• امام جعفرصادق (علیه‌السلام): اُغزوا تُوَرِّثوا ابناءَكُم مَجداً. در جبهه‌های نبرد با دشمن همواره آماده و در راه خدا جهاد نمائید كه شرف و افتخار را بعد از خود برای فرزندانتان به یادگار خواهید گذاشت. (وسائل، ج ١١، ص ٩)
  • امام على عليه السلام:اللّه َ اللّه َ في عاجِلِ البَغيِ، و آجِلِ وَ خامَةِ الظُّلمِ،و سُوءِ عاقِبَةِ الكِبرِ: از خدا بترسيد، از خدا بترسيد، درباره عاقبت ناگوار ستم در دنيا و آخرت و از فرجام بدِ كبر و نخوت(نهج البلاغة: الخطبة ۱۹۲)
  • امام جعفرصادق(علیه‌السلام):لَو أَنَّ الناسَ أَدُّوا حُقوقَ اَموالِهِم لَكانوُا عایِشینَ بَخَیر. مردم اگر حقوق و واجبات مالی خود را ادا می‌کردند مسلّماً همه از یک زندگی مطلوب و رضایتبخشی برخوردار می‌شدند. (وسائل، ج ٦، ص ٢)
1
2
3
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1399-03-11 12:29 Time صدها قطعه ماهی کپور در سد گلابر شهرستان ایجرود تلف شدند
 
مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: صدها قطعه ماهی کپور در سد خاکی گلابر شهرستان ایجرود واقع در استان زنجان، تلف شدند.

به گزارش فاخته، علی مرشدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تلفات ماهی در این سد خاکی از حدود سه هفته گذشته آغاز شده و میزان آن به تدریج افزایش یافته است.

وی اظهار داشت: نمونه گیری زیستی از ماهیان تلف شده توسط کارشناسان محیط زیست صورت گرفت و مشخص شد که ماهیان به بیماری انگلی، باکتریایی و قارچی، مبتلا هستند و بررسی های صورت گرفته از سوی محیط زیست نشان داد که تلف شدن این آبزیان منشاء انسانی ندارد.

مرشدی به آزمایشات مربوط به آب این سد اشاره کرد و ادامه داد: نمونه برداری از آب این سد تحت شرایط استریل به منظور بررسی میکروب آب و همچنین بررسی عناصر موجود در آب به لحاظ PH (میزان اسید یا قلیایی بودن آب)، TDS (میزان مواد جامد حل شده در آب)، EC (هدایت الکتریکی آب که نشان دهنده میزان املاح هادی موجود در آن است) و DO اکسیژن محلول در آب) صورت گرفت اما مشکلی مشاهده نشد.

وی تصریح کرد: هرچند به دلیل تخم ریزی، فصل ممنوعه برای صید ماهی است اما باید از صید و مصرف این ماهیان به دلیل احتمال انتقال بیماری و ایجاد مسمومیت غذایی اجتناب شود.
مرشدی اظهار داشت: ماهیان بومی منطقه از قبیل زردپر و ماهیان رها شده از سوی شیلات همچون فیتوفاگ و بیگ هد و آمور در این سد خاکی وجود دارد اما در زمان حاضر تلفات مربوط به کپور ماهی است.
وی افزود: با توجه به وسعت سد، هنوز آمار دقیقی از میزان تلفات و خسارات در دست نیست و در واقع میزان مرگ و میر ماهیان این سد پس از جمع آوری لاشه ها، توسط دستگاه ذیربط، تخمین زده خواهد شد.
مرشدی تاکید کرد: پس از جمع آوری و آهک پاشی و ضد عفونی کردن لاشه ها، نسبت به معدوم سازی و دفن بهداشتی، اقدام خواهد شد و به منظور انجام این کار، کارگروهی تشکیل می شود.

مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: علت هایی چون تراکم بالای ماهیان در یک نقطه به خاطر فصل تخم ریزی و همچنین ورود سیلاب‌های فصلی که موجب گل آلودگی آب و به هم خوردن لایه بندی آب و کاهش اکسیژن، خودپالایی نیز می تواند مزید برعلت این مرگ و میرها باشد.

مرشدی افزود: در حال حاضر تعدادی از لاشه ها در مرکز و همچنین اطراف آب سد گلابر، مشاهده می شود و برخی پرندگان بومی نیز از آنها تغذیه می کنند که باید اقدامات رفع آلودگی و جمع آوری لاشه ها از سوی ادارات شیلات و دامپزشکی و سازمان آب صورت گیرد.
وی تصریح کرد: به خاطر تلفات زیاد ماهی در این سد خاکی، در سطح شهرستان ایجرود جلساتی طی ۲ روز آتی به منظور بررسی بیشتر و جامع تر از سوی محیط زیست با نمایندگان اداره های مرتبط از جمله شیلات، جهاد کشاورزی، امور آب، دامپزشکی و فرمانداری، تشکیل خواهد شد.

اردیبهشت ماه پارسال (۹۸) نیز صدها قطعه از ماهیان کپور در سد خاکی گلابر شهرستان ایجرود که در کیلومتر ۳۵ مسیر ارتباطی زنجان - بیجار، واقع است، تلف شدند.

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
 051-37573506
04  نشانی:

مشهد- بلوار عبدالمطلب- عبدالمطلب 11- لاله 1

04   پیام کوتاه:
   30003300887766
04    ایمیل:
   info @ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری