Delivery
Delivery
Delivery
Time 1399-10-22 11:48 Time تمامی کشتارگاه‌های طیور باید به شمارش گر مجهز باشند
 
مدیرکل دامپزشکی استان کرمان با اعلام اینکه لازم است تمامی کشتارگاه‌ها به شمارش گر مجهز باشند، گفت: مسئولان فنی کشتارگاه‌ها بر فرآیندهای حمل محموله‌های دارای مجوز نظارت داشته باشند.

به گزارش فاخته به نقل از خبرگزاری مهر حسین رشیدی در نشست هماهنگی کشتارگاه‌های طیور، هدف از این نشست را هماهنگی در اجرای بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های نظارت بهداشتی و قرنطینه‌ای درکشتارگاه های طیور اعلام کرد و گفت: مسئولان فنی کشتارگاه‌ها به نوعی نیروی غیر مستقیم ادارات دامپزشکی شهرستان‌ها هستند که ارتباط و تعامل دو سویه مابین آنها و رؤسای ادارات دامپزشکی شهرستان‌ها ضرورت داشته و حائز اهمیت ویژه می‌باشد.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان اعلام کرد: مسئولان فنی کشتارگاه‌ها دارای وظایف و مسئولیت‌های مهم می‌باشند که از جمله این وظایف نظارت بهداشتی و تشخیص بیماری‌ها در مراحل کشتار (قبل، حین و پس از کشتار) به منظور سلامت محصول نهایی و رعایت استانداردها می‌باشد که این امر به حضور فعال آنها در کشتارگاه‌ها و دارا بودن اطلاعات علمی و فنی کافی وابسته است.

وی با اعلام اینکه لازم است تمامی کشتارگاه‌ها به کانتر (شمارش گر) مجهز باشند، افزود: مسئولان فنی کشتارگاه‌ها بر فرآیندهای حمل محموله‌های دارای مجوز نظارت داشته باشند و تطابق طیوری که مجوز بهداشتی قرنطینه‌ای کشتارگاه دارند و طیوری که کشتار می‌شود توسط آنها چک شود ضمن اینکه با لحاظ کردن دستگاه شمارش گر تفاوت تطبیق مابین تعداد طیور کشتارشده و طیور دارای مجوز کشتار مشخص می‌شود.

رشیدی با اعلام اینکه تطابق طیور کشتارشده و مجوزهای صادرشده (طیور حمل شده) بسیار حائز اهمیت است، گفت: مسئولین فنی کشتارگاه با چک کردن مجوزها و طیور کشتارشده به نوعی بر روند تنظیم بازار نظارت دارند.

وی با تاکید بر حضور فعال کارشناسان در محل کار و لزوم دارا بودن اطلاعات علمی و فنی کافی آنها، افزود: بررسی این مجوزها از این منظر نیز حائز اهمیت است که در صورت مشاهده تفاوت تطبیق این امر نهایتاً منجر به عواقب بهداشتی و به خطر افتادن سلامت مردم می‌شود.

جدیدترین خبرهای حوزه دامپزشکی و صنایع دام و طیور را در کانال تلگرامی فاخته دنبال کنید. (کلیک کنید)

رشیدی اظهار کرد: کارشناسان فنی باید در برابر وظیفه خود پاسخگو بوده زیرا مسئولیت نهایی این عدم تطابق‌ها و تأیید تخلیه‌ها و بلاتکلیف ماندن محموله‌ها بر عهده آنها است و در صورت مشاهده هر گونه سهل انگاری، آنها از نظر حقوقی با توجه به تعهدی که دارند دچار مشکل خواهند شد.

وی اعلام کرد: لازم است نیروهای کشتارگاه‌ها گزارشات خود را به موقع ارسال کنند و با شبکه‌های دامپزشکی در تماس باشند و در صورت هرگونه مشکل و سوال، آنها توسط مسئولین ادارات راهنمایی خواهند شد.

رشیدی افزود: رؤسای ادارات در صورت مشاهده بلاتکلیف ماندن محموله‌ها و کم کاری در مبحث نظارت‌های بهداشتی به تذکر و راهنمایی و اتمام حجت با مسئولین فنی پرداخته و اگر باز هم سهل انگاری و مماشات از سوی آنها صورت پذیرفت، با آنها برخورد قاطع کنند.

وی در پایان اعلام داشت: در این مقطع زمانی مسئولیت کار بسیار پیچیده‌تر است و لازم است کنترل بر ورود و خروج کشتارگاه‌ها و نظارت‌های بهداشتی سامانه‌ها دقیق ثبت گردد تا مشکلی رخ ندهد.

در ادامه علیرضا سلطانی رئیس اداره قرنطینه و امنیت زیستی بیان داشت: در خواست ما از مسئولین فنی این است که سامانه‌های مربوط به حوزه قرنطینه را به صورت روزانه و حتی ساعتی چک و تعیین تکلیف نمایند ضمن اینکه در خصوص محموله‌های طیور کشتاری ظرف ۴۸ ساعت تعیین تکلیف در سامانه مربوطه صورت پذیرد.

وی گفت: رؤسای ادارات، در صورت تغییر مسئولین فنی کشتارگاه‌ها بلافاصله این اداره کل را مطلع سازند زیرا تغییر رمز جدید برای کارشناس جدید در سامانه قرنطینه باید در اسرع وقت صورت پذیرد.

وی گفت: مسئولین فنی تعهد حقوقی داده است و باید در برابر آن وظایف خود را به نحو احسنت انجام داده و جوابگو باشد.

سلطانی اعلام داشت: تغییر مقصد محموله‌ها (داخل شهرستانی و داخل استانی) در سامانه قرنطینه امکان پذیر است و مسئولین فنی در خصوص محموله‌هایی که وصول نشده‌اند با هماهنگی با ادارات شهرستان عدم تأیید تخلیه را ثبت کنند و در صورت ثبت عدم وصول، کد رهگیری خودروهای مربوطه غیر فعال خواهد شد.

رئیس اداره قرنطینه و امنیت زیستی بیان داشت: کشتارطیور بدون گواهی بهداشتی قرنطینه‌ای دامپزشکی و نیز صدور گواهی خارج از سامانه قرنطینه (دستی) ممنوع می‌باشد.

 

چاپ
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری