مجموعه

فاخته پلاس

بهترین سن کشتار جوجه گوشتی

خلاصه خبر:  جوجه های گوشتی تجاری، در مقایسه با سایر تولیدات دامی دوره پرورشی کوتاه تری دارند. معمولا دوره تولید جوجه گوشتی در عرض 6 الی 7 هفته تکمیل می شود؛ اما این مدت برای دامداری 12 الی 13 ماه طول می کشد. مطالعات ژنتیکی بهبود قابل توجهی در عملکرد وزن زنده جوجه های گوشتی ایجاد کرده و منجر به کاهش سن کشتار شده است؛ تحقیقات نشان داده که سن کشتار به طور متوسط 0.75 روز در هر سال کاهش می یابد.
 |  طیور

خطر همه‌گیری یک ویروس انتقال یافته از خفاش، هند را به وحشت انداخت

خلاصه خبر: ثبت موارد ابتلا به یک ویروس مهاجم با نرخ مرگ‌و‌میر بسیار بالا که احتمالا از خفاش‌های میوه‌خوار نشأت گرفته، هند را در وحشت فرو برده است.
 |  حیات وحش

محققان ژاپنی با مرغ‌ها صحبت کردند! / ابداع سیستمی مبتنی بر هوش مصنوعی برای حرف زدن با حیوانات

خلاصه خبر: محققان ژاپنی مدعی شدند که یک سیستم هوش مصنوعی ابداع کرده‌اند که می‌تواند ارتباط کلامی بین مرغ‌ها و انسان‌ ایجاد کند.
 |  طیور

خطر ابتلای گربه‌ها به آنفلوآنزای پرندگان

خلاصه خبر: سازمان جهانی بهداشت حیوانات، ابتلای گربه‌ها به بیماری آنفلوآنزای پرندگان را رسماً تایید کرد.
 |  حیات وحش

سگ انتحاری، سلاح عجیب ارمنستان علیه جمهوری آذربایجان!

خلاصه خبر: استفاده از حیوانات در جنگ تاریخی طولانی دارد و گاهی شکلی باورنکردنی به خود می‌گیرد که تازه‌ترین نمونه آن را می‌توان در ادعای جمهوری آذربایجان علیه ارمنستان دید.
 |  خبرهای بین الملل

خلاقیت یک کارخانه لبنیات؛ گاو خود را انتخاب کنید / تشکر از گاو مخصوص با کامنت

خلاصه خبر: یک شرکت هلندی در طرحی خلاقانه و مبتکرانه شیر هر گاو را جداگانه بسته بندی می کند و روی هر بطری شیر، اسم گاو تولیدکننده آن را درج می کند.
 |  خبرهای بین الملل
مزایا و معایب گوشت مصنوعی در یک نگاه

نحوه ساخت گوشت مصنوعی؛ گوشت مصنوعی جایگزینی برای گوشت حیوانی؟

خلاصه خبر: گوشت مصنوعی به عنوان جایگزینی برای گوشت حیوانات معمولی ظاهر شده و نیاز به تولید مواد غذایی پایدار را به دلیل افزایش جمعیت جهان برطرف می‌کند. اما پایدارتر بودن گوشت مصنوعی نسبت به گوشت حیوانی جای بحث دارد، زیرا نتایج تحقیقات در مورد تأثیرات گوشت کشت شده بر سلامت، ایمنی و محیط زیست قطعی نیست.
 |  خبرهای آموزش

نورورتینیت؛ بیماری خراش گربه در چشم

خلاصه خبر: مطالعه ای گزارشی موردی، نورورتینیت بارتونلا را مورد بحث قرار می‌دهد، که نوعی بیماری خراش گربه ناشی از بارتونلا هنسلا می باشد که عمدتاً چشم‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد و می‌تواند منجر به از دست دادن بینایی بدون درد شود.
 |  حیوانات خانگی

9 راهکار برای شناسایی جوجه یکروزه با کیفیت

خلاصه خبر: یکی از مهم ترین عوامل کلیدی موفقیت در پرورش طیور، شروع با استفاده از جوجه یک روزه با کیفیت است. مرغداری و جوجه کشی های زیادی وجود دارند که جوجه یکروزه تولید می کنند، اما تعداد انگشت شماری از آنها می توانند جوجه یکروزه با کیفیت ارائه دهند. تعداد زیادی از مرغداران، تجربه تلخ خرید جوجه یکروزه بی کیفیت، از جوجه کشی های ضعیف را داشته اند و ضرر زیادی را متحمل شده اند زیرا اگر فونداسیون معیوب باشد، افزایش وزن یا رشد قابل مشاهده ای وجود نخواهد داشت. در همین راستا ارزیابی جوجه ها به شما کمک می کند تا از اتلاف وقت خود در پرورش جوجه های غیرمولد جلوگیری کنید اما چگونه می توان یک جوجه با کیفیت را تشخیص داد برای این منظور با ما همراه باشید.
 |  طیور

خطر جهش در کمین حیوانات جهان/ حادثه چرنوبیل تکرار می‌شود؟

خلاصه خبر: ژاپن روز پنجشنبه شروع به تخلیه بیش از ۱,۳ میلیون تن آب رادیواکتیو به اقیانوس آرام کرد؛ اقدامی که به گفته کارشناسان «پتانسیل ایجاد جهش هایی را در حیوانات مشابه آنچه در چرنوبیل دیده شد دارد.»
 |  خبرهای بین الملل

جهش ژنتیکی نادر؛ توله شیر کوهی سفید رنگ در نیکاراگوئه متولد شد

خلاصه خبر: مسئولان یک باغ وحش در نیکاراگوئه از تولد یک شیر کوهی سفید در این مرکز نگهداری از حیوانات خبر دادند. تولد این توله شیر کوهی از این نظر که رنگ او سفید است مورد توجه قرار گرفته است. شیر‌های کوهی به ندرت سفیدرنگ هستند.
 |  حیات وحش

خطرات جدی مصرف سوسیس و کالباس برای بدن

خلاصه خبر: غذا‌های فوق فرآوری شده، فرآیند‌های پیچیده صنعتی را تجربه می‌کند که البته لزوما همه آن‌ها منجر به ناسالم شدن غذا نمی‌شود؛ مثلا گوشت بر پایه سویا. اما مصرف دائمی این نوع غذا‌ها به سریالی از مشکلات منجر می‌شود.
 |  فاخته پلاس

پایان انتظار 12 ساله یک سگ برای بازگشت صاحبش

خلاصه خبر: مرگ این سگ که دوازده سال هر روز به ساحل می آمد و منتظر بازگشت صاحب خود بود سوژه رسانه ها شد.
 |  حیوانات خانگی

رونمایی محصولی جدید حاوی آنزیم نوترکیب BR2E2021برای اولین بار در کشور

خلاصه خبر: در حاشیه برگزاری بیست و دومین نمایشگاه بین المللی دام و طیور و صنایع وابسته تهران، مطلع شدیم که شرکت افزودنی های دام و طیور بامداد رسپینا اقدام به رونمایی محصولی جدید حاوی آنزیم نوترکیب BR2E2021برای اولین بار در کشور و در زمینه رفع مشکلات ناشی از مایکوتوکسین DON در صنعت دام و طیور نموده است.
 |  خبرهای تشکل ها

استفاده از آنتی‌بادی‌های بدن یک نوع شتر برای مقابله با سرطان

خلاصه خبر: محققان نشان دادند که آنتی‌بادی‌های موجود در بدن آلپاکا (یک نوع لاما) می‌تواند برای مقابله با سرطان استفاده شود.
 |  حیات وحش

رونمایی از اولین و جامعترین سایت مایکوتوکسین ایران

خلاصه خبر: در حاشیه برگزاری بیست و دومین نمایشگاه بین المللی دام و طیور و صنایع وابسته تهران، مطلع شدیم که شرکت افزودنی های دام و طیور بامداد رسپینا اقدام به رونمایی از اولین و جامعترین سایت مایکوتوکسین ایران نموده است.
 |  خبرهای تشکل ها

داروی ضد کرونای انسانی برای مقابله با ویروس عامل کشتار گربه‌ها در قبرس به کار می‌رود

خلاصه خبر: وزارت بهداشت قبرس از روز پنجشنبه تجویز داروهای ضد کرونای انسانی را به گربه‌های این جزیره دریای مدیترانه را آغاز کرد تا شیوع ویروسی را در میان این حیوانات به کشته شدن هزاران قلاده آن‌ها انجامیده است، مهار کند.
 |  حیات وحش

حامیان عجیب حقوق حیوانات در مقابل سفارت مصر در لندن + عکس

خلاصه خبر: حامیان حقوق حیوانات در مقابل سفارت مصر در لندن خواستار پایان دادن به سواری گرفتن از حیواناتی مانند اسب و شتر برای گردشگران در منطقه گردشگری اهرام مصر هستند.
 |  خبرهای بین الملل

امواج گرما و تلفات شدید حیوانی در اروپا/تأثیر استرس گرمایی بر حیوانات اهلی

خلاصه خبر: داده‌های جدید تأثیر مخرب گرمای شدید بر حیوانات پرورشی را در دمای سرسام‌آور تابستان به ثبت رسانده است؛ تاکنون هزاران مرغ در جریان حمل‌ونقل در طول موج گرمای اروپا تلف شدند.
 |  دام

چگونه هوش مصنوعی می‌تواند زبان حیوانات را تفسیر و رمزگشایی کند؟

خلاصه خبر: قلمرو شگفت‌انگیز هوش مصنوعی (AI) به‌طور مداوم افق‌های خود را گسترش می‌دهد و جنبه‌های مختلف زندگی ما را متحول می‌کند. در حالی که هوش مصنوعی پیشرفت‌های چشمگیری در درک و پردازش زبان‌های انسانی داشته است، اکنون برای رمزگشایی و پر کردن شکاف ارتباطی بین انسان و حیوانات نیز استفاده می‌شود. این پیشرفت چشمگیر این پتانسیل را دارد که اسرار زبان حیوانات را بگشاید و ارتباط دو طرفه با گونه‌های دیگر را امکان‌پذیر کند.
 |  حیوانات خانگی

نکاتی در مورد کیفیت آب مصرفی طیور

خلاصه خبر: معمولا کیفیت خوراک مصرفی طیور بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد، اما کیفیت آبی که پرندگان از آن می نوشند اغلب نادیده گرفته می شود.
 |  طیور

اولین باغ‌وحش هولوگرامی جهان در استرالیا افتتاح شد

خلاصه خبر: در این باغ‌وحش جذاب، تصاویر سه‌بعدی واقعی از حیوانات درست جلوی چشمان افراد نمایش داده می‌شوند.
 |  خبرهای بین الملل

عفونت انسانی فرانسیسلا تولارنسیس در روستایی در شمال غرب ایران

خلاصه خبر: بر اساس نتایج مطالعات سرواپیدمیولوژیک اخیر در ایران به نظر می رسد تولارمی یک بیماری زئونوز بومی در ایران باشد...
 |  حیات وحش
برای تحلیل استخوان فضانوردان؛

چین ماهی به فضا می برد

خلاصه خبر: چین تصمیم دارد در آینده گورخرماهی به ایستگاه فضایی خود در مدار زمین بفرستد.
 |  آبزیان و زنبور عسل

سرواپیدمیولوژی لپتوسپیروز در دام و کارگران مشاغل پرخطر در ایران

خلاصه خبر: لپتوسپیروز یکی از بیماری های عفونی مشترک بین انسان و دام است که می تواند هم در حیوانات و هم در انسان ایجاد بیماری کند...
 |  فاخته پلاس

مشاهده دلفین‌های صورتی نادر در رودخانه‌ای در آمریکا

خلاصه خبر: یک ماهیگیر که بیش از ۲۰ سال است در کنار رودخانه‌ای در ایالت «لوئیزیانا»ی آمریکا ماهیگیری می‌کند، هفته گذشته با موردی روبرو شد که قبلاً هرگز ندیده بود: دو دلفین صورتی کمیاب.
 |  حیات وحش

مصرف شیر در ایران به پایین ترین رتبه رسید

خلاصه خبر: انجمن صنایع لبنی با صدور اطلاعیه ای از کاهش مصرف شیر در ایران در کشور خبر داد که منجر شده ایران در پایین ترین رتبه جهانی مصرف شیر از منظر فائو برسد.
 |  خبرهای تشکل ها
یک متخصص ایمنی غذا مطح کرد:

نیاز به قانون برای تولید گوشت مصنوعی در ایران / کاهش تأثیرات منفی بر محیط‌زیست

خلاصه خبر: بحث تولید گوشت مصنوعی در دنیا به یکی از مهم‌ترین موارد در صنایع غذایی تبدیل شده است. هرقدر که شرایط برای تولید محصولات گوشتی سخت‌تر می‌شود، طرح تولید مصنوعی آن هم جدی‌تر خواهد شد.
 |  فاخته پلاس

استرس گرمایی و تغذیه طیور در هوای گرم

خلاصه خبر: با افزایش دما در فصول گرم، طیور با چالش های متعددی مواجه می شوند که می تواند بر سلامت، رفاه و بهره وری آنها تأثیر بگذارد. دمای بالا می تواند منجر به استرس گرمایی، کاهش مصرف خوراک، کاهش جذب مواد مغذی و افت عملکرد سیستم ایمنی در طیور شود.
 |  طیور

پژوهش محققان دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران درباره خواص ضدالتهابی یک نوع آنتی‌بیوتیک

خلاصه خبر: نتایج مطالعه تازه‌ای در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران نشان می‌دهد که یک نوع آنتی‌بیوتیک تأییدشده از گروه آنتی‌بیوتیک‌های تتراسایکلین، علاوه بر کاربردهای ضدمیکروبی، در کاهش التهاب نیز مؤثر است.
 |  خبرهای آموزش

پلاستیک زیستی حاصل از پوسته تخم‌مرغ

خلاصه خبر: پوسته تخم‌مرغ حاوی مقدار قابل توجهی کربنات کلسیم است که می‌توان از آن برای تولید نوعی پلاستیک زیستی بهره برد. این پلاستیک‌ها در مقایسه با پلاستیک‌های معمولی و سایر پلاستیک‌های زیستی مزایای متعددی دارند.
 |  طیور

کشورهای غربی چه قوانینی برای سگ‌گردانی وضع کرده‌اند؟

خلاصه خبر: راه دادن حیوانات درنده به زندگی، اقدامی منافی انسانیت، فرهنگ و عقل و منطق بود که رؤیای زندگی آمریکایی آن را وارد اجتماع ایران کرد اما بدتر از آن، این که این پدیده بدون قوانین که در کشورهای مبدأ برای آن وضع شده بود وارد کشور ما شد و هنوز با وجود گذشت سال‌ها از آغاز آن، قوانین اختصاصی برای آن وضع نشده است.
 |  خبرهای بین الملل

گربه‌ها وحشی می‌شوند، سگ‌ها می‌میرند و حشرات حکومت می‌کنند! | اگر انسان‌ها ناپدید شوند زمین چه شکلی می‌شود؟

خلاصه خبر: تصور کنید که ناگهان انسان‌ها همه با هم از روی زمین محو شوند. تصور اینکه در غیاب ما جهان چه شکلی خواهد بود، کار دشواری است.
 |  فاخته پلاس

نوعی پوست مصنوعی برای کاهش استفاده از آزمایش بر روی حیوانات آزمایشگاهی طراحی شد

خلاصه خبر: اعضای هیأت علمی دانشگاه دامغان موفق به طراحی بافت مصنوعی پوست به‌عنوان یک مدل جایگزین برای ارزیابی آزمایشات برون تنی و درون تنی در ارزیابی برچسب‌های میکروسوزنی، دارورسانی و ارزیابی درمان زخم به‌وسیله نورگرما درمانی شدند.
 |  فاخته پلاس

این پایگاه خبری بر اساس مجوز معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشغول فعالیت است. این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران بوده و هر گونه برداشت از مطالب آن تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.

تمامی حقوق برای پایگاه خبری تحلیلی فاخته محفوظ است.