مجموعه

یادداشت

یادداشت؛ مجتبی طباطبائی، مدیر ترویج بیمارستان دامپزشکی مرکزی تهران:

معنای نقش مدیریت جمعیت سگ‌ها در کنترل هاری

خلاصه خبر: مطابق آمارهای جهانی 99 درصد از ابتلای انسان به هاری بر اثر گزش سگ‌ها است. این مسئله اهمیت مدیریت اخلاقی جمعیت سگ‌ها را مهم و کلیدی می‌کند؛ اما براساس منابع علمی می‌دانیم که تراکم یا اندازه جمعیت سگ‌ها تأثیری بر کاهش هاری ندارد؛ پس چرا در بسیاری از متون از سازمان جهانی بهداشت حیوانات یا دیگر سازمان‌های اتحاد جهانی علیه هاری بارها به نقش مؤثر مدیریت جمعیت سگ‌ها در کاهش هاری اشاره شده است؟
 |  حیوانات خانگی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

رویای یک کشاورز "کارآفرین" برتر و نمونه روستای "آلاداغلوی آبیک" برای اصلاح و احیای میلیون ها هکتار "اراضی شوره زار" ایران

خلاصه خبر: چهره آفتاب سوخته و  دستان کارگری پینه بسته "مسعود اسدی" مدیر مسوول انتشارات "یادواره کتاب" در خیابان فخررازی روبروی "دانشگاه تهران" که در بُعد فرهنگی نیز ناشر کوشا و نمونه بوده و بیش از صدها کتاب مدیریتی و خودآموز های انگلیسی و بخش باغبانی را که توسط همکاری با نویسندگان و مولفان و اهل قلم دانشگاهی به سرمنزل مقصود یعنی چاپ و توزیع سراسری کشوری رسانیده نشان از عزم و همت فردی می باشد که در سال ۱۳۹۱ "کارآفرین برتر؛ الگوی برتر یازدهمین همایش ملی و دومین جشنواره مدیریت جهادی کشور(۱۳۹۶ مشهد مقدس) و در سال ۱۳۹۷ کشاورز نمونه" استان قزوین را به سوابق درخشان فرهنگی وی؛ در بخش کشاورزی نیز به خود اختصاص داده است.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

"این سند "تحول اطلاع رسانی" جز تبدیل "خاک" به "طلا" آرام و قرار نمی گیرد...

خلاصه خبر: بخش کشاورزی ایران در تقدیری شگرف به سر می برد و در پی تحقق رویاهای خویش در باب اطلاع رسانی نوین با استفاده از "منابع انسانی ارزشمند" در بخش دولتی و خصوصی و ابزارها و فناوری های نوین به ویژه در "فضای آنلاین و رسانه ای برخط" می رود که فصل نوینی از تحول اطلاع رسانی به عنوان یک سند مکتوب اما اجرایی را در پهنه سرزمینی  ایران تا مراکز دهستان و عمق روستاها که 《نبض زندگی》در آنجا با مولفه های "امنیت غذایی و تغذیه ای" و" تَرنُم حرکت و برکت " با نیایش صبحگاهان تا آسودگی شامگاهان با توکل و توسل و بارش باران سپهر هستی جوانه های امید از دل بذر عشق و تمنا را با ترسیم یک تابلوی زیبای مینیاتوری زراعت، دام و طیور،باغات، کارو نشاط  به نشانه گرفته است《می تپد 》 با علم و عمل راستین خود رقم بزند ‌.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

سقوط آزاد نشریات "غیرِ بَرخط"، حقیقتی انکار ناپذیر....؛ فروش کیلویی فرهنگ!

خلاصه خبر: سرعت، دقت و کیفیت رسانه های مجوز دار و رسانه‌ های فضای آنلاین به گونه ای است که سقوط آزاد نشریات غیر بَرخط شامل روزنامه، خبرنامه، بولتن، هفته نامه، دو هفته نامه، ماهنامه، دو ماهنامه را شاهد هستیم.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

گشودن دفتر مشق پائیزی فرزندان عشایر با پیوند به "مهر" در آغوش "ییلاق"

خلاصه خبر: رمز و راز زندگی عشایری ایران یک ویژگی خاص دارد و آن این که هرگز از طبیعت خدادادی جدا نمی شوند و "قشلاق و ییلاق" از طریق "ایل راه های سخت و صعب العبور" به ویژه در زاگرس میانی  به فاصله ۶ ماه از یکدیگر اتفاق می افتد. فرهنگ منحصر به فرد و رسم و رسوم خاص ایلیاتی، نوع پوشش، استفاده از مراتع، آب چشمه ساران و حفاظت از طبیعت، محیط‌زیست و جلوه های گردشگری  و بوم گردی ارگانیک و سالم،
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

خداحافظی با "رنگ آبی" دریاها و اقیانوس ها تا سال ۲۱۰۰ با تهاجم "فیتوپلانکتون ها"

خلاصه خبر: بر اثر تغییرات اقلیمی و گرم شدن درجه حرارت زمین در اقصی نقاط کره مسکون و بالطبع افزایش درجه دمای آب دریاها و اقیانوس ها دانشمندان در مجله "نیچر" پیش بینی کرده اند اگر همین روند کنونی ادامه یابد با رشد و تکثیر وحشتناک فیتو پلانکتون‌ها(زی شناوران گیاهی) که دارای سبزینه و یا کلروفیل گیاهی هستند
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

تیپ شناسی رفتار شخصیتی مقابل رسانه های تصویری

خلاصه خبر: مقابل دوربین های عکاسی و تلویزیونی قرارگرفتن، آداب و پروتکل های خاص تشریفاتی خود را دارد و اگر افراد ملزم به "احترام گذاشتن به خود" نباشند هرگز قادر به ا"حترام نهادن به دیگران" نخواهند بود...
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

کاه سوزان خاک بر باد دِه! " خاک " سرمایه "ملی" قابل اتکاء

خلاصه خبر: بر اساس ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی، ماده ۲۰ قانون مدیریت پسماند و ماده ۴۵ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها، آتش زدن بقایای گیاهی جُرم محسوب می شود و مرتکبین به جزای نقدی و حبس تا یک سال محکوم می شوند.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

عِلم، عِلم است اینجا، آنجا و همه جا ؛ اما نبرد ، پیکار نام ها و نشان ها نیست!

خلاصه خبر: مگر می شود که قلب تپنده کُشتی ایران  و اسطوره نازنین کُشتی جهان  بر اثر یک هدایت غلط مربیان و ناخودباوری در مسابقات جهانی ببازد و همه ما ناراحت و دمغ نشویم؟مگر می شود اشک های قهرمانان رده های نونهالان، جوانان، امید ها و بزرگسالان را پس از این باخت جدید و مسابقه فرسایشی بیش از هفت بار  "پهلوان جهاندار حسن یزدانی" مقابل "دیوید تیلور" کُشتی گیر ایالات متحده در مسابقات جهانی بلگراد نادیده گرفت؟
 |  یادداشت
یادداشت؛ دکتر رضا اسدی:

اقتصاد مرزی؛ توسعه پایدار و اشتغال زایی در زیربخش دام

خلاصه خبر: مناطق مرزی، معمولا جزو مناطق محروم کشور به شمار می آیند که عموما از نظر ساختار اقتصادی با تنگناهای متعددی مواجه هستند . تبلور این امر را می¬توان در بیکاری و فقدان فرصت های شغلی متنوع، پائین بودن درآمد، پایین بودن تولید و بهره¬وری در بخش های مختلف اقتصادی، ناپایداری فعالیت¬های اقتصادی و درنتیجه ناپایداری روستاها در ابعاد مختلف دانست.
 |  دام
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

زندگی "دریایی" درگیر مثلث "انسان، آبزیان و سواحل"...به کجا چنین شتابان؟!

خلاصه خبر: پاکی، زیبایی و بِکر بودن لایه های آب دریاها و اقیانوس ها آرزوی بر دل مانده بیش از ۸ میلیارد نفر جمعیت کره مسکون است که در تار و پود چشمه های ریز و درشت تورهای پهن شده شعار و شاید بی تفاوتی ها، انسان سالم، موجودات سالم و جامعه سالم را درگیر یک مثلث شبیه "برمودا" نموده به طوری که اگر این زیستگاه "چشم آبی" و "نیلگون فام" نابود شود آیا باید به دنبال تحقق یک رویای "انسان، دام و جامعه سالم" در خشکی بود؟ که سال هاست خود در گرد و غبارطاقت فرسای شبه تاریک و کِدر و از پس یک شیشه شفاف به خوبی دیده نمی شود!.
 |  آبزیان و زنبور عسل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

گیوه پوشان کراواتی را می شناسیم؟!

خلاصه خبر: «اگر شخصی هر روز بدون هیچ چون‌وچرا از مافوق بی‌کفایتی فرمان بگیرد، اگر هر روز در کمال جدیت دست به کارهایی تشریفاتی و آیینی بزند که در خلوت خودش به آن‌ها می‌خندد، اگر به پرسشنامه‌ها بدون معطلی پاسخ‌هایی بدهد که برخلاف عقاید واقعی‌اش هستند و حاضر باشد افکارش را علناً انکار کند، اگر جایی که در واقع تنها حسش بی‌تفاوتی یا تنفر بوده، تظاهر به همدلی یا حتی محبت برایش کاری نداشته باشد، معنایش هنوز این نیست که یکی از پایه‌ای‌ترین احساس‌های بشری، یعنی عزت‌نفس، در وجودش مرده است. برعکس، مردم کاملاً می‌دانند بهای صلح و آرامش ظاهری اطرافشان چه بوده، حتی اگر حرفی از آن به زبان نیاورند: تحقیر همیشگی عزت‌نفس‌شان...».
 |  وزارت جهاد کشاورزی
یادداشت؛ دکتر محی الدین احمدی:

در فراق یار...؛ دلنوشته ای برای شادروان «دکتر حامد نظری»

خلاصه خبر: حدود سه هفته پیش، زنده یاد دکتر «حامد نظری» از دامپزشکان مجرب استان گلستان در سانحه تصادف حین عزیمت از علی آباد کتول به مشهد مقدس جان به جان آفرین تسلیم کرد.
 |  گلستان
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

گاهی به برخی نشانه های "دوست" داشتنی "عاشقانه" نگاه کن...

خلاصه خبر: ثانيه به ثانيه عمر را با لذت سپری کن، در هر کار و هر حال...
 |  حیوانات خانگی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

مطلب از این قرار است.‌‌.. این "راننده" کامیونت و حیوان "زبان بسته" روزمان را ساختند!

خلاصه خبر: به قول شاعر، نویسنده و نقاش معاصر زنده یاد " استاد سهراب سپهری " (متولد ۱۴مهر ۱۳۰۷ قم،درگذشت اول اردیبهشت ۱۳۵۹ بیمارستان پارس تهران) سروده است: ظهر "تابستان" است و "سایه ها" می دانند که چه تابستانی است!.
 |  حیوانات خانگی
یادداشت؛ دکتر هادی زارعی:

خسته شدیم از بس نوشتیم؛ «باز هم حادثه در دامپزشکی!» گوش شنوایی هست؟

خلاصه خبر: دامپزشکان و پیرادامپزشکان، به علت ماهیت فعالیت های خود عمدتا در محیط های کاری روستایی و عشایری در منطق صعب العبور، خدمات خود را در بخش های دولتی و خصوصی ارائه می دهند.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

ارمغان اقیانوس و دریا برای انسان!

خلاصه خبر: اقیانوس ها و دریاها با پوشش ۷۰ درصد از سیاره زمین،  از ارزشمندترین منابع منابع طبیعی  و یکی از اعجاب آورترین خلایق خداوند بر روی کره مسکون هستند.اقیانوس ها حاکم بلامنازع تعیین آب و شرایط هوایی کره زمین بوده، پایش و تمیزی هوا،یار و یاور تغذیه سالم میلیارد ها نفر انسان به عنوان یک منبع غذایی راهبردی، ایجاد اشتغال برای صدها میلیون نفر در جهان و از همه قابل توجه تر بیشترین موجودات زنده کره زمین را در خود جای داده اند و از جلبک های میکروسکوپی تا نهنگ آبی به عنوان بزرگترین حیوان سپهر هستی  در این زیستگاه به حیات خویش ادامه می دهند.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

کِشتی به دست دریا..‌سکان به دست مردم... یک میلیارد و ۶۸ میلیون دلار برآورد سهم صادرات انواع آبزی در سال ۲۰۲۴ میلادی برای استرالیا

خلاصه خبر: "استرالیا" کشوری با "هشت هزار تکه جزیره" جدا از هم و همچنین سواحل مناسب ،دریا و دریاچه با سخاوت هم اینک در عرصه فعالیت های پرورش ماهی و صنعت ماهیگیری با کِشتی ها و شناورهای پیشرفته می رود که پس از کشور چین نبض بازارهای هدف صادراتی انواع آبزیان به ویژه به ایالات متحده و اروپا را در دنیا به تورهای ماهیگیری خود به مانند یک صیاد حرفه ای به دام رقابت سالم با سایرین بیاندازد.
 |  یادداشت
یادداشت؛ دکتر رضا اسدی

افزایش تاب آوری در بخش دام

خلاصه خبر: دامپروری 40 درصد از ارزش بخش کشاورزی در جهان را تشکیل می دهد و به معیشت و امنیت غذایی تقریباً 3/1  میلیارد نفر کمک می کند.
 |  دام
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

تنبل ها عاشق نمی شوند! "کوآلا" حیوان گیاه‌خوار و زیبای خوش اخلاق "استرالیا"

خلاصه خبر: کشور استرالیا مقصد بسیاری از حیوان دوستان جهان است که تنوع، زیبایی، منحصر به فرد اکثریت آن ها حتی در دنیای امروزی گردشگران را به گرفتن عکس های سلفی از نزدیک ترغیب و تشویق می کنند زیرا برخی از این حیوانات تنبل، صبوری، نزدیکی به گردشگران طبیعت را با خندان بودن فطری و زیبایی خدادادی خود در نهاد رفتار ژنتیکی و ژنوم خویش به یادگار دارند.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

خسته و فرسوده ای ؟ "خوش گلدین" اما اگر "بَلدِ کار" نیستی بحث "ناشایستگی" است...

خلاصه خبر: هفته گرامیداشت "دولت"در شهریور سال ۱۴۰۲ و نکو داشت "شهیدان رجایی و باهنر" الگوی راستین دولتمردان برگزار و پایان یافت . اینک باید به تاسی از رفتار، اخلاق، ره توشه معنوی و مدیریت این دو شهید والامقام مقایسه ای با چگونگی عملکرد خود در هر رده ای که خدمتگزار دولت و مردم هستیم داشته باشیم و در خلوت وجدان خویش ترازوی عملکرد خود را به محک بگذاریم.
 |  یادداشت
دکتر رضا اسدی؛ دامپزشک:

علم چگونه می تواند به مدیریت و کنترل بیماری های دامی کمک کند

خلاصه خبر: اکثر بیماری های دامی در حوزه های اقتصاد و بهداشت عمومی از اهمیت بالایی برخوردار هستند این بیماری ها زیان های عمده ای در تولیدات بخش زیادی از کشورهای جهان در همه قاره ها ایجاد می کنند
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

به بهانه روز کارمند؛ گاهی به پایین هم نگاه کن... برخی از افراد به "خداوند و خانواده های" خود بسیار مدیون هستند!

خلاصه خبر: گاهی در آرامش و آسایش حاصل از "پسادوران" پرهیاهوی انجام کار و وظیفه به این موضوع "مُبتلابِه" فکر می کنم که آیا در زندگی کاری خود امانتدار و حرمت دار سلامتی و نعمات خداوندی برای پاسداشت روح و روان و تندرستی جسم خود بوده ایم یا خیر؟
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

شکوه بازگشت به "دنیای زیبای انسان؛ طبیعت و حیوان" از دریچه دوربین "یک ایرانی و رقابت با پویانمایی میازاکی"

خلاصه خبر: به تصویر کشیدن زندگی "عشایر تساتان" مغولستان که جلوه زیبایی از زندگی‌ در طبیعت و دنیای شگفت انگیز ارتباط پایدار انسان و حیوان با حفظ فرهنگ اصیل می باشد؛
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

خیلی دور؛ خیلی نزدیک با "Travel Light" نسخه اصل "ندای وظیفه" بدون "رُتوش"

خلاصه خبر: حرکت ؛ در مسیر بودن ، ندای وظیفه،خط سیرروشن و مستقیم، دستیابی به یک آغاز تا پایان روند و پروسه مدیریت مَردم مدار می تواند خالق یک تجربه  گرانسنگ  از اندوخته عِلم و عَمل در این راستا باشد.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

تجلی رویاها با "عزم و تلاش" در مسیر "موفقیت" صعود خانوادگی "بانوی همکار روابط عمومی" به قله دماوند

خلاصه خبر: در ورزش کوهنوردی هدف تنها فتح قله ها و صعود نیست ! فتح خویشتنِ خویش با وجود تمام راه های صعب العبور، حلاوت و بهکامی  به خود رسیدن و "تجلی و تحقق رویاها" با " عزم وتلاش " در مسیر "موفقیت ها" است‌.
 |  یادداشت
یادداشت؛ دکتر هادی زارعی:

تحقق شعار امنیت غذایی با دامپزشکان و پیرادامپزشکان

خلاصه خبر: وزیر جهاد کشاورزی که در 30 خردادماه امسال با رای بالا و اطمینان بخش بهارستان پا به ساختمان وزارتخانه گذاشت از همان ابتدا کلیدواژه ای بنام امنیت غذایی را مطرح کرد.
 |  یادداشت
یادداشت؛ دکتر محمد طیبی:

تعلل در ابلاغ تعرفه های دامپزشکی؛ آسیب ها و تهدیدها

خلاصه خبر: بر اساس تبصره ۳ ماده ۲ قانون افزایش بهره‌وری، مراکز دامپزشکی خدمات خود را بر اساس تعرفه‌های اعلامی از سوی وزارت جهاد کشاورزی به انجام می‌رسانند.
 |  یادداشت
یادداشت؛ میرجلال سیدرسولی

لشکر دامپزشکان!

خلاصه خبر: «پذیرش رشته دامپزشکی چنان شده که گوئیا قرار است لشکری از دامپزشکان گرد آوریم و در راستای مراقبت از بهداشت عمومی با گرز و تبر به جنگ بیماریهای دامی برویم!»
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

مظلومیت ماهی قزل آلای "غزل خوان" و "خان" بی همتای سفره ما

خلاصه خبر: به استناد و مدارک موجود در آرشیو تلاش های شبانه روزی دهه هفتاد تکثیرکنندگان و پرورش دهندگان "ماهی سردآبی  قزل آلا" در سراسر کشور و تولید ۸۵۰ تن در این دهه و رسیدن به بیش ازیکصد هزارتن ماهی در سال‌های منتهی به پایان قرن سیزدهم رشد و توسعه پرورش ماهیان سردآبی در کشور مرهون جهاد و سازندگی کارشناسان، متخصصان و کسانی بود و هست که شبانه روز در اقصی نقاط ایران و با اجرای طرح بسیجی ماهیدار کردن "۸۰۰ هزار باب استخرهای دومنظوره کشاورزی در سال ۱۳۷۴"  و عمق روستاها تا سرحدات شمال، جنوب، شرق و غرب کشور با پرورش ماهیان سردآبی و گرم آبی( کپور ماهیان ) که سرآغاز آن با حضور مسؤلین و کارشناسان معاونت تکثیر و پرورش آبزیان شرکت سهامی شیلات ایران(سابق) در "شهر مقدس مشهد" و با حضور اسماعیل مفیدی استاندار وقت خراسان، امیریان رئیس سازمان جهاد سازندگی خراسان، مدیرعامل آبفای استان و سایر مسوولین آن زمان ، در جوار آستان ملکوتی آقا علی بن موسی الرضا علیه السلام به منظور تَبرک جُستن به آستان مقدس حضرت اش  و آغاز این پروژه عظیم سراسری با نام و یاد امام رضا(ع) شاهد این تحول عظیم ارتقای سطح کیفی و کمی تکثیر و پرورش ماهیان سردآبی با محوریت قزل آلای رنگین کمان  و کپور ماهیان بودیم که تا قبل از سال ۱۳۶۶ در حد شعار و تبلیغات و تولید زیر ۱۰۰ تن درزمان وزارت کشاورزی سابق بود.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

«فشنگ مشقی» فقط، «صدا» دارد...!

خلاصه خبر: دوره کاشت، داشت و برداشت در بخش کشاورزی و زیرمجموعه های وابسته به آن نمود ملموس و بیشتری دارد و لذا در یک مدت کوتاه این بخش در تقدیری شگرف به سر برده که هزینه و فایده! آن باید با یک نظر سنجی کاملا علمی و میدانی محاسبه و تدوین شود.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

این کاهش آمار ۳۰ درصدی موجب خوشحالی ، دلگرمی و رفع دل آشوبی ها ست...!

خلاصه خبر: محافظت از جان انسان‌ها و نجات آنان در پیچ و خم حوادث و مخاطرات طبیعی و غیرطبیعی ، سعادت و خدمتی بسیار والاست که موجب رضای خدا و خشنودی بندگان خداست.
 |  یادداشت
یادداشت؛ دکتر رضا بهمنش؛ متخصص رادیولوژی دامپزشکی؛ استادیار دانشکده دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار

نقدی بر جایگاه و حاکمیت دامپزشکی در ساختار اجرایی کشور

خلاصه خبر: حاكميت يا حكمراني خوب سیستم دامپزشکی کشور منجر به عملكرد بهتر نظام بهداشتی و در نهايت، دستيابي به نتايج  مناسب تر سلامت و بهداشت دام و انسان و در نتیجه غذای سالم ترو  بهتر براي مردم جامعه مي شود. حاكميت سیستم دامپزشکی با چالش هايي مواجه است. در اين نوشتار ببه بررسی الگوي مناسب براي حاكميت سیستم دامپزشکی کشور خواهیم پرداخت.
 |  یادداشت
یادداشت؛ دکتر علیرضا کیهان پور:

تشکل‌های تخصصی و رسانه های بخش کشاورزی همچنان امیدوار به آینده

خلاصه خبر: گاهی اوقات، برخی از سایت های خبری دست چندم و غیر مشهور در فضای "برخط" طی تحلیل هایی به انتخاب و انتصاب یک فرد به عنوان مسئول در یکی از بخش های مورد نظر خود اشاره می کنند و این افراد را از گزینه های وزرای دولت ها عنوان می کنند تا به این ترتیب فرد مورد نظر خودشان را معرفی کنند. به هر حال، تیری است در تاریکی!
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

نیاز روزافزون به صبوری، محبت ، هنر، ادب، فرهنگ مداری و مسوولیت پذیری.../به مناسبت هفته خبرنگار

خلاصه خبر: شاعر معاصر مرحوم فریدون‌مشیری دربیان  خاطره ای روح نواز سال ها قبل می گوید: که در طبقه ی دوّم منزلی که بنده زندگی می‌کنم، آپارتمانی هست که همسایه‌ی محترم دیگری در آن زندگی می‌کند. یک شب، بنده که به خانه آمدم تا  خودروی  خود را در گاراژ بگذارم، دیدم مهمان‌های همسایه‌ی محترم، خودروهای خود را ردیف گذاشته‌اند جلوی خانه و از قرار معلوم، دسته‌جمعی با میزبان رفته‌اند شمیران. من هم ناچارخودرو را بردم پارکینگ محله و نامه‌ای نوشتم و جلوی یکی از اتومبیل ها گذاشتم به این مضمون: «امیدوارم که امشب به شما خوش گذشته باشد! اگر شما ماشینتان را چند متر جلوتر گذاشته بودید، من مجبور نبودم که چند کیلومتر تا پارکینگ بروم.  ارادتمند:  "فریدون مشیری"
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

شکست کامل طبیعی گرما در ایران همه ما به بادگیرهای سنتی و کهن مدیونیم...

خلاصه خبر: براساس تحقیقاتی که به صورت مشترک از سوی اتحادیه اروپا، ناسا و دانشگاه مین ایالات متحده صورت گرفته است، رکوردهای گرمای هوا که براساس داده‌های زمینی و ماهواره‌ای سنجیده میشود در ماه جولای شکسته شده است!
 |  یادداشت
یادداشت؛ دکتر ملیسا پوردنیا

پرورش مدیر در دامپزشکی، نقدی بر مدیریت منابع انسانی

خلاصه خبر: «یک مدیر عالی، عالی متولد نشده است بلکه آگاهی، ادراک، سخت کوشی، پشتکار و تجربه او را عالی ساخته است.»
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

حکایت " ابن سینا " و سَر بریدنِ " گاو مالیخولیایی "

خلاصه خبر: یکی از فرزندان پادشاه آل بویه "مالیخولیا" گرفته بود و خیال می کرد که گاو شده است!. همه روز فریاد می زد که «مرا بکُشید که گوشت من بسیار لذیذ است» و "ماااا ماااا" می کرد.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

تا توانی به جهان خدمت محتاجان کن؛ به دَمی یا دِرمی یا قَلمی یا قَدمی...

خلاصه خبر: سپهر خدمتگزاری به جامعه ای که در آن زندگی می‌کنیم  آنقدر بسیار گسترده و دارای ظرفیت های پنهان و آشکار است که برای همه جا وجود دارد و هر شخصی که اراده نماید؛ خواهد توانست در هر حوزه ای که علاقه داشته و  باهنر و تخصص خود به فعالیت بپردازد ؛ عرصه "نوشتاری و رسانه و خبرنگاری" آنچنان وسیع و بی کران است که هرگز به خشکی ساحل اندیشه و تفکر نخواهد رسید و البته رعایت الزامات قَسَم به قَلَم و آنچه که می نگارد موجب لطافت روح و رعایت منشور وجدانی و اخلاقی می شود که هم موجب رضای خالق جهان هستی شده و نیز لاجِرم بر دل مخاطب خواهد نشست.
 |  یادداشت
یادداشت؛ دکتر هادی زارعی

سومین کنگره بین المللی سلامت در اربعین برگزار شد؛ جای خالی دامپزشکی به عنوان تامین کننده امنیت غذایی در این کنگره!

خلاصه خبر: سومین کنگره بین المللی سلامت اربعین طی روزهای 11 الی 13 مرداد در حال برگزاری است.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور: هرگز سَر به سَر یک دامپزشک نگذار!

حیف که حرف نمی زنند!؛ دردسرهای "دامپزشک" ...؛ بخش نخست

خلاصه خبر: عرصه فعالیت های دامپزشکی در سراسر جهان معاصر از دوران دیرین تاکنون عرصه شگفت انگیز چالش ها، سختی ها، امید و اثربخشی ها ، لبخندها و آرامش و آسایش خاطر، اشک و ناله ها
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

نقش برخی "رسانه های زرد" در مورد خاویار ایرانی گونه غالب پرورشی فیلماهی(بلوگا)؛ به نام نامی"خدا"؛ فقط انتقاد.../بخش هفتم و پایانی

خلاصه خبر: تلاش و خدمت در عرصه زندگی و احساس مسوولیت پژواک "درون و برون" همه انسان هاست و چه زیباست بی منّت و توقع نداشتن بنابر وظیفه نانوشته  و وجدان کاری که از درون انسان به برون تراوش دارد ؛ منصفانه و بر اساس منشور اخلاقی، تاکتیک دفاع و حمله بی برنامه و احساسی را از شیوه بازی حذف و با تمام قوا با بهترین روش بازی را به کناره ها و عمق محوطه هیجده قدم حریف با هدف منطق گرا و اثر بخشی بکشانیم.
 |  یادداشت
یادداشت؛ دکتر رضا اسدی:

کنترل هاری؛ مدلی برای تشریک مساعی و همکاری با رویکرد سلامت واحد

خلاصه خبر: بیماری هاری به عنوان یکی از کشنده‌ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و دام شناخته می شود و هنوز هم سالانه حدود 59000 نفر را از بین می برد و این نشان دهنده بار سنگین بیماری ،بر بهداشت عمومی و اقتصاد جهان است با این حال اگر از طریق رویکرد سلامت واحد به این بیماری بپردازیم صددرصد قابل پیشگیری است.
 |  حیوانات خانگی
یادداشت؛ دکتر حسین احمدی

نگاهی متفاوت به بیماری AHPND در صنعت میگوی ایران

خلاصه خبر: خسارات ولطمات اقتصادی زیاداین بیماری اعم از تهدید سرمایه گذاری ،اشتغال،کاهش تولید ،خسارات به بخش های مهم کارخانجات فرآوری آبزیان ،صادرات وارز آوری وحتی روحی و روانی به سرمایه‌گذاران حوزه صنعت میگوی پرورشی ایران برکسی پوشیده نیست.
 |  آبزیان و زنبور عسل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

لزوم "خانه تکانی" مدیریتی در جهادکشاورزی با توجه به وضعیت کنونی "تنظیم بازار"؛ فرصت اندک است!

خلاصه خبر: این یادداشت در هنگامی به رشته تحریر درآمده  که سوم، چهارم و پنجم مرداد ۱۴۰۲ بوده و براساس یک گزارش میدانی نگارنده در سطح کلانشهر تهران است که شاید مبیّن احساس مسوولیت مضاعف نسبت به آحاد مردم و تلاش شبانه روزی جهاد کشاورزی برای مقابله با اژدهای هفت سری است که با دلالی، واسطه گری و از خدا بی خبری  چنگال تیز خود را بر حلقوم مصرف کننده فشرده و "اساس امنیت غذایی کشور را از ریشه با تیشه نابخردی و سوداگری" نشانه گرفته اند.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

۶۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری دام و طیور تعبیر وارونه یک رویا...

خلاصه خبر: در مراسم آغاز به کار  بیست و دومین نمایشگاه بین المللی دام ، طیور و صنایع وابسته که روز یکشنبه اول مرداد سال ۱۴۰۲  و به مدت چهار روز برپا شده است در مصاحبه  یکی از مدیران وابسته به این صنعت با رسانه های حاضر در نمایشگاه به سرمایه گذاری ۶۰۰ هزار میلیارد تومانی دام و طیوربا عنوان بیشترین میزان سرمایه گذاری در کشور تاکید و اشاره شده است.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

تنش گرمایی در بخش کشاورزی؛ پیش به سوی "نو زایی" "Smart Farming" مبتنی بر اقتصاد "دریا محور"

خلاصه خبر: در سال جاری افزایش دمای هوا در اکثر نقاط جهان سلامت انسان و دام را معرض مخاطره قرارداده است.
 |  یادداشت
یادداشت؛علیرضا کیهان پور:

لزوم بکارگیری "جلیقه شبرنگ" برای نجات جان "انسان و شتر"

خلاصه خبر: کشور ایران با دارا بودن حدود ۱۸۰ هزار شتر گوشتی و شیری و مقام هشتم در قاره آسیا یکی از قطب های پرورش شتر در منطقه و مناطق کویری است...
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

قنات سرمایه ملی برای عبور از خشکسالی و سیراب شدن دام و گیاه

خلاصه خبر: سال‌ها پیش "پطروشفسکی" از جهانگردان مشهور و یکی از تحلیل‌گران ایران از منظر اقتصادی - که سال‌های زیادی را در ایران به سر برده - با اشاره به حفر قنات  در ایران می‌نویسد: «در جهان قومی وجود ندارد که مانند ایرانیان در مصرف آب صرفه‌جویی کند.»
 |  یادداشت
یادداشت؛ تابستان و دغدغه مسافرت!

مامورسراهای دامپزشکی، نه در شان مامور و نه خانواده مامور!

خلاصه خبر: همه سازمان ها ونهادها بنا بر اصول مدیریتی و در راستای ایجاد انگیزه، برخی اقدامات رفاهی و مالی را در دستور کار خود قرار می دهند تا انگیزه کارکنان خود را افزایش داده و روحیه افراد را در راستای بهره وری بیشتر بالا ببرند.
 |  سازمان دامپزشکی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

از پیربازار "رشت" تا سارواش "مجارستان" به عشق تکثیر و پرورش "ماهیان خاویاری" در "ایران"/بخش چهارم

خلاصه خبر: برخی انسان ها فقط و فقط وجود و ویژگی های خاص خودشان سبب دوست داشتنشان می شود و این یک"موهبت الهی" است که " مِهر " آنان بر دل همه اطرافیان به یک لحظه می نشیند اما هرگز از یادها فراموش نشده و نخواهند شد و تو گویی که با هر نسیم و واگویه ای یادشان در خاطرات دوباره زنده و جاری و ساری می شود.
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

لزوم حمایت بیشتر "دولت" از پرورش دهندگان " دام سبک " کشور

 |  دام
یادداشت؛ دکتر هادی زارعی: تفاوت مدیریت در دامپزشکی و دیگر نهادها؛

از کت و شلوار ریاست تا الاغ سواری برای خدمت!

خلاصه خبر: صبح امروز، تصویری جالب به دستم رسید که توجه مرا به خود جلب کرد. این تصویر در فضای مجازی دست به دست می چرخید و به من هم رسید و نکته جالب توجه این بود که در این عکس، رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان درگز از توابع خراسان رضوی به همراه دیگر کارشناسان این شبکه سوار بر «الاغ» در منطقه ای صعب العبور، عازم مناطق عشایری هستند برای انجام ماموریت های سازمانی و در انتهای این خط سیر نیز دامدار، سوار بر الاغی دیگر از پی این گروه روان است... .
 |  یادداشت
یادداشت؛ دکتر جواد شایان خواه:

چرایی یک انتخاب در وزارت جهادکشاورزی!!!

خلاصه خبر: آنگونه که در اخبار دیدیم و خواندیم، یک خانم به عنوان سکاندار پیشانی حوزه روابط عمومی و پل ارتباطی میان وزارت خانه با اصحاب رسانه و مردم، انتخاب شد.
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

هدف از تولید، بازار مصرف است؛ خواص خاویار تاسماهیان پرورشی ایران

خلاصه خبر: "هشتمین همایش و نمایشگاه تخصصی ماهیان خاویاری ایران" روز   سه شنبه ۲۷ تیرماه سال جاری(۱۴۰۲)  به همت " سازمان شیلات ایران " در تهران  تحت عنوان "روز خاویار ایرانی"  با محوریت تکثیر و پرورش ماهیان خاویاری مزارع پرورشی کشور برگزار خواهد شد ...
 |  یادداشت
یادداشت؛ دکتر ایمان معماریان:

دست به چرخه زیستی حیوانات نزنید

خلاصه خبر: حیوانات آزاد در طبیعت به ۲ دسته کلی تقسیم‌بندی می‌شوند؛ بخش نخست آن دسته از حیوانات غیراهلی نظیر پلنگ، شیر و... را شامل می‌شود که باید در طبیعت رها باشند تا در چرخه زیستی خود قرار بگیرند.
 |  حیات وحش
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

از "عرش به فرش یا از فرش به عرش خاویار" ایرانی ؟ بخش دوم "مستند سازی"

خلاصه خبر: در بخش نخست این نوشتار به موضوع "فرهنگ سازی"  در کلیات و به طور خاص در مورد لزوم یکپارچگی و اتخاذ تصمیمات منسجم در این راستا برای استمرار برندسازی "خاویار ایرانی" تا حد امکان پرداختیم که با افزایش کیفیت و کمیّت توسعه پرورش ماهیان خاویاری در کشور طی یک ربع قرن اخیر ضرورتی انکار ناپذیر به شمار می آید و همه کسانی که در این رابطه احساس مسوولیت دارند با همگرایی و هماهنگی باید به این مهم بپردازند.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

تاجگذاری ماهی اسطوره ای " بلوگا " در ۲۰۰ مزرعه پرورش ماهیان خاویاری ایران در روز "خاویار ایرانی"

خلاصه خبر: باید پذیرفت که در مقوله فرهنگ سازی در بسیاری از زمینه ها "جا" مانده و "وا" مانده ایم؛ چرا که زمانی در بخش دولتی به ویژه از نکته نظر تخصیص اعتبارات مورد نیاز وقتی برای فرهنگ سازی، بودجه ای با سرفصل مستقل و تعریف شده بنا به هر دلیلی وجود ندارد...
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

تو چشم های منی یا من چشم تُواَم؟ اهتزاز پرچم "روابط عمومی جهاد کشاورزی" بر فراز قلل رویاهای شدنی...

خلاصه خبر: گفت: " اسم علی(ع) مکتوب علی کل شی " یعنی نام مبارک امیرالمومنین(علیه السلام) روی هر برگ درخت، روی هر دانه گندم و هر گوشه از آسمان نوشته شده است، این بخشی از سخنان استاد در باره زندگی بود که امروزی ها می گویند سبک زندگی، روش حیات یا لایف استایل!.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

تفکر و رفتار دلفینی ( Behavior ) ضامن بقاء

خلاصه خبر: تفکر و رفتار دلفینی ( Behavior ) ضامن بقاء، دلفین‌ها نوعی از حیوانات دریایی هستند. این پستان‌داران آبزی باهوش،دارای روحیه همکاری هستند ودر ارتباطات خود شیوه برنده–برنده را برگزیده‌اند. دلفین هیچ کمبودی ندارد و می‌خواهد که همه چیز را با همگان تقسیم کند.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

تو عشق را نمی شناسی..." بهیار" بهترین یار و یاور " آبزی پرور " /بخش دوم و پایانی

خلاصه خبر: در بخش نخست این نوشتار یاد و نام زنده یاد دکتر استاد "بهیار جلالی جعفری" دانشمند و پژوهشگر پارازیتولوژیست ماهیان آب شیرین را با شرحی خلاصه از سوابق کاری و اجرایی ایشان گرامی داشته و بهانه ای برای یاد آوری بود که همواره بگوئیم "بهیار" بهترین یار و یاور "
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور: تو "عشق" را نمی شناسی...!

تاریخچه اداره کل بهداشت آبزیان شیلات ایران با نام و یاد شادروان دکتر استاد «بهیار جلالی»/ بخش نخست

خلاصه خبر: کمتر کسی در ایران و برخی مراکز آکادمیک دنیا وجود دارد که در سال های پرشتاب توسعه پرورش آبزیان در دهه ۱۳۷۰ در باب فعالیت‌های بهداشت، درمان و تغذیه آبزیان در شرکت سهامی پیشین شیلات ایران که در سال ۱۳۸۴ بنابر تصویب مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان به سازمان شیلات ایران...
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

اسبان جوان و تیزروی دیروز ، امّا از نَفَس افتاده امروز...

خلاصه خبر: خداوند مهربان جهانیان، رحمت کند زنده یاد "علی سیاوشی فر" را.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

گرامیداشت هفته جهاد کشاورزی و گذار از ۶۳ روز فترت بلاتکلیفی

خلاصه خبر: ۲۷ خرداد ماه سالگرد تاسیس نهاد جهاد سازندگی در سال ۱۳۵۸ به فرمان بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی(ره) از راه می رسد و از ۲۱ تا ۲۷ خرداد امسال هفته گرامیداشت جهاد کشاورزی(۱۳۷۹) است و در دومین روز این هفته وزیر جدید پیشنهادی این وزارتخانه از سوی دولت برای کسب رای اعتماد به مجلس شورای اسلامی معرفی شد...
 |  یادداشت
یادداشت مدیر مسئول؛

جایگاه دامپزشکی در برنامه راهبردی کشور؛ ماده 34برنامه ششم، حلقه مفقوده برنامه هفتم!

خلاصه خبر: طی چند روز گذشته برنامه هفتم توسعه به عنوان برنامه راهبردی و کلان کشور ابلاغ شد؛ لایحه برنامه هفتم توسعه برای سالهای 1402 تا 1406 تدوین شده که دارای 22 فصل و 7 بخش است که بخش‌های اقتصادی، زیربنایی، فرهنگی و اجتماعی، علمی، فناوری و آموزشی، سیاست خارجی، دفاعی و امنیتی و اداری، حقوقی و قضایی است.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

در هیاهو و غوغای هنر هشتم؛ برای ما هم اصلا مهم نیست که برخی به روابط عمومی ها اعتقاد ندارند! کار از قیچی کردن روبان ها گذشته است!

خلاصه خبر: ما خانواده بزرگ و تاثیر گذاری در عرصه ارتباطات و اطلاع رسانی هستیم و هرگز نمی توانند انکار کنند این همه عشق، ایثار و تلاش و امید را که برای شناساندن اثربخشی ها در گستره اطلاع رسانی داشته اما هرگز این خانواده بزرگ دیده نمی شوند که البته نیازی هم نیست.
 |  یادداشت
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

کاربرد مارکرهای DNA در ژنتیک آبزیان

خلاصه خبر: از دیرباز شناخت و طبقه بندی موجودات زنده، رابطه خویشاوندی آن ها با یکدیگر و شناسایی گونه ها و زیرگونه های جدید دغدغه بسیاری از دانشمندان به ویژه زیست شناسان بوده است.
 |  آبزیان و زنبور عسل

یادداشت؛ دکتر میرجلال سیدرسولی: نقدی بر آموزش‌های نظام دامپزشکی

خلاصه خبر: بحث آموزش، یکی از اصول اساسی در ارتقای راندمان شغلی است و هم افراد کم‌تجربه و تازه وارد در حوزه‌های مختلف شغلی و هم پیشکسوتان جهت بروز رسانی اطلاعات، نیازمند بازآموزی هستند. سالهاست که بازآموزی اعضای نظام دامپزشکی توسط سازمان نظام دامپزشکی کشور صورت می‌گیرد و هر عضوی جهت صدور یا تمدید پروانه علاوه بر پرداخت حق عضویت، ناگزیر از شرکت در کلاسهای بازآموزی است.
 |  خبرهای آموزش

این پایگاه خبری بر اساس مجوز معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشغول فعالیت است. این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران بوده و هر گونه برداشت از مطالب آن تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.

تمامی حقوق برای پایگاه خبری تحلیلی فاخته محفوظ است.