک و کِدر و از پس یک شیشه شفاف به خوبی دیده نمی شود!.
 |  آبزیان و زنبور عسل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

گیوه پوشان کراواتی را می شناسیم؟!

خلاصه خبر: «اگر شخصی هر روز بدون هیچ چون‌وچرا از مافوق بی‌کفایتی فرمان بگیرد، اگر هر روز در کمال جدیت دست به کارهایی تشریفاتی و آیینی بزند که در خلوت خودش به آن‌ها می‌خندد، اگر به پرسشنامه‌ها بدون معطلی پاسخ‌هایی بدهد که برخلاف عقاید واقعی‌اش هستند و حاضر باشد افکارش را علناً انکار کند، اگر جایی که در واقع تنها حسش بی‌تفاوتی یا تنفر بوده، تظاهر به همدلی یا حتی محبت برایش کاری نداشته باشد، معنایش هنوز این نیست که یکی از پایه‌ای‌ترین احساس‌های بشری، یعنی عزت‌نفس، در وجودش مرده است. برعکس، مردم کاملاً می‌دانند بهای صلح و آرامش ظاهری اطرافشان چه بوده، حتی اگر حرفی از آن به زبان نیاورند: تحقیر همیشگی عزت‌نفس‌شان...».
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ دکتر محی الدین احمدی:

در فراق یار...؛ دلنوشته ای برای شادروان «دکتر حامد نظری»

خلاصه خبر: حدود سه هفته پیش، زنده یاد دکتر «حامد نظری» از دامپزشکان مجرب استان گلستان در سانحه تصادف حین عزیمت از علی آباد کتول به مشهد مقدس جان به جان آفرین تسلیم کرد.
 |  گلستان
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

گاهی به برخی نشانه های "دوست" داشتنی "عاشقانه" نگاه کن...

خلاصه خبر: ثانيه به ثانيه عمر را با لذت سپری کن، در هر کار و هر حال...
 |  حیوانات خانگی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

مطلب از این قرار است.‌‌.. این "راننده" کامیونت و حیوان "زبان بسته" روزمان را ساختند!

خلاصه خبر: به قول شاعر، نویسنده و نقاش معاصر زنده یاد " استاد سهراب سپهری " (متولد ۱۴مهر ۱۳۰۷ قم،درگذشت اول اردیبهشت ۱۳۵۹ بیمارستان پارس تهران) سروده است: ظهر "تابستان" است و "سایه ها" می دانند که چه تابستانی است!.
 |  حیوانات خانگی
یادداشت؛ دکتر هادی زارعی:

خسته شدیم از بس نوشتیم؛ «باز هم حادثه در دامپزشکی!» گوش شنوایی هست؟

خلاصه خبر: دامپزشکان و پیرادامپزشکان، به علت ماهیت فعالیت های خود عمدتا در محیط های کاری روستایی و عشایری در منطق صعب العبور، خدمات خود را در بخش های دولتی و خصوصی ارائه می دهند.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

ارمغان اقیانوس و دریا برای انسان!

خلاصه خبر: اقیانوس ها و دریاها با پوشش ۷۰ درصد از سیاره زمین،  از ارزشمندترین منابع منابع طبیعی  و یکی از اعجاب آورترین خلایق خداوند بر روی کره مسکون هستند.اقیانوس ها حاکم بلامنازع تعیین آب و شرایط هوایی کره زمین بوده، پایش و تمیزی هوا،یار و یاور تغذیه سالم میلیارد ها نفر انسان به عنوان یک منبع غذایی راهبردی، ایجاد اشتغال برای صدها میلیون نفر در جهان و از همه قابل توجه تر بیشترین موجودات زنده کره زمین را در خود جای داده اند و از جلبک های میکروسکوپی تا نهنگ آبی به عنوان بزرگترین حیوان سپهر هستی  در این زیستگاه به حیات خویش ادامه می دهند.
 |  خبرهای بین الملل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

کِشتی به دست دریا..‌سکان به دست مردم... یک میلیارد و ۶۸ میلیون دلار برآورد سهم صادرات انواع آبزی در سال ۲۰۲۴ میلادی برای استرالیا

خلاصه خبر: "استرالیا" کشوری با "هشت هزار تکه جزیره" جدا از هم و همچنین سواحل مناسب ،دریا و دریاچه با سخاوت هم اینک در عرصه فعالیت های پرورش ماهی و صنعت ماهیگیری با کِشتی ها و شناورهای پیشرفته می رود که پس از کشور چین نبض بازارهای هدف صادراتی انواع آبزیان به ویژه به ایالات متحده و اروپا را در دنیا به تورهای ماهیگیری خود به مانند یک صیاد حرفه ای به دام رقابت سالم با سایرین بیاندازد.
 |  خبرهای بین الملل
یادداشت؛ دکتر رضا اسدی

افزایش تاب آوری در بخش دام

خلاصه خبر: دامپروری 40 درصد از ارزش بخش کشاورزی در جهان را تشکیل می دهد و به معیشت و امنیت غذایی تقریباً 3/1  میلیارد نفر کمک می کند.
 |  دام
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

تنبل ها عاشق نمی شوند! "کوآلا" حیوان گیاه‌خوار و زیبای خوش اخلاق "استرالیا"

خلاصه خبر: کشور استرالیا مقصد بسیاری از حیوان دوستان جهان است که تنوع، زیبایی، منحصر به فرد اکثریت آن ها حتی در دنیای امروزی گردشگران را به گرفتن عکس های سلفی از نزدیک ترغیب و تشویق می کنند زیرا برخی از این حیوانات تنبل، صبوری، نزدیکی به گردشگران طبیعت را با خندان بودن فطری و زیبایی خدادادی خود در نهاد رفتار ژنتیکی و ژنوم خویش به یادگار دارند.
 |  حیات وحش
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

خسته و فرسوده ای ؟ "خوش گلدین" اما اگر "بَلدِ کار" نیستی بحث "ناشایستگی" است...

خلاصه خبر: هفته گرامیداشت "دولت"در شهریور سال ۱۴۰۲ و نکو داشت "شهیدان رجایی و باهنر" الگوی راستین دولتمردان برگزار و پایان یافت . اینک باید به تاسی از رفتار، اخلاق، ره توشه معنوی و مدیریت این دو شهید والامقام مقایسه ای با چگونگی عملکرد خود در هر رده ای که خدمتگزار دولت و مردم هستیم داشته باشیم و در خلوت وجدان خویش ترازوی عملکرد خود را به محک بگذاریم.
 |  وزارت جهاد کشاورزی
دکتر رضا اسدی؛ دامپزشک:

علم چگونه می تواند به مدیریت و کنترل بیماری های دامی کمک کند

خلاصه خبر: اکثر بیماری های دامی در حوزه های اقتصاد و بهداشت عمومی از اهمیت بالایی برخوردار هستند این بیماری ها زیان های عمده ای در تولیدات بخش زیادی از کشورهای جهان در همه قاره ها ایجاد می کنند
 |  سازمان دامپزشکی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

به بهانه روز کارمند؛ گاهی به پایین هم نگاه کن... برخی از افراد به "خداوند و خانواده های" خود بسیار مدیون هستند!

خلاصه خبر: گاهی در آرامش و آسایش حاصل از "پسادوران" پرهیاهوی انجام کار و وظیفه به این موضوع "مُبتلابِه" فکر می کنم که آیا در زندگی کاری خود امانتدار و حرمت دار سلامتی و نعمات خداوندی برای پاسداشت روح و روان و تندرستی جسم خود بوده ایم یا خیر؟
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

شکوه بازگشت به "دنیای زیبای انسان؛ طبیعت و حیوان" از دریچه دوربین "یک ایرانی و رقابت با پویانمایی میازاکی"

خلاصه خبر: به تصویر کشیدن زندگی "عشایر تساتان" مغولستان که جلوه زیبایی از زندگی‌ در طبیعت و دنیای شگفت انگیز ارتباط پایدار انسان و حیوان با حفظ فرهنگ اصیل می باشد؛
 |  خبرهای بین الملل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

خیلی دور؛ خیلی نزدیک با "Travel Light" نسخه اصل "ندای وظیفه" بدون "رُتوش"

خلاصه خبر: حرکت ؛ در مسیر بودن ، ندای وظیفه،خط سیرروشن و مستقیم، دستیابی به یک آغاز تا پایان روند و پروسه مدیریت مَردم مدار می تواند خالق یک تجربه  گرانسنگ  از اندوخته عِلم و عَمل در این راستا باشد.
 |  خبرهای بین الملل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

تجلی رویاها با "عزم و تلاش" در مسیر "موفقیت" صعود خانوادگی "بانوی همکار روابط عمومی" به قله دماوند

خلاصه خبر: در ورزش کوهنوردی هدف تنها فتح قله ها و صعود نیست ! فتح خویشتنِ خویش با وجود تمام راه های صعب العبور، حلاوت و بهکامی  به خود رسیدن و "تجلی و تحقق رویاها" با " عزم وتلاش " در مسیر "موفقیت ها" است‌.
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ دکتر هادی زارعی:

تحقق شعار امنیت غذایی با دامپزشکان و پیرادامپزشکان

خلاصه خبر: وزیر جهاد کشاورزی که در 30 خردادماه امسال با رای بالا و اطمینان بخش بهارستان پا به ساختمان وزارتخانه گذاشت از همان ابتدا کلیدواژه ای بنام امنیت غذایی را مطرح کرد.
 |  یادداشت
یادداشت؛ دکتر محمد طیبی:

تعلل در ابلاغ تعرفه های دامپزشکی؛ آسیب ها و تهدیدها

خلاصه خبر: بر اساس تبصره ۳ ماده ۲ قانون افزایش بهره‌وری، مراکز دامپزشکی خدمات خود را بر اساس تعرفه‌های اعلامی از سوی وزارت جهاد کشاورزی به انجام می‌رسانند.
 |  یادداشت
یادداشت؛ میرجلال سیدرسولی

لشکر دامپزشکان!

خلاصه خبر: «پذیرش رشته دامپزشکی چنان شده که گوئیا قرار است لشکری از دامپزشکان گرد آوریم و در راستای مراقبت از بهداشت عمومی با گرز و تبر به جنگ بیماریهای دامی برویم!»
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

مظلومیت ماهی قزل آلای "غزل خوان" و "خان" بی همتای سفره ما

خلاصه خبر: به استناد و مدارک موجود در آرشیو تلاش های شبانه روزی دهه هفتاد تکثیرکنندگان و پرورش دهندگان "ماهی سردآبی  قزل آلا" در سراسر کشور و تولید ۸۵۰ تن در این دهه و رسیدن به بیش ازیکصد هزارتن ماهی در سال‌های منتهی به پایان قرن سیزدهم رشد و توسعه پرورش ماهیان سردآبی در کشور مرهون جهاد و سازندگی کارشناسان، متخصصان و کسانی بود و هست که شبانه روز در اقصی نقاط ایران و با اجرای طرح بسیجی ماهیدار کردن "۸۰۰ هزار باب استخرهای دومنظوره کشاورزی در سال ۱۳۷۴"  و عمق روستاها تا سرحدات شمال، جنوب، شرق و غرب کشور با پرورش ماهیان سردآبی و گرم آبی( کپور ماهیان ) که سرآغاز آن با حضور مسؤلین و کارشناسان معاونت تکثیر و پرورش آبزیان شرکت سهامی شیلات ایران(سابق) در "شهر مقدس مشهد" و با حضور اسماعیل مفیدی استاندار وقت خراسان، امیریان رئیس سازمان جهاد سازندگی خراسان، مدیرعامل آبفای استان و سایر مسوولین آن زمان ، در جوار آستان ملکوتی آقا علی بن موسی الرضا علیه السلام به منظور تَبرک جُستن به آستان مقدس حضرت اش  و آغاز این پروژه عظیم سراسری با نام و یاد امام رضا(ع) شاهد این تحول عظیم ارتقای سطح کیفی و کمی تکثیر و پرورش ماهیان سردآبی با محوریت قزل آلای رنگین کمان  و کپور ماهیان بودیم که تا قبل از سال ۱۳۶۶ در حد شعار و تبلیغات و تولید زیر ۱۰۰ تن درزمان وزارت کشاورزی سابق بود.
 |  آبزیان و زنبور عسل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

«فشنگ مشقی» فقط، «صدا» دارد...!

خلاصه خبر: دوره کاشت، داشت و برداشت در بخش کشاورزی و زیرمجموعه های وابسته به آن نمود ملموس و بیشتری دارد و لذا در یک مدت کوتاه این بخش در تقدیری شگرف به سر برده که هزینه و فایده! آن باید با یک نظر سنجی کاملا علمی و میدانی محاسبه و تدوین شود.
 |  سازمان دامپزشکی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

این کاهش آمار ۳۰ درصدی موجب خوشحالی ، دلگرمی و رفع دل آشوبی ها ست...!

خلاصه خبر: محافظت از جان انسان‌ها و نجات آنان در پیچ و خم حوادث و مخاطرات طبیعی و غیرطبیعی ، سعادت و خدمتی بسیار والاست که موجب رضای خدا و خشنودی بندگان خداست.
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ دکتر رضا بهمنش؛ متخصص رادیولوژی دامپزشکی؛ استادیار دانشکده دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار

نقدی بر جایگاه و حاکمیت دامپزشکی در ساختار اجرایی کشور

خلاصه خبر: حاكميت يا حكمراني خوب سیستم دامپزشکی کشور منجر به عملكرد بهتر نظام بهداشتی و در نهايت، دستيابي به نتايج  مناسب تر سلامت و بهداشت دام و انسان و در نتیجه غذای سالم ترو  بهتر براي مردم جامعه مي شود. حاكميت سیستم دامپزشکی با چالش هايي مواجه است. در اين نوشتار ببه بررسی الگوي مناسب براي حاكميت سیستم دامپزشکی کشور خواهیم پرداخت.
 |  یادداشت
یادداشت؛ دکتر علیرضا کیهان پور:

تشکل‌های تخصصی و رسانه های بخش کشاورزی همچنان امیدوار به آینده

خلاصه خبر: گاهی اوقات، برخی از سایت های خبری دست چندم و غیر مشهور در فضای "برخط" طی تحلیل هایی به انتخاب و انتصاب یک فرد به عنوان مسئول در یکی از بخش های مورد نظر خود اشاره می کنند و این افراد را از گزینه های وزرای دولت ها عنوان می کنند تا به این ترتیب فرد مورد نظر خودشان را معرفی کنند. به هر حال، تیری است در تاریکی!
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

نیاز روزافزون به صبوری، محبت ، هنر، ادب، فرهنگ مداری و مسوولیت پذیری.../به مناسبت هفته خبرنگار

خلاصه خبر: شاعر معاصر مرحوم فریدون‌مشیری دربیان  خاطره ای روح نواز سال ها قبل می گوید: که در طبقه ی دوّم منزلی که بنده زندگی می‌کنم، آپارتمانی هست که همسایه‌ی محترم دیگری در آن زندگی می‌کند. یک شب، بنده که به خانه آمدم تا  خودروی  خود را در گاراژ بگذارم، دیدم مهمان‌های همسایه‌ی محترم، خودروهای خود را ردیف گذاشته‌اند جلوی خانه و از قرار معلوم، دسته‌جمعی با میزبان رفته‌اند شمیران. من هم ناچارخودرو را بردم پارکینگ محله و نامه‌ای نوشتم و جلوی یکی از اتومبیل ها گذاشتم به این مضمون: «امیدوارم که امشب به شما خوش گذشته باشد! اگر شما ماشینتان را چند متر جلوتر گذاشته بودید، من مجبور نبودم که چند کیلومتر تا پارکینگ بروم.  ارادتمند:  "فریدون مشیری"
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

شکست کامل طبیعی گرما در ایران همه ما به بادگیرهای سنتی و کهن مدیونیم...

خلاصه خبر: براساس تحقیقاتی که به صورت مشترک از سوی اتحادیه اروپا، ناسا و دانشگاه مین ایالات متحده صورت گرفته است، رکوردهای گرمای هوا که براساس داده‌های زمینی و ماهواره‌ای سنجیده میشود در ماه جولای شکسته شده است!
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ دکتر ملیسا پوردنیا

پرورش مدیر در دامپزشکی، نقدی بر مدیریت منابع انسانی

خلاصه خبر: «یک مدیر عالی، عالی متولد نشده است بلکه آگاهی، ادراک، سخت کوشی، پشتکار و تجربه او را عالی ساخته است.»
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

حکایت " ابن سینا " و سَر بریدنِ " گاو مالیخولیایی "

خلاصه خبر: یکی از فرزندان پادشاه آل بویه "مالیخولیا" گرفته بود و خیال می کرد که گاو شده است!. همه روز فریاد می زد که «مرا بکُشید که گوشت من بسیار لذیذ است» و "ماااا ماااا" می کرد.
 |  دام
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

تا توانی به جهان خدمت محتاجان کن؛ به دَمی یا دِرمی یا قَلمی یا قَدمی...

خلاصه خبر: سپهر خدمتگزاری به جامعه ای که در آن زندگی می‌کنیم  آنقدر بسیار گسترده و دارای ظرفیت های پنهان و آشکار است که برای همه جا وجود دارد و هر شخصی که اراده نماید؛ خواهد توانست در هر حوزه ای که علاقه داشته و  باهنر و تخصص خود به فعالیت بپردازد ؛ عرصه "نوشتاری و رسانه و خبرنگاری" آنچنان وسیع و بی کران است که هرگز به خشکی ساحل اندیشه و تفکر نخواهد رسید و البته رعایت الزامات قَسَم به قَلَم و آنچه که می نگارد موجب لطافت روح و رعایت منشور وجدانی و اخلاقی می شود که هم موجب رضای خالق جهان هستی شده و نیز لاجِرم بر دل مخاطب خواهد نشست.
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ دکتر هادی زارعی

سومین کنگره بین المللی سلامت در اربعین برگزار شد؛ جای خالی دامپزشکی به عنوان تامین کننده امنیت غذایی در این کنگره!

خلاصه خبر: سومین کنگره بین المللی سلامت اربعین طی روزهای 11 الی 13 مرداد در حال برگزاری است.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور: هرگز سَر به سَر یک دامپزشک نگذار!

حیف که حرف نمی زنند!؛ دردسرهای "دامپزشک" ...؛ بخش نخست

خلاصه خبر: عرصه فعالیت های دامپزشکی در سراسر جهان معاصر از دوران دیرین تاکنون عرصه شگفت انگیز چالش ها، سختی ها، امید و اثربخشی ها ، لبخندها و آرامش و آسایش خاطر، اشک و ناله ها
 |  سازمان دامپزشکی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

نقش برخی "رسانه های زرد" در مورد خاویار ایرانی گونه غالب پرورشی فیلماهی(بلوگا)؛ به نام نامی"خدا"؛ فقط انتقاد.../بخش هفتم و پایانی

خلاصه خبر: تلاش و خدمت در عرصه زندگی و احساس مسوولیت پژواک "درون و برون" همه انسان هاست و چه زیباست بی منّت و توقع نداشتن بنابر وظیفه نانوشته  و وجدان کاری که از درون انسان به برون تراوش دارد ؛ منصفانه و بر اساس منشور اخلاقی، تاکتیک دفاع و حمله بی برنامه و احساسی را از شیوه بازی حذف و با تمام قوا با بهترین روش بازی را به کناره ها و عمق محوطه هیجده قدم حریف با هدف منطق گرا و اثر بخشی بکشانیم.
 |  آبزیان و زنبور عسل
یادداشت؛ دکتر رضا اسدی:

کنترل هاری؛ مدلی برای تشریک مساعی و همکاری با رویکرد سلامت واحد

خلاصه خبر: بیماری هاری به عنوان یکی از کشنده‌ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و دام شناخته می شود و هنوز هم سالانه حدود 59000 نفر را از بین می برد و این نشان دهنده بار سنگین بیماری ،بر بهداشت عمومی و اقتصاد جهان است با این حال اگر از طریق رویکرد سلامت واحد به این بیماری بپردازیم صددرصد قابل پیشگیری است.
 |  حیوانات خانگی
یادداشت؛ دکتر حسین احمدی

نگاهی متفاوت به بیماری AHPND در صنعت میگوی ایران

خلاصه خبر: خسارات ولطمات اقتصادی زیاداین بیماری اعم از تهدید سرمایه گذاری ،اشتغال،کاهش تولید ،خسارات به بخش های مهم کارخانجات فرآوری آبزیان ،صادرات وارز آوری وحتی روحی و روانی به سرمایه‌گذاران حوزه صنعت میگوی پرورشی ایران برکسی پوشیده نیست.
 |  آبزیان و زنبور عسل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

لزوم "خانه تکانی" مدیریتی در جهادکشاورزی با توجه به وضعیت کنونی "تنظیم بازار"؛ فرصت اندک است!

خلاصه خبر: این یادداشت در هنگامی به رشته تحریر درآمده  که سوم، چهارم و پنجم مرداد ۱۴۰۲ بوده و براساس یک گزارش میدانی نگارنده در سطح کلانشهر تهران است که شاید مبیّن احساس مسوولیت مضاعف نسبت به آحاد مردم و تلاش شبانه روزی جهاد کشاورزی برای مقابله با اژدهای هفت سری است که با دلالی، واسطه گری و از خدا بی خبری  چنگال تیز خود را بر حلقوم مصرف کننده فشرده و "اساس امنیت غذایی کشور را از ریشه با تیشه نابخردی و سوداگری" نشانه گرفته اند.
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

۶۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری دام و طیور تعبیر وارونه یک رویا...

خلاصه خبر: در مراسم آغاز به کار  بیست و دومین نمایشگاه بین المللی دام ، طیور و صنایع وابسته که روز یکشنبه اول مرداد سال ۱۴۰۲  و به مدت چهار روز برپا شده است در مصاحبه  یکی از مدیران وابسته به این صنعت با رسانه های حاضر در نمایشگاه به سرمایه گذاری ۶۰۰ هزار میلیارد تومانی دام و طیوربا عنوان بیشترین میزان سرمایه گذاری در کشور تاکید و اشاره شده است.
 |  دام
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

تنش گرمایی در بخش کشاورزی؛ پیش به سوی "نو زایی" "Smart Farming" مبتنی بر اقتصاد "دریا محور"

خلاصه خبر: در سال جاری افزایش دمای هوا در اکثر نقاط جهان سلامت انسان و دام را معرض مخاطره قرارداده است.
 |  آبزیان و زنبور عسل
یادداشت؛علیرضا کیهان پور:

لزوم بکارگیری "جلیقه شبرنگ" برای نجات جان "انسان و شتر"

خلاصه خبر: کشور ایران با دارا بودن حدود ۱۸۰ هزار شتر گوشتی و شیری و مقام هشتم در قاره آسیا یکی از قطب های پرورش شتر در منطقه و مناطق کویری است...
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

قنات سرمایه ملی برای عبور از خشکسالی و سیراب شدن دام و گیاه

خلاصه خبر: سال‌ها پیش "پطروشفسکی" از جهانگردان مشهور و یکی از تحلیل‌گران ایران از منظر اقتصادی - که سال‌های زیادی را در ایران به سر برده - با اشاره به حفر قنات  در ایران می‌نویسد: «در جهان قومی وجود ندارد که مانند ایرانیان در مصرف آب صرفه‌جویی کند.»
یادداشت؛ تابستان و دغدغه مسافرت!

مامورسراهای دامپزشکی، نه در شان مامور و نه خانواده مامور!

خلاصه خبر: همه سازمان ها ونهادها بنا بر اصول مدیریتی و در راستای ایجاد انگیزه، برخی اقدامات رفاهی و مالی را در دستور کار خود قرار می دهند تا انگیزه کارکنان خود را افزایش داده و روحیه افراد را در راستای بهره وری بیشتر بالا ببرند.
 |  سازمان دامپزشکی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

از پیربازار "رشت" تا سارواش "مجارستان" به عشق تکثیر و پرورش "ماهیان خاویاری" در "ایران"/بخش چهارم

خلاصه خبر: برخی انسان ها فقط و فقط وجود و ویژگی های خاص خودشان سبب دوست داشتنشان می شود و این یک"موهبت الهی" است که " مِهر " آنان بر دل همه اطرافیان به یک لحظه می نشیند اما هرگز از یادها فراموش نشده و نخواهند شد و تو گویی که با هر نسیم و واگویه ای یادشان در خاطرات دوباره زنده و جاری و ساری می شود.
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

لزوم حمایت بیشتر "دولت" از پرورش دهندگان " دام سبک " کشور

 |  دام
یادداشت؛ دکتر هادی زارعی: تفاوت مدیریت در دامپزشکی و دیگر نهادها؛

از کت و شلوار ریاست تا الاغ سواری برای خدمت!

خلاصه خبر: صبح امروز، تصویری جالب به دستم رسید که توجه مرا به خود جلب کرد. این تصویر در فضای مجازی دست به دست می چرخید و به من هم رسید و نکته جالب توجه این بود که در این عکس، رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان درگز از توابع خراسان رضوی به همراه دیگر کارشناسان این شبکه سوار بر «الاغ» در منطقه ای صعب العبور، عازم مناطق عشایری هستند برای انجام ماموریت های سازمانی و در انتهای این خط سیر نیز دامدار، سوار بر الاغی دیگر از پی این گروه روان است... .
 |  یادداشت
یادداشت؛ دکتر جواد شایان خواه:

چرایی یک انتخاب در وزارت جهادکشاورزی!!!

خلاصه خبر: آنگونه که در اخبار دیدیم و خواندیم، یک خانم به عنوان سکاندار پیشانی حوزه روابط عمومی و پل ارتباطی میان وزارت خانه با اصحاب رسانه و مردم، انتخاب شد.
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

هدف از تولید، بازار مصرف است؛ خواص خاویار تاسماهیان پرورشی ایران

خلاصه خبر: "هشتمین همایش و نمایشگاه تخصصی ماهیان خاویاری ایران" روز   سه شنبه ۲۷ تیرماه سال جاری(۱۴۰۲)  به همت " سازمان شیلات ایران " در تهران  تحت عنوان "روز خاویار ایرانی"  با محوریت تکثیر و پرورش ماهیان خاویاری مزارع پرورشی کشور برگزار خواهد شد ...
یادداشت؛ دکتر ایمان معماریان:

دست به چرخه زیستی حیوانات نزنید

خلاصه خبر: حیوانات آزاد در طبیعت به ۲ دسته کلی تقسیم‌بندی می‌شوند؛ بخش نخست آن دسته از حیوانات غیراهلی نظیر پلنگ، شیر و... را شامل می‌شود که باید در طبیعت رها باشند تا در چرخه زیستی خود قرار بگیرند.
 |  حیات وحش
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

از "عرش به فرش یا از فرش به عرش خاویار" ایرانی ؟ بخش دوم "مستند سازی"

خلاصه خبر: در بخش نخست این نوشتار به موضوع "فرهنگ سازی"  در کلیات و به طور خاص در مورد لزوم یکپارچگی و اتخاذ تصمیمات منسجم در این راستا برای استمرار برندسازی "خاویار ایرانی" تا حد امکان پرداختیم که با افزایش کیفیت و کمیّت توسعه پرورش ماهیان خاویاری در کشور طی یک ربع قرن اخیر ضرورتی انکار ناپذیر به شمار می آید و همه کسانی که در این رابطه احساس مسوولیت دارند با همگرایی و هماهنگی باید به این مهم بپردازند.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

تاجگذاری ماهی اسطوره ای " بلوگا " در ۲۰۰ مزرعه پرورش ماهیان خاویاری ایران در روز "خاویار ایرانی"

خلاصه خبر: باید پذیرفت که در مقوله فرهنگ سازی در بسیاری از زمینه ها "جا" مانده و "وا" مانده ایم؛ چرا که زمانی در بخش دولتی به ویژه از نکته نظر تخصیص اعتبارات مورد نیاز وقتی برای فرهنگ سازی، بودجه ای با سرفصل مستقل و تعریف شده بنا به هر دلیلی وجود ندارد...
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

تو چشم های منی یا من چشم تُواَم؟ اهتزاز پرچم "روابط عمومی جهاد کشاورزی" بر فراز قلل رویاهای شدنی...

خلاصه خبر: گفت: " اسم علی(ع) مکتوب علی کل شی " یعنی نام مبارک امیرالمومنین(علیه السلام) روی هر برگ درخت، روی هر دانه گندم و هر گوشه از آسمان نوشته شده است، این بخشی از سخنان استاد در باره زندگی بود که امروزی ها می گویند سبک زندگی، روش حیات یا لایف استایل!.
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

تفکر و رفتار دلفینی ( Behavior ) ضامن بقاء

خلاصه خبر: تفکر و رفتار دلفینی ( Behavior ) ضامن بقاء، دلفین‌ها نوعی از حیوانات دریایی هستند. این پستان‌داران آبزی باهوش،دارای روحیه همکاری هستند ودر ارتباطات خود شیوه برنده–برنده را برگزیده‌اند. دلفین هیچ کمبودی ندارد و می‌خواهد که همه چیز را با همگان تقسیم کند.
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

تو عشق را نمی شناسی..." بهیار" بهترین یار و یاور " آبزی پرور " /بخش دوم و پایانی

خلاصه خبر: در بخش نخست این نوشتار یاد و نام زنده یاد دکتر استاد "بهیار جلالی جعفری" دانشمند و پژوهشگر پارازیتولوژیست ماهیان آب شیرین را با شرحی خلاصه از سوابق کاری و اجرایی ایشان گرامی داشته و بهانه ای برای یاد آوری بود که همواره بگوئیم "بهیار" بهترین یار و یاور "
 |  آبزیان و زنبور عسل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور: تو "عشق" را نمی شناسی...!

تاریخچه اداره کل بهداشت آبزیان شیلات ایران با نام و یاد شادروان دکتر استاد «بهیار جلالی»/ بخش نخست

خلاصه خبر: کمتر کسی در ایران و برخی مراکز آکادمیک دنیا وجود دارد که در سال های پرشتاب توسعه پرورش آبزیان در دهه ۱۳۷۰ در باب فعالیت‌های بهداشت، درمان و تغذیه آبزیان در شرکت سهامی پیشین شیلات ایران که در سال ۱۳۸۴ بنابر تصویب مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان به سازمان شیلات ایران...
 |  آبزیان و زنبور عسل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

اسبان جوان و تیزروی دیروز ، امّا از نَفَس افتاده امروز...

خلاصه خبر: خداوند مهربان جهانیان، رحمت کند زنده یاد "علی سیاوشی فر" را.
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

گرامیداشت هفته جهاد کشاورزی و گذار از ۶۳ روز فترت بلاتکلیفی

خلاصه خبر: ۲۷ خرداد ماه سالگرد تاسیس نهاد جهاد سازندگی در سال ۱۳۵۸ به فرمان بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی(ره) از راه می رسد و از ۲۱ تا ۲۷ خرداد امسال هفته گرامیداشت جهاد کشاورزی(۱۳۷۹) است و در دومین روز این هفته وزیر جدید پیشنهادی این وزارتخانه از سوی دولت برای کسب رای اعتماد به مجلس شورای اسلامی معرفی شد...
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت مدیر مسئول؛

جایگاه دامپزشکی در برنامه راهبردی کشور؛ ماده 34برنامه ششم، حلقه مفقوده برنامه هفتم!

خلاصه خبر: طی چند روز گذشته برنامه هفتم توسعه به عنوان برنامه راهبردی و کلان کشور ابلاغ شد؛ لایحه برنامه هفتم توسعه برای سالهای 1402 تا 1406 تدوین شده که دارای 22 فصل و 7 بخش است که بخش‌های اقتصادی، زیربنایی، فرهنگی و اجتماعی، علمی، فناوری و آموزشی، سیاست خارجی، دفاعی و امنیتی و اداری، حقوقی و قضایی است.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

در هیاهو و غوغای هنر هشتم؛ برای ما هم اصلا مهم نیست که برخی به روابط عمومی ها اعتقاد ندارند! کار از قیچی کردن روبان ها گذشته است!

خلاصه خبر: ما خانواده بزرگ و تاثیر گذاری در عرصه ارتباطات و اطلاع رسانی هستیم و هرگز نمی توانند انکار کنند این همه عشق، ایثار و تلاش و امید را که برای شناساندن اثربخشی ها در گستره اطلاع رسانی داشته اما هرگز این خانواده بزرگ دیده نمی شوند که البته نیازی هم نیست.
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

کاربرد مارکرهای DNA در ژنتیک آبزیان

خلاصه خبر: از دیرباز شناخت و طبقه بندی موجودات زنده، رابطه خویشاوندی آن ها با یکدیگر و شناسایی گونه ها و زیرگونه های جدید دغدغه بسیاری از دانشمندان به ویژه زیست شناسان بوده است.
 |  آبزیان و زنبور عسل

یادداشت؛ دکتر میرجلال سیدرسولی: نقدی بر آموزش‌های نظام دامپزشکی

خلاصه خبر: بحث آموزش، یکی از اصول اساسی در ارتقای راندمان شغلی است و هم افراد کم‌تجربه و تازه وارد در حوزه‌های مختلف شغلی و هم پیشکسوتان جهت بروز رسانی اطلاعات، نیازمند بازآموزی هستند. سالهاست که بازآموزی اعضای نظام دامپزشکی توسط سازمان نظام دامپزشکی کشور صورت می‌گیرد و هر عضوی جهت صدور یا تمدید پروانه علاوه بر پرداخت حق عضویت، ناگزیر از شرکت در کلاسهای بازآموزی است.
 |  خبرهای آموزش

این پایگاه خبری بر اساس مجوز معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشغول فعالیت است. این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران بوده و هر گونه برداشت از مطالب آن تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.

تمامی حقوق برای پایگاه خبری تحلیلی فاخته محفوظ است.